Evo zašto bi muški biciklisti trebali ustajati na pedale svakih 10 minuta
ZA MUŠKARCE koji voze bicikl postoji rizik koji kaciga i štitnici ne mogu umanjiti. Naime, struktura sjedala bicikla može djelovati štetno na muške reproduktivne organe, što u teoriji može dovesti i do erektilne disfunkcije i oštećenja živaca, prema znanstvenom pregledu objavljenom u časopisu Sports Medicine.
Istraživači u Poljskoj prikupili su i pregledali 22 nedavne studije o boli i ozljedama uzrokovanima biciklističkim sjedalima i naveli najbolja rješenja za sprječavanje ovih problema, a jedno od njih je sjedalo "bez nosa", tj. ono koje ne bi imalo uski dio koji se nalazi ispod genitalija, da bi se tako smanjio pritisak.
Znanstvenici također sugeriraju da bi muški biciklisti trebali ustati na svoje pedale svakih 10 minuta tijekom vožnje kako bi spriječili ozljede ili dugoročne nuspojave koje bi mogle utjecati na njihovu sposobnost da imaju spolne odnose i ostanu plodni.
Sjedalo bez nosa
Istraživači upozoravaju da sjedala bez nosa zahtijevaju nešto prakse i navikavanja jer mogu učiniti vožnju manje stabilnom. Ali ako se muškarci uspiju naviknuti na takvo sjedalo, taj stil može poboljšati protok krvi u genitalije u usporedbi s drugim sjedalima.
Studija je zaključila: "Trenutni dokazi podupiru korištenje sjedala bez nosa kao sredstva za smanjenje negativnog utjecaja vožnje bicikla na protok krvi i kisika prema penisu. Stajanje na pedalama svakih deset minuta može biti učinkovita i potencijalno široko primjenjiva strategija."
"Mnogi se muškarci bore s nelagodom dok voze bicikl, a postoji zabrinutost da to može dovesti do nekih problema", rekao je glavni autor studije Kamil Litwinowicz za Daily Mail. "Međutim, također postoje čvrsti dokazi da je sjedilački način života povezan s erektilnom disfunkcijom pa bi biciklizam kao oblik aktivnosti mogao smanjiti taj rizik."
Prethodno istraživanje je pokazalo da konvencionalna biciklistička sjedala mogu vršiti pritisak na osjetljive živčane završetke u području međunožja i kod muškaraca i kod žena, što bi na kraju moglo uzrokovati oštećenje i utrnulost pri ponovljenim vožnjama. Jedna takva studija pokazala je da 91 posto muških biciklista nakon vožnje osjeća utrnulost oko intimnih dijelova tijela.
Međutim, nalazi povezani s erektilnom disfunkcijom ili neplodnošću mješoviti su i ograničeni, budući da je jedna studija objavljena u magazinu Journal of Urology 2018. godine pokazala da je seksualno zdravlje i zdravlje urinarnog trakta biciklista usporedivo s onim kod trkača i plivača.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati