Biden: Ako Kina napadne, američka vojska će braniti Tajvan
AMERIČKI predsjednik Joe Biden rekao je danas da je spreman upotrijebiti vojnu silu kako bi obranio Tajvan te da će Sjedinjene Države i druge nacije osigurati da Kina ne može na silu prisvojiti Tajvan. Upozorio je da "Kina koketira s opasnošću".
Na konferenciji za novinare, koju je održao s japanskim premijerom Fumiom Kishidom tijekom posjeta Tokiju, Biden je sugerirao da je spreman ići i korak dalje kako bi zajamčio sigurnost Tajvana nego što je to učinio u slučaju Ukrajine, piše The New York Times.
"Obvezali smo se na to"
Na pitanje je li SAD spreman pružiti vojnu obranu Tajvanu, Biden je odgovorio potvrdno.
"Obvezali smo se na to", dodao je.
Kina smatra demokratski Tajvan svojim teritorijem i nikada se nije odrekla mogućnosti uporabe sile kako bi povratila nadzor nad njim. SAD, kao i većina zemalja, nema formalne diplomatske odnose s Tajvanom, ali je njegov najvažniji saveznik i opskrbljivač oružjem, što je konstantni izvor trzavica s Pekingom.
"Mi smo se složili s politikom jedne Kine, to smo potpisali, ali ideja da bi Tajvan mogao biti preuzet silom naprosto nije prihvatljiva", naglasio je.
Kinezi "koketiraju s opasnošću u ovom trenutku sa svim manevrima koje poduzimaju", kazao je Biden.
SAD će nadzirati aktivnosti kineske mornarice
Kishida je rekao da će Japan i SAD nadzirati aktivnosti kineske mornarice, kao i kretanja vezana uz zajedničke vježbe Kine i Rusije.
"Čvrsto se protivimo da se silom pokušava promijeniti 'status quo' u Istočnom kineskom moru i Južnom kineskom moru", rekao je Kishida.
"Osim toga, dogovorili smo se da ćemo se zajedno pozabaviti različitim pitanjima vezanim uz Kinu, među kojima i ljudskim pravima", dodao je.
Što se tiče Rusije, Biden smatra da ta zemlja treba "platiti dugoročnu cijenu" zbog svojih "barbarstava u Ukrajini", u smislu sankcija koje su joj nametnuli SAD i saveznici.
"Ne radi se samo o Ukrajini", kazao je Biden. "Jer ako se sankcije u mnogim aspektima ne održe, kakav bi to signal poslalo Kini o cijeni pokušaja zauzimanja Tajvana silom?"
Rekavši kako se nada da do invazije neće doći, Biden je ipak istaknuo da će to ovisiti o snazi kojom će svijet dati na znanje Kini koju će cijenu platiti u slučaju invazije.
Biden najavio IPEF
Američki predsjednik je tijekom posjeta Japanu objavio i pokretanje novog ekonomskog partnerstva u Aziji-Pacifiku s 13 zemalja sudionica, među kojima su Sjedinjene Države i Japan, ali isključuje Kinu, koja na taj projekt ne gleda blagonaklono.
Indo-pacifički ekonomski okvir (IPEF) nije sporazum o slobodnoj trgovini, već predviđa veću integraciju među zemljama sudionicama u četiri ključna područja: digitalnoj ekonomiji, opskrbnim lancima, zelenoj energiji i borbi protiv korupcije.
Washingtonu je nedostajao gospodarski stup u njegovu indo-pacifičkom angažmanu otkako je bivši predsjednik Donald Trump napustio multinacionalni trgovinski sporazum, a što je Kini ostavilo slobodan prostor da proširi svoj utjecaj.
Taj sporazum trebao bi uključiti SAD, Japan, Australiju, Novi Zeland, Indiju, Indoneziju, Brunei, Južnu Koreju, Maleziju, Filipine, Singapur, Tajland i Vijetnam, rekli su američki dužnosnici.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati