Položaj spavanja može utjecati na probavu i refluks
![Položaj spavanja može utjecati na probavu i refluks](https://ip.index.hr/remote/bucket.index.hr/b/index/3d3b32fb-a146-4702-8684-1d29ab080e76.jpg?width=765&height=402)
SPAVANJE je važno za održavanje energije i zdravlja, no položaj spavanja također može utjecati na zdravlje. Promjena položaja spavanja može ubrzati oporavak od tegoba poput zatvora, gripe i urinarnih infekcija, tvrde stručnjaci.
Ako imate usporenu probavu, spavanje na lijevom boku može pomoći, savjetuje Lisa Artis, stručnjakinja za san. "Ovaj položaj potiče prirodan protok hrane i otpada kroz probavni sustav", objašnjava. To omogućuje gravitaciji da učinkovitije pomiče otpad iz tankog u debelo crijevo. Suprotno tome, ležanje na leđima može usporiti probavu i produžiti trajanje zatvora, piše Daily Mail.
Osobe koje muči proljev trebale bi spavati na desnom boku kako bi usporile učestalost stolice, savjetuje Artis.
Za urinarne infekcije Artis preporučuje fetalni položaj ili spavanje na leđima s blago razmaknutim nogama kako bi se smanjio pritisak na mjehur. Također savjetuje izbjegavanje uskog donjeg rublja jer može prenijeti bakteriju E. coli u osjetljivo područje.
Osobe sklone bubrežnim kamencima trebale bi redovito mijenjati stranu spavanja jer istraživanja pokazuju da 76 posto pacijenata razvija kamenac u bubregu koji odgovara njihovoj preferiranoj strani spavanja.
Kod refluksa kiseline spavanje na lijevom boku s lagano podignutim gornjim dijelom tijela smanjuje vraćanje želučane kiseline, dok spavanje na desnom boku može pogoršati simptome.
Infekcije uha lakše se podnose spavanjem s pogođenim uhom okrenutim prema gore, kako bi se omogućilo prirodno isušivanje tekućine. Za začepljen nos i kongestiju preporučuje se spavanje na leđima s uzdignutom glavom i ramenima.
Artis naglašava važnost kvalitetnog sna, jer neprekidan odmor pomaže tijelu u borbi protiv infekcija i ubrzava oporavak.
![](/Content/img/loader_40px.gif)
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati