Evo zašto se stalno budite usred noći da biste mokrili

PIŠEM ovaj članak u dva sata ujutro. Ne zato što patim od nesanice, već zato što sam se upravo probudio kako bih mokrio. I sada ne mogu ponovno zaspati. Umjesto pretraživanja društvenih mreža - zašto ne bih pisao o svom iskustvu?
U četrdesetim sam godinama, zdrav sam i općenito dobro spavam. No u posljednje vrijeme primjećujem da se svake noći jednom probudim kako bih mokrio. Ponekad se samo okrenem i odmah ponovno utonem u san. Ali nekih noći, poput ove, moj mozak se aktivira i počinjem razmišljati o poslu, obitelji ili stanju na burzi, piše za CNN liječnik i sveučilišni profesor Jamin Brahmbhatt.
Budući da sam urolog, imam iskustva s rješavanjem ovog simptoma kod svojih pacijenata. I zato mislim da znam što uzrokuje moj problem.
Nedavno sam počeo piti opuštajući večernji čaj koji bi mi trebao pomoći da bolje spavam. No primjećujem da se sve češće budim zbog mokrenja. Ovaj čaj vjerojatno djeluje kao prirodni diuretik, tjerajući dodatnu tekućinu kroz moj organizam i nadražujući mokraćni mjehur.
Često noćno mokrenje medicinski je poznato kao nokturija
Većina nas pretpostavlja kako je noćno buđenje zbog mokrenja isključivo problem mokraćnog mjehura, ali to ne mora uvijek biti tako. Učestali noćni odlasci u toalet mogu biti posljedica navika u hidrataciji, hormonalnih promjena, uzimanja lijekova ili čak nedijagnosticiranih poremećaja spavanja.
Vjerojatno ste i sami doživjeli nešto slično. Možda se budite tijekom noći. Možda se to događa povremeno, a možda i svake noći. Često noćno mokrenje, medicinski poznato kao nokturija, jedan je od najčešćih poremećaja sna. Iako se možda čini tek dosadnim dijelom starenja, ponekad može ukazivati na ozbiljnije zdravstvene probleme.
Pretpostavimo da ste prestali piti onaj opuštajući čaj ili neko drugo piće navečer, ali se i dalje budite. To bi mogao biti rani znak nekog medicinskog stanja poput visokog krvnog tlaka, nekontroliranog dijabetesa ili apneje u snu.
Što i kada konzumirate?
Možda vam se ovo čini očiglednim, ali jako je bitno što i kada konzumirate. Možda upravo vaše večernje prehrambene i hidratacijske navike sabotiraju vaš san.
Krenimo od toga što se nalazi u vašoj šalici. Napitci s kofeinom, alkohol, pa čak i određeni biljni čajevi, mogu djelovati kao diuretici i poticati stvaranje mokraće. Ona kasna čaša vina ili espresso poslije večere možda je razlog zašto ste budni u tri sata ujutro. Neke biljne mješavine poput kamilice ili korijena valerijane imaju blagi diuretički učinak. Možda ćete brže zaspati, ali mogli biste se češće buditi zbog mokrenja.
Prestanite unositi tekućinu dva sata prije spavanja
Ne radi se samo o tome što pijete - važno je i što jedete. Hrana bogata vodom može značajno pridonijeti učestalom noćnom mokrenju. Voće i povrće poput lubenice, krastavaca, celera, naranči i grožđa mogu povećati unos tekućine. Zdjelica voća prije spavanja možda djeluje zdravo, ali vas može natjerati na nekoliko noćnih posjeta kupaonici. Juhe i obroci temeljeni na bujonu, posebno ako se jedu kasno navečer, mogu imati sličan učinak.
Što možete učiniti? Pokušajte prekinuti unos tekućine dva sata prije spavanja i obratite pažnju na hranu s visokim udjelom vode tijekom večeri. Vođenje dnevnika mokrenja, koji bilježi večernju hranu i piće, može pomoći u otkrivanju skrivenih uzroka.
Hormonalne promjene
Kako starimo, tijelo prirodno proizvodi manje antidiuretskog hormona (ADH), koji signalizira bubrezima da zadržavaju vodu tijekom noći. Uz niže razine ADH-a, bubrezi proizvode više urina tijekom sna, što uzrokuje češća buđenja.
Kod žena, hormonalne promjene nakon menopauze također pridonose nokturiji. Niže razine estrogena mogu smanjiti kapacitet mjehura i oslabiti mišiće dna zdjelice, što povećava osjećaj hitnosti i češće noćno mokrenje.
Nedijagnosticirana opstruktivna apneja dovodi do čestih noćnih buđenja
Kod muškaraca hormoni utječu na prostatu. Promjene u razini testosterona i dihidrotestosterona (DHT) povezane sa starenjem stimuliraju rast prostate, stanje poznato kao benigna hiperplazija prostate (BPH). Povećana prostata pritišće mjehur i mokraćnu cijev, uzrokujući nepotpuno pražnjenje, hitnost te češće posjete kupaonici, osobito noću.
Često noćno mokrenje ponekad može ukazivati na zdravstvene probleme izvan samog mjehura. Promjene krvnog tlaka tijekom noći mogu povećati proizvodnju urina i poremetiti san. Dijabetes također može biti faktor jer visoke razine šećera u krvi uzrokuju da tijelo višak glukoze izbacuje putem mokraće.
Apneja u snu također može igrati značajnu ulogu u nokturiji. Nedijagnosticirana opstruktivna apneja dovodi do čestih noćnih buđenja. Mnogi ljudi pogrešno pripisuju ta buđenja problemima s mjehurom, no zapravo ih uzrokuje poremećen ritam disanja.
Ako se nokturija nastavi unatoč promjenama u načinu života, osobito ako je praćena visokim krvnim tlakom, glasnim hrkanjem ili dnevnim umorom, vrijedi se posavjetovati s liječnikom.
Lijekovi mogu pogoršati problem
Određeni lijekovi, posebno diuretici (tablete za izbacivanje vode) propisani za visoki tlak ili bolesti srca, mogu značajno povećati noćno mokrenje. Iako su korisni u reguliranju krvnog tlaka, ti lijekovi mogu poremetiti san ako se uzimaju kasnije tijekom dana.
Drugi lijekovi - antidepresivi, sedativi, mišićni relaksanti, lijekovi za dijabetes i blokatori kalcijevih kanala - također mogu utjecati na rad mjehura ili ravnotežu tekućina, nehotice pogoršavajući nokturiju.
Pravi uzrok možda su hormoni, prostata, zdravlje srca ili kvaliteta samog sna
Ponekad zapravo nije vaš mjehur ono što vas budi - ionako biste se probudili. Kako starimo, provodimo manje vremena u dubokom nREM (non-rapid eye movement) snu, zbog čega je san lakši, a buđenje jednostavnije. Manji poremećaji, poput buke, pokreta ili punog mjehura, tada lakše prekidaju san.
Dok ste bili mlađi, tijelo je moglo ignorirati manje signale mjehura i ostati uspavano. Sa starenjem san postaje fragmentiran, pa ćete se lakše probuditi i osjetiti potrebu za mokrenjem. To objašnjava zašto se nokturija pogoršava čak i uz zdrav mjehur.
Poboljšanje opće higijene sna odlaskom na spavanje u isto vrijeme, održavanjem tamne i hladne spavaće sobe te izbjegavanjem ekrana prije spavanja može pomoći boljem snu. Ako se kratko probudite, pokušajte se opustiti i vratiti snu prije nego automatski krenete u kupaonicu.
Dobra je vijest da ne morate trpjeti ovaj problem. Ako male promjene poput smanjenja unosa tekućine prije spavanja ili prilagodbe lijekova ne pomognu, vrijeme je da potražite dublje uzroke. Pravi uzrok možda su hormoni, prostata, zdravlje srca ili kvaliteta samog sna.
Zato, sljedeći put kad krenete u kupaonicu noću, nemojte to prihvaćati kao normalno. Osluškujte svoje tijelo - možda vam šalje važnu poruku.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati