Na instrukcijama se okrenu deseci milijuna kuna
Ilustracija: Shutterstock
IAKO su učitelji i nastavnici plaćeni iz proračuna kako bi djeci prenijeli znanja i sposobnosti, čak 30 posto učenika barem je jednom platilo instrukcije iz primjerice matematike. Dodatna poduka i instrukcije u posljednjih nekoliko godina pretvorile su se u odličan biznis, putem kojeg mnogi nastavnici dobivaju zarađuju dodatan novac, naravno bez plaćanja poreza.
Profesori, apsolventi, studenti i centri za davanje instrukcija ove su godine uoči državne mature i kraja školske godine zaradili najmanje 65 milijuna kuna, piše Glas Slavonije.
Matematika je predmet iz kojeg većina učenika traži privatne instrukcije, ukupno 31,7 posto učenika bar je jednom koristilo privatnu poduku. Nju slijede kemija, strani jezik i fizika.
Istraživanje koje su proveli Zrinka Ristić Dedić i Boris Jokić s Instituta za društvena istraživanja pokazalo je da gotovo svaki drugi učenik ide na instrukcije, a prema istraživanju Edu Centra to čini čak 60 posto srednjoškolaca.
Milijuni kuna odlaze u instrukcije
Istraživanje Instituta provedeno je prije uvođenja državne mature, pa se pretpostavlja da su brojke sada još i veće.
Procjenjuje se da se u biznisu instrukcije obrće otprilike 40 milijuna kuna godišnje, a posljednjih godina taj je iznos povećan, budući da su instrukcije počele nuditi razne institucije i privatni centri. Također se procjenjuje kako barem polovina srednjoškolskih profesora dodatno zarađuje podučavajući učenike u privatnim školama ili individualno.
Prema informacijama u oglasnicima i na internetskim stranicama centara za poduku cijena 60 minuta instrukcija kreće se između 50 i 60 kuna kada je riječ o kontinuiranim podukama. Jedan od najjačih hrvatskih ponuđača priprema za državnu maturu za poduku im matematike, primjerice, tražio je 1500 kuna (60 sati poduke), a za hrvatski ili engleski jezik oko 800 kuna (36 sati poduke).
Za sat poduke plaća se po 100 kuna
Sat vremena individualne poduke obično stoji 100 kuna. Na državnoj je maturi ove godine bilo oko 36 tisuća maturanata, a ako se uzme da je njih 60 posto tražilo pomoć iz samo jednog predmeta, dolazi se do cifre od 32,4 milijuna kuna. I to samo kad se radi o maturantima.
Porez na takvu poduku plaćaju samo registrirani centri za poduku, no profesori koji u svojim domovima drže instrukcije učenicima ili grupama učenika, "imuni" su na porez. Radi se o pravoj sivoj ekonomiji, jer kada bi se izračunala svota novca koja bi se ulila u državnu blagajnu, otkrili bi se milijunski iznosi.