Svečanom sjednicom Senata obilježena 346. godina kontinuiranog rada Sveučilišta u Zagrebu
Foto: Hina
SVEUČILIŠTE u Zagrebu obilježilo je danas svoj dan i početak 346. godine kontinuirane sveučilišne nastave svečanom sjednicom sveučilišnoga Senata i dodjelom nagrada i priznanja zaslužnim nastavnicima i studentima.
Rektor zagrebačkoga sveučilišta Damir Boras osvrnuo se na proteklu akademsku godinu i povijest Sveučilišta, istaknuvši da se ono ne može svojom tradicijom mjeriti s najstarijim sveučilištima u Europi, ali je ipak višestruko veće od svih u regiji.
U proteklih 140 godina Sveučilište je 400 puta povećalo broj studenata, dok se broj sastavnica povećao sa samo tri na 33, te danas ima približno toliko studenata i nastavnika koliko je građana u Zadru, petom najvećem gradu u Hrvatskoj, kazao je Boras.
Osvrnuo se, među ostalim, na recentno razdoblje i napredak ostvaren u području internacionalizacije, uvođenje Bolonjskog procesa, jačanje uloge tehnologije u nastavi, rast broja novosagrađenih i obnovljenih fakulteta, te rast ulaganja u znanstveno-istraživački rad.
Povratak među elitu
No, kao sveučilište koje želi biti međunarodno, na koje na razmjenu dolaze studenti iz cijelog svijeta, Sveučilište mora nastaviti raditi na svojem unaprjeđenju i stvaranju preduvjeta za svoje vraćanje među 500 najboljih u svijetu i poboljašanje pozicija na drugim listama, istaknuo je rektor Boras.
U daljnjem radu na unaprjeđenju kvalitete Sveučilište se ponajprije planira osloniti na fondove Europske unije i mogućnosti povezivanja s europskim prostorom pa će inicijative za korištenje tih sredstava u narednom razdoblju biti naročito podržane, a također će se raditi na bržoj i efikasnijoj raspodjeli sredstava dodjeljenih sveučilištu temeljem programskih ugovora, kazao je Boras.
Jedna od najvažnijih institucija u hrvatskoj državi i društvu
Svečanosti je nazočio i predsjednik Vlade RH Zoran Milanović, koji je istaknuo da je Zagrebačko sveučilište jedna od najvažnijih institucija u hrvatskoj državi i društvu. Iako je u velikoj mjeri autonomno, Sveučilište je javna ustanova u koju se ulažu velika sredstva naših građana te se ono kao takvo mora ponašati po određenom modelu i davati određene rezultate, napomenuo je premijer.
Građani imaju pravo postaviti pitanje u što se ulaže njihov novac i kakve rezultate to donosi, kazao je. Ocijenio je da Hrvatska nije razvijena onoliko koliko bi mogla biti "i koliko zaslužujemo biti s obzirom na našu tradiciju". "Ono što nam nedostaje su ljudi visokokvalificirane tehničke i znanstvene struke i to je nešto što se usuđujem deklarirati kao politički cilj", kazao je premijer.
Predsjednik Rektorskog zbora RH i rektor Sveučilišta u Rijeci Pero Lučin složio se da se Hrvatska nalazi u prijelomnom razdoblju, kada je potrebno uspostaviti novi razvojni model. Upravo je pred sveučilištima izazov preuzimanja novog modela, koji se temelji na razvoju, inovacijama i umrežavanju svih mozgova kako bi se osigurao kvalitetniji život svim hrvatskim građanima u globaliziranom svijetu, poručio je Lučin.
Dodijeljene titule professor emeritus i brojne nagrade
Na svečanoj sjednici dvadeset profesora Sveučilišta u Zagrebu primilo je počasno zvanje i titulu professor emeritus, a u njihovo ime zahvalio je akademik Ivica Kostović, koji je istaknuo kako je to velika čast za ljude koji su čitav životni vijek proveli na tom sveučilitu, "s velikim motivima od početka do kraja". "Zagrebačko sveučilite kulturno je naslijeđe hrvatskog naroda i djelovati na tom sveučilištu, razvijati jedno područje i raditi sa studentima zaista je veliki životni motiv", kazao je Kostović.
Nagrada "Fran Bošnjaković" za 2014. ove je godine imala dvojicu laureata, redovitog profesora Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije Stanislava Kurajicu te redovitog profesora Arhitektonskoga fakulteta Srečka Pegana.
Kurajica je nagrađen "za znanstvene rezultate, promicanje znanosti i inženjerstva materijala kao znanstvene i nastavne discipline nedovoljno prepoznate u našoj sredini te prijenos znanja i odgoj mladih stručnjaka u području tehničkih znanosti".
Peganu je nagrada dodijeljena "za njegov iznimni doprinos znanosti i velikom unaprjeđenju struke (urbanizam i prostorno planiranje) i nastave na Arhitektonskom fakultetu te za prijenos znanja i odgoj mladih stručnjaka u području tehničkih znanosti".
Laureat nagrade "Andrija Mohorovičić" za 2014. je redoviti profesor Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Amir Hamzić "za ostvarene znanstvene rezultate i promicanje znanstvene struke u području eksperimentalne fizike čvrstog stanja te prijenos znanja i odgoj mladih stručnjaka u području prirodnih znanosti".
Posebna rektorova priznanja primilo je i jedanaestero najboljih studenata, za uspjeh međunarodnog značaja u protekloj akademskoj godini, te šestero profesora zagrebačkoga Sveučilišta, za svoj rad na afirmaciji sveučilišta i doprinos osiguranju kvalitete i unaprjeđenju njegovih tijela.
U glazbenome dijelu programa svečane sjednice sudjelovali su studenti Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu.
Program obilježavanja Dana Sveučilišta nastavit će se u 17 sati, kada će se na svečanosti u auli Rektorata dodijeliti spomen medalje redovitim profesorima Sveučilišta u Zagrebu umirovljenima u akademskoj godini 2013./2014.