Imate karijes usprkos redovitoj higijeni usne šupljine? Ovo su razlozi
ČETKANJE zubi i čišćenje zubnim koncem samo su dio borbe protiv problema s usnom šupljinom. Čak i uz solidan režim oralnog zdravlja, još uvijek je moguće razviti zubne probleme poput karijesa.
Pravilne navike oralne higijene bitne su za zdrave zube i desni, a posebno su važne za ljude koji su skloni karijesu. Dakle, nastavite sa četkanjem dva puta dnevno i redovitim čišćenjem zubnim koncem.
Stomatolog David Mitola, glasnogovornika Dentalne udruge New York State Dental Association, predstavlja detaljnije informacije o brizi za ušnu šupljinu.
Genetika
Možete li se roditi s lošim zubima? Odgovor je u određenoj mjeri potvrdan. Dok navike poput vaše oralne higijene i prehrane mogu značajno pridonijeti ili umanjiti stvaranje karijesa, "istraživanja pokazuju da genetika također može imati ulogu u riziku od razvoja karijesa", kaže dr. Mitola.
Na primjer, "geni povezani s karijesom najčešće su uključeni u stvaranje cakline, proizvodnju sline ili imunološki odgovor", kaže dr. Mitola. "Genetika također može djelomično odrediti vrstu bakterija koje žive u vašim ustima, što vas može učiniti (više ili manje) osjetljivima na karijes i bolesti desni", dodaje.
"Uloga genetike u zubnim bolestima nije u potpunosti shvaćena, a daljnja istraživanja omogućit će bolju predvidljivost u prevenciji i liječenju", kaže dr. Mitola.
Imate recesiju desni
Jeste li primijetili da vam se desni u posljednje vrijeme smanjuju? "Vjerojatno imate recesiju desni, stanje koje se javlja kada se desni povuku ispod sloja cakline i otkriju korijensku površinu zuba", kaže dr. Mitola.
"Gubitak desni može nanijeti štetu vašem zubnom zdravlju. To je zato što je površina korijena vaših zuba tanja i ima manji sadržaj minerala od cakline, što ga čini ranjivijim za stvaranje oštećenja", objašnjava dr. Mitola.
Škrgućete zubima
Škrgutanje zubima, poznato i kao bruksizam, uobičajena je navika koja može narušiti vaše oralno zdravlje.
"Pritisak na zube pri trenju može uzrokovati prijelome na zubima, čineći ih podložnijima stvaranju karijesa", kaže dr. Mitola. Škrgutanje također uzrokuje prethodno spomenutu recesiju desni.
"Udlage, koje se nose noću tijekom spavanja, mogu biti učinkovit način za smanjenje negativnih učinaka škrgutanja zuba", kaže dr. Mitola.
Vaša prehrana
"Unatoč dobrim oralnim zdravstvenim navikama poput redovitog četkanja i čišćenja zubnim koncem, loša prehrana često će dovesti do razvoja karijesa", kaže dr. Mitola.
Vjerojatno već znate da slatka hrana poput sokova, sportskih napitaka i slatkiša može pridonijeti stvaranju karijesa. No dr. Mitola kaže da postoje i druge vrste hrane koje su loše za vaše zube jer mogu povećati i šanse za razvoj karijesa, uključujući:
- Visoko kisela hrana: Kad je često jedete, hrana s visokim udjelom kiseline (gazirana pića i umak od rajčice) može uzrokovati eroziju zuba, izazivajući razgradnju cakline.
- Ljepljiva hrana: Od maslaca od kikirikija do sušenog voća, ljepljiva hrana može se zaglaviti između zuba, što povećava vrijeme izlaganja i vjerojatnost razvoja karijesa.
- Hrana sa škrobom: rafinirani ugljikohidrati poput tjestenine, bijelog kruha i krumpira razgrađuju se u šećer kada su izloženi bakterijama u ustima.
Ove namirnice ne morate potpuno izbjegavati, ali razmislite o tome da ih ograničite u prehrani ako ste skloni karijesu. A kad ih konzumirate, pokušajte nakon toga očistiti zube što je prije moguće.
Imate suha usta
"Ljudi s kronično suhim ustima mogu imati veći rizik od karijesa jer ne proizvode dovoljno sline koja prirodno ispire zube", kaže dr. Mitola.
Budući da su suha usta često nuspojava drugog zdravstvenog problema, važno je razgovarati sa svojim liječnikom ili stomatologom koji vam može pomoći u identificiranju temeljnog uzroka.
"Kako biste u međuvremenu olakšali nelagodu suhih usta, možete koristiti tekućine za ispiranje usta i pastile koje pomažu u održavanju vlažnosti usta", kaže dr. Mitola.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati