Znanstvenici tvrde da znaju koje su dječje godine najstresnije za roditelje
MNOGA istraživanja dosad su se bavila ovim pitanjem - koje su dječje godine najstresnije za roditelje. Kako pokazuje najnovija studija, američki profesori sa Sveučilišta Arizona State i Oklahoma State navodno su došli do odgovora. Naime, oni tvrde kako su roditelji pod najvećim stresom i osjećaju se najnesretnije u dječjim, takozvanim tween godinama, a naročito su pogođene majke.
Kako su objasnili, majke djece u toj dobi upravo u tom periodu najčešće pate od anksioznosti i depresije, mnogo više nego kada su im djeca tinejdžeri. Iako mnoge žene pretpostavljaju da je prva godina majčinstva najnesigurnije razdoblje za njihovo mentalno zdravlje, nedavna studija objavljena u časopisu Developmental Psychology otkriva da je depresija najčešća među majkama djece od 11 ili 12 godina.
Autorice studije, psihologinje Suniya Luthar, profesorica na Državnom sveučilištu Arizona, i Lucia Ciciolla, docentica na Državnom sveučilištu Oklahoma, ispitale su 2247 dobro obrazovanih majki s djecom u dobi od najranije dobi do njihove punoljetnosti. Prvenstveno ih je zanimalo njihovo mentalno zdravlje, roditeljska iskustva i percepcija ponašanja njihove djece.
Otkrile su da su godine oko početka adolescencije među najstresnijim vremenima za majke. Tijekom ovog prijelaznog razdoblja, majke se mogu osjećati usamljeno, prazno i nezadovoljno svojom majčinskom ulogom. Isto tako, studija je također otkrila da, u usporedbi s majkama koje imaju male bebe, te žene doživljavaju najnižu razinu majčinske sreće, a čak su pod većim stresom nego novopečeni roditelji.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati