Kina obilježava 70. obljetnicu osnutka Tibeta
KINA obilježava 70. obljetnicu osnutka Autonomne regije Tibeta na "krovu svijeta", s pozivom da prihvate vlast Komunističke partije.
Peking vlada udaljenom zapadnom regijom od 1951., nakon što je kineska Narodna oslobodilačka vojska umarširala i preuzela kontrolu u, kako je rekla, "mirnom oslobađanju".
"Tibet se može razvijati i napredovati samo pod stranačkim vodstvom i socijalizmom", rekao je Wang Yang, koji vodi nacionalnu organizaciju odgovornu za ujedinjenje svih rasa i stranaka pod vodstvom Komunističke partije, na događaju u regionalnom središtu Lhasi.
Proslava, kojoj je prisustvovalo gotovo 10.000 ljudi, održana je u podnožju legendarne Palače Potala, svetoga budističkoga mjesta, povijesne rezidencije dalaj-lama.
U televizijskom prijenosu proslave na nacionalnoj razini istaknut je ogromni portret kineskog predsjednika Xi Jinpinga koji se nadvio nad publikom.
Njegovanje lojalnosti
Propagandisti su pedesetih i šezdesetih godina prošlog stoljeća često prikazivali portrete Mao Zedonga (Mao Ce-tunga) na skupovima i proslavama kako bi podigli kult ličnosti oko sebe i njegovali lojalnost.
Većina vođa nakon Maoa zabranila je tu praksu, iako su pod Xijevom vladavinom njegovi solo portreti, kao i oni s njim i četvoricom prijašnjih vođa, bili naširoko postavljeni u Tibetu.
Partijski ateistički čelnici u Pekingu također su uložili dodatne napore u njegovanje lojalnosti među Tibetancima, od kojih su mnogi pobožni budisti i tradicionalno gledaju na dalaj-lame kao na svoje duhovne vođe.
Peking smatra sadašnjeg Dalaj-Lamu, prognanog u susjednu Indiju, opasnim separatistom, a umjesto toga priznaje trenutnog Panchen-Lamu, kojeg je stranka postavila, kao najvišu vjersku figuru u Tibetu.
Kao znak vladavine stranke nad tibetanskim budizmom, Wang je na svečanosti uručio Panchen-lami prigodnu spomen-ploču.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati