Francuz (98) nakon desetljeća šutnje priznao gdje su strijeljali i pokopali naciste
98-GODIŠNJI Edmond Réveil, posljednji preživjeli član lokalnog ogranka pokreta otpora, prekinuo je osam desetljeća dugu šutnju kako bi ispričao što se dogodilo njemačkim vojnicima. Na temelju njegovog iskaza uskoro će započeti radovi na iskapanju kako bi se pronašla tijela do 40 njemačkih vojnika koje je pogubio francuski pokret otpora u lipnju 1944.
Réveil je otkrio kako su Nijemci strijeljani u šumi blizu Meymaca u središnjoj Francuskoj. U snimljenom iskazu opisao je kako je njegov odred od 30 boraca pratio njemačke zarobljenike kroz sela istočno od Tullea kada je stigla naredba da ih se ubije, piše BBC.
Tvrdi da je zapovjednik odreda, čije je kodno ime bilo Hannibal, teško primio tu naredbu. "Plakao je kao dijete kad je dobio zapovijed, ali postojala je disciplina u Pokretu otpora. Tražio je dobrovoljce da izvrše naredbu. Svaki borac je dobio nekoga za ubiti. Ali bilo je nas, a ja sam bio jedan od njih, koji su rekli da nećemo sudjelovati", kazao je.
"Bio je posljednji svjedok"
"Bio je užasno vruć dan. Natjerali smo ih da sami sebi kopaju grobove. Ubijeni su, a mi smo ih polili živim vapnom. Sjećam se da je mirisalo na krv. Nikada više o tome nismo razgovarali", nastavio je. Réveil, čije je kodno ime u ratu bilo Papillon (Leptir), čuvao je tajnu 75 godina čak i od svoje obitelji.
Zatim je neočekivano 2019. ustao na kraju lokalnog sastanka Nacionalne udruge veterana i najavio da ima nešto za reći. Gradonačelnik Meymaca Philippe Brugere rekao je da je priznanjem skinut uteg s Réveilovog uma.
"Tijekom godina imao je mnogo prilika da ispriča priču, ali nikada nije. Ali on je bio posljednji svjedok. To mu je bio teret. Znao je da ako ne progovori, nitko nikada neće saznati", rekao je.
Povjesničari potvrdili istinitost priče
Ipak, prije nego što su lokalne vlasti poduzele sljedeće korake, izbila je pandemija koronavirusa. Tek prije nekoliko tjedana slučaj je ponovno otvoren, a priča je u utorak osvanula u lokalnim novinama La Montagne. Francuski i njemački povjesničari potvrdili su istinitost iskaza.
Ubrzo nakon Dana D, 6. lipnja 1944., borci Pokreta otpora digli su svojevrsni ustanak u Tulleu, glavnom gradu departmana Corrèze, tijekom kojeg je zarobljeno između 50 i 60 njemačkih vojnika. No 9. lipnja Nijemci su uzvratili javnim vješanjem 99 talaca.
Stigli su u Meymac 12. lipnja 1944.
Réveil je sudjelovao u pobuni u Tulleu, a zatim se pridružio pratnji koja je krenula na istok. "Nijedna od grupa otpora nije htjela imati ništa sa (zarobljenicima). Nismo znali što bismo s njima", prisjetio se. U jednom su trenutku neki od zatvorenika, oni koji su došli iz zemalja poput Poljske ili Čehoslovačke, bili odvojeni od ostalih.
Njih 50-ak stiglo je u Meymac 12. lipnja. "Ako je zatvorenik želio obaviti nuždu, trebala su ga čuvati nas dvojica. Nismo planirali ništa za hranu. Bili smo pod zapovjedništvom savezničkog zapovjednog centra u Saint-Fréjouxu, a oni su izdali zapovijed da ih ubijemo", naglasio je Réveil.