Medicinska sestra s dijagnozom raka debelog crijeva navela simptom koji je ignorirala
KAKO donosi Hrvatski zavod za javno zdravstvo, rak debelog i završnog crijeva najučestalija je zloćudna bolest u Hrvatskoj, a od njega godišnje prosječno oboli oko 3600 osoba. Češći je kod osoba starije životne dobi, ali skoro petina oboljelih je mlađa od 60 godina. Prema posljednjim podacima Registra za rak, u 2019. godini od kolorektalnog raka oboljelo je 3660 osoba, a prosječna dob prilikom oboljenja bila je 69 godina.
Međutim, rak debelog crijeva jednoj medicinskoj sestri s Floride dijagnosticiran je već u 20-ima. Bailey McBreen neko je vrijeme osjećala neobičan simptom koji je ignorirala i tek je kasnije otkrila kako je on bio uzrokovan nedijagnosticiranim rakom u kasnom stadiju. Kako donosi britanski Daily Mail, mjesecima je podrigivala, ali to nije doživljavala kao nešto alarmantno.
Međutim, nakon što je počela osjećati refluks i neugodnu žgaravicu koja joj je onemogućavala normalno funkcioniranje, otišla je na pregled te joj je dijagnosticiran karcinom debelog crijeva. S obzirom na to da je vodila zdrav život i bavila se sportom, dijagnoza ju je šokirala.
Svoju je priču, kako kaže, podijelila da apelira na sve one koji zanemaruju podrigivanje kao simptom zloćudne bolesti. Iako se ono kao znak raka može činiti bizarnim, rak debelog crijeva može uzrokovati opstrukcije u probavnom traktu, što dovodi do viška plinova, objašnjavaju liječnici.
Kako donosi CDC, najčešći simptomi raka debelog crijeva podrazumijevaju promjenu u navikama pražnjenja crijeva, krv u stolici, proljev, zatvor ili grčeve u trbuhu te neobjašnjiv gubitak tjelesne težine.