Danas kuhamo omiljenu mađarsku juhu koja se nalazi na jelovnicima diljem zemlje
HLADNIJI dani su stigli, pa ćemo se ovih dana malo više fokusirati na ukusna, okrepljujuća jela prikladna ovoj sezoni. Tjedan ćemo početi s mađarskom juhom od gljiva, koju ćete, jednom kad ju probate, raditi redovito. Klasičnu juhu od gljiva obožavamo, a ova ju je juha dovela na jednu višu razinu.
Kremasta i bogata, s lagano dimljenim okusom paprike i kiselkastim okusom vrhnja. Mađari vole kombinacije vrhnja u jelima na žlicu, a još jedno takvo jelo je i sekeli gulaš.
Tradicionalno, ovu su juhu - originalnog naziva gomba leves, pripremale domaćice u ruralnim dijelovima Mađarske, posebno u sezoni gljiva. U kasnu jesen i proljeće obitelji bi odlazile u šumu kako bi brale svježe gljive. One su se često sušile i konzervirale za zimsku upotrebu, a ova juha bila je omiljeni način za njihovo korištenje tijekom hladnije sezone.
Danas je ova juha jedno od omiljenih jela u Mađarskoj, a može se pronaći u mnogim restoranima i domaćinstvima diljem zemlje. Njezina popularnost proširila se i izvan zemlje, pa je tako poznata i u srednjoeuropskoj i istočnoeuropskoj kuhinji.
Juha se može pripremati s raznim vrstama gljiva, ovisno o sezoni. No, obično se pripremala od vrganja, lisičarki ili bukovača. Paprika je tradicionalni mađarski začin, pa je tako i važan sastojak ove juhe, koji joj daje karakterističan i autohton okus.
Kiselo vrhnje dodaje se na kraju kuhanja, čime juha dobiva kremastu i blago kiselkastu notu. Vrhnje se koristi i kako bi neutraliziralo oštre okuse ponekih gljiva i paprike.
Potrebni sastojci
Za juhu će vam trebati:
- maslac
- luk
- gljive (lisičarke, vrganji ili šampinjoni, a može i kombinacija)
- mrkva (nije dio tradicionalnog recepta, ali mnogi ju dodaju)
- brašno
- mljevena paprika
- soja umak (može se dodati kako bi okusu dao dubinu, iako nije tradicionalni sastojak juhe)
- pileći temeljac
- mlijeko
- kiselo vrhnje
- limunov sok
- svježi kopar
- svježi peršin
- sol, papar
Kako se priprema
Priprema je jednostavna - pripremite veći lonac, pa otopite maslac i dinstajte luk i gljive. Dinstajte dok ne ispari sva tekućina koju su ispustile gljive. Umiješajte brašno i papriku pa kratko kuhajte. Ulijte temeljac, sojin umak i mlijeko. Ostavite da zakuha pa krčkajte na slabijoj vatri.
Na kraju kuhanja lonac sklonite s vatre pa u juhu dodajte kiselo vrhnje, limunov sok, kopar i peršin. Posolite i poprarite po želji, a Mađari preporučuju ovu juhu jesti uz prepečenac. Cijeli recept s točnim mjerama nalazi se ovdje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati