Multinacionalne kompanije u Hrvatskoj posluju transparentno i mogu biti primjer ostalima
Foto: freeimages.com
TRANSPARENCY International objavio je izvještaj o "Transparentnosti u korporativnom izvještavanju" procjenjujući 124 najveće svjetske multinacionalne kompanije prema Forbesovoj rang listi, a čija je kombinirana vrijednost sredinom 2013. godine iznosila 14 bilijuna američkih dolara.
Izveštaj je sastavljen na temelju procjene tri grupe indikatora: antikorupcijskog programa unutar tvrtki, organizacijske transparentnosti i dosljednog izvještavanja u državama diljem svijeta na lokalnoj razini. 38 od tih multinacionalnih kompanija djeluje u Hrvatskoj kroz predstavništva ili lokalne partnere, priopćili su iz Transparency International Hrvatska (TIH).
Izvještaj sadrži podatke o indeksu transparentnosti, koji se kreću u rasponu od 10 (potpuna transparentnost u izvještavanju do 0 (potpuna netransparentnost). Indeks je procijenjen na temelju 3 grupe indikatora koji se kreću u rasponu od 100% (najviša razina) do 0% (najniža razina) izvještavanja.
Antikorupcijski program kompanija baziran je na alatima TI objavljenih pod nazivom Poslovni principi TI za borbu protiv podmićivanja. Najviši indeks od 6.7 ima tvrtka Vodaphone, koja je ujedno najbolja i prema ostalim indikatorima. Prosječna vrijednost indeksa je 3.8 na svjetskoj razini. Prosječna vrijednost korporativnih antikorupcijskih programa je 70%, organizacijske transparentnosti 39%, a dosljednog izvještavanja na lokalnoj razini 6%.
Najtransparentnije kompanije iz Velike Britanije
Na svjetskoj razini kompanije iz Velike Britaniji ocjenjene su kao najtransparentnije u korporativnom izvještavanju. One poštuju antikorupcijske zakone, uvele su mjere za zaštitu prijavitelja nepravilnosti, kao i kodekse ponašanja za zaposlenike i partnere, a od 2011. godine na snazi je Zakon o zabrani podmićivanja. Na dnu svjetske ljestvice nalaze se kineske kompanije, za koje se procjenjuje da vjerojatno koriste različite oblike podmićivanja u međunarodnom poslovanju. Najtransparentnije izvještavanje je u naftnim, plinskim i rudarskim kompanijama. Posebno je razočarao sektor novih tehnologija iako se očekivalo da će on biti primjer otvorenosti i razvoja.
U Hrvatskoj posluje 38 multinacionalki i mogu biti primjer ostalima
U Hrvatskoj je od 124 istraživane multinacionalne kompanije aktivno i uspješno njih 38.One djeluju putem predstavništava i domaćih tvrtki koje ih zastupaju. 16 kompanija ima prosječan indeks viši od svjetskog prosjeka. Iznad svjetskog prosjeka nalazi se 27 kompanija prema indikatoru antikorupcijskih programa, 11 prema kriteriju organizacijske transparentnosti, a 8 prema transparentnom izvještavanju na lokalnim razinama. Najviše tvrtki ima ima svoja sjedišta u SAD-u, Njemačkoj i Velikoj Britaniji, a dolaze iz sektora robe široke potrošnje, zdravlja i tehnologija.
"Izvještaj o transparentnosti u korporativnom izvještavanju na razini 124 najveće svjetske kompanije indikativan je za hrvatske prilike. 38 tvrtki koje djeluju u Hrvatskoj ukazuju na moguće pravce transparentnijeg i društveno odgovornog poslovanja. One mogu poslužiti kao primjer promjene djelovanja domaćih privatnih i javnih tvrtki. Transparentnost u svakodnevnom radu utječe na prevenciju korupcije, a time u prvi plan ističe propagiranje poštenja, kao vrijedonsti kojoj moramo težiti" izjavila je Davorka Budimir, predsjednica TIH-a.