Hrvatska među zemljama EU s padom proizvodnje mlijeka u ožujku
PROIZVODNJA mlijeka u Europskoj uniji porasla je u ožujku unatoč krizi uzrokovanoj pandemijom koronavirusa, a Hrvatska je bila u manjinskoj skupini zemalja koje su bilježile njezin pad, pokazuje izvješće Eurostata.
Procjenjuje se da je u ožujku na poljoprivrednim gospodarstvima u 27 zemalja EU prikupljeno ukupno 12,7 milijuna tona mlijeka, što je za 1,2 posto više nego u istom prošlogodišnjem mjesecu, izračunali su u Eurostatu.
U odnosu na veljaču, proizvodnja je porasla, što je uobičajeno za proljeće s obzirom na dostupnost svježe trave, ističu europski statističari.
Dodaju i da, po svemu sudeći, na prikupljanje mlijeka u EU nisu utjecale uvedene mjere blokade provedene kako bi se suzbilo širenje covida-19.
Proizvodnja je na godišnjoj razini porasla u većini zemalja EU, ističu u Eurostatu.
Među vodećim zemljama proizvođačima najviše je porasla proizvodnja u Nizozemskoj, trećem proizvođaču mlijeka u EU, za tri posto, na 1,2 milijuna tona.
Poljska dijeli četvrto mjesto s Italijom s proizvedenim 1,1 milijunom tona mlijeka, što predstavlja povećanje od 1,9 posto kada je u pitanju veliko srednjoeuropsko gospodarstvo. U mediteranskoj zemlji, iznimno teško pogođenoj epidemijom, proizvodnja je pala 2,8 posto.
U Hrvatskoj proizvodnja mlijeka pala
U Njemačkoj i Francuskoj, dva vodeća proizvođača, proizvodnja je u ožujku na godišnjoj razini gotovo stagnirala, uz proizvedenih 2,8 milijuna odnosno 2,2 milijuna tona mlijeka.
U Hrvatskoj je u ožujku proizvedeno 38,69 tisuća tona mlijeka, 3,3 posto manje nego u istom prošlogodišnjem mjesecu.
Pad proizvodnje na godišnjoj razini bilježile su još Grčka, Danska, Latvija, Litva i Rumunjska.
Podaci za ožujak signaliziraju i sezonski neuobičajeno povećanje proizvodnje maslaca i mlijeka za konzumaciju, a porastao je i udio mlijeka koji se koristio u njihovoj proizvodnji, primjećuju u Eurostatu.
Sezonski rast proizvodnje obranog mlijeka u prahu bio je pak slabiji nego prethodnih godina, ističu.