"Dosta je bilo da se građevinski poslovi dobivaju političkim linijama"
DANAS svatko može biti građevinski poduzetnik s malo zidarskog alata i odmah graditi neboder. Rad na crno je uobičajena pojava te se na svi gradilištima govori turskim, albanskim, a najmanje hrvatski jezikom. Tvrtke koje imaju po pet radnika dobivaju izgradnju vijadukta na autocesti, a običnom laiku nerijetko biva jasno da je to nemoguće legalno izvesti ili da ponuđena cijena na natječaju nije realna.
5 tisuća građevinskih tvtki ima samo jednog zaposlenog
Od gotovo deset tisuća građevinskih tvrtki u Hrvatskoj, njih više od pet tisuća nema niti jednog, a četiri tisuće ima do devet prijavljenih radnika. To znači da u Hrvatskoj ima 1.462 građevinske tvrtke s više od 10 zaposlenih - a da bi dobili licencu, građevinari će morati imati najmanje 316 zaposlenika. Bez licence građevinske tvrtke neće moći graditi zgrade, već samo kuće.
Početkom travnja nastupio je sporni Pravilnik o licenciranju građevinskih tvrtki kojim je Ministarstvo graditeljstva htjelo riješiti ove crne pojave, no protiv njega se buni čitav niz građevinskih tvrtki i sindikata. Hrvatska udruga poslodavaca smatra ga prerestriktivnim te poručuju da velik broj tvrtki ne može ispuniti ovako stroge zahtjeve, što će velik broj tvrtki natjerati da stave ključ u bravu, a sindikati upozoravaju da bi sto tisuća radnika moglo ostati bez posla. Glavne zamjerke poslodavaca su da primjena Pravilnika ugrožava poduzetničke slobode, da će uništiti manja građevinska poduzeća te da mnoga poduzeća ne mogu do ispoštovati njegove odredbe.
Ministrica Matulović Dropulić je navela kako je Pravilnik uveden jer im dosta "fikus firmi" s jedni zaposlenim koje uopće ne rade te da cilj Pravilnika jest da se ukinu takve tvrtke koje uvode nered na tržište. Ministrica Dropulić je tako svojedobno navela kako se događalo da izvođač uzme kooperanta koji je prijevoznik, bez dozvole za građevinske radove, i onda taj počne kopati. Namjera ministarstva je bila i Pravilnikom smanjiti rad na crno koji je bolna točka građevinarstva.
"Pravilnik je nestručan i neustavan"
Ozren Matijašević, predsjednik Hrvatske udruge sindikata, za Index je rekao kako je ovaj Pravilnik nestručan jer se bazira samo na broju radnika i kvadraturi građevine.
"Anketa je provedena među inženjerima te oni kažu da je u građevini najbitnija kvaliteta građenja, a tek na zadnjem mjestu je broj radnika. Složenost određene građevine se ne određuje po kvadraturi nego po zahtjevnosti konstrukcije", kaže Matijašević.
Predsjednik HUS-a je upozorio da će ovaj Pravilnik značajno povisiti cijenu građevinskih radova jer će ih manji broj tvrtki moći izvoditi, što će opet u čitavom nizu ostalih poskupljenja, srozati standard građana.
Ozren Matijašević je upozorio da je pravilnik neustavan jer se po članku 50 Ustava samo u iznimnim slučajevima mogu ograničiti poduzetničke slobode i to jedino zakonom, a da upravo ovaj Pravilnik ograničava poduzetničke slobode. Skupina građevinskih tvrtki je već uputila ustavnu tužba zbog ovog Pravilnika.
"Pravilnik će donijeti još više rada na crno"
"Ako je ministarstvo htjelo smanjiti rad na crno u građevini, onda je ovaj Pravilnik loša metoda, te će sada biti još više sive ekonomije. Do ovog trena licencirane tvrtke imaju samo 25 tisuća radnika od 130 tisuća koliko ih je bilo do sada. Ako će raditi samo te licencirane tvrtke onda će nedostajati radnika i još više će se raditi na crno. Taj ad na crno se trebao riješiti slanjem inspekcija na teren koji bi kažnjavali takve građevinske tvrtke", smatra Matijašević.
"Ne želimo da tvrtke bez zaposlenih uvoze radnike iz BIH i zapošljavaju na crno"
Mirko Štorga, predsjednik Sindikata graditeljstva, jedan je od onih koji podržavaju Pravilnik o licenciranju.
"Mi smo za uvođenje reda i ne želimo da više postoji 5270 građevinskih tvrtki koje nemaju niti jednog zaposlenog i koje onda uvoze radnike iz BiH, zapošljavaju ih na crno i ruše cijenu hrvatskim radnicima. Ja želim da u Hrvatskoj rade samo građevinske tvrtke koji zapošljavaju radnike za stalno, plaćaju im doprinose. I dosta je bilo da se poslovi u građevini dbivaju političkim linijama. I sami vidite da se danas svatkobavi građevinom. Zbog ovih razloga pozdravljam donošenje Pravilnika.", rekao nam je Štorga.
Predsjednik Sindikata graditeljstva ne vjeruje najavama poslodavaca i nekih sindikata po kojima je sto tisuća radnih mjesta u građevini ovime ugroženo.
"Ne želim čuti poslodavce da se sada pozivaju na ovaj Pravilnik i da kažu kako će sutra otpustiti radnike. Ako to naprave, ja ću ih pitati jesu li podnijeli zahtjev za licencu i što su učinili da ispune uvjete, jer su imali dvije godine da se pripreme", kaže Štorga.
Damir Karakaš, direktor Hrvatske udruge poslodavaca za sektor graditeljstva nam je rekao da su oni mjesecima govorili protiv ovog pravilnika te da sad mogu samo čekati vijest da ministarstvo odustaje od ovog Pravilnika, čemu se toplo nadaju.
Dario Markas
Foto: Zagreb.hr/Radio Mrežnica
![](/Content/img/loader_40px.gif)
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati