MMF upozorava Hrvatsku: Prestanite dizati plaće javnom sektoru
MEĐUNARODNI monetarni fond upozorio je Hrvatsku da mora reformirati javni sektor, odnosno sustav plaća u istom, i investirati više u infrastrukturu, uključujući digitalne usluge.
Moramo to napraviti kako bismo izbjegli eskalaciju javnog duga, poručio nam je MMF nakon svog godišnjeg posjeta Hrvatskoj radi provjere stanja u ponedjeljak.
Unatoč tome, premijer Plenković je izvješće MMF-a danas ocijenio kao pozitivno.
Plenković: Ovo je pozitivno izvješće
"Ovo je još jedno izvješće, ovaj put iz MMF-a, koje je pozitivno, ono je izrazito pozitivno ocijenilo sva postignuća", rekao je Plenković u izjavi novinarima.
Istaknuo je kako je vlada u četiri godine pokazala čvrstinu kada je riječ o odgovornoj fiskalnoj politici i da se vodi načelom da se troši onoliko koliko se zarađuje.
"Za razliku od ranijih vlada nemamo gospodarski rast na temelju zaduživanja budućih generacija nego se on temelji na zdravom rastu. Zdrav rast znači smanjivati dug prethodnih vlada, smanjivati ne samo deficit nego doći u uravnotežen proračun i ostvarivati višak. To je nešto zbog čega imamo investicijski kreditni rejting, nešto zbog čega kročimo jako dobro naprijed prema europskom tečajnom mehanizmu II kao prvom koraku prema uvođenju eura", rekao je premijer.
No MMF je u svom izvješću istaknuo reforme koje su "od presudne važnosti", a nisu obavljene.
MMF: Reforme su od presudne važnosti
"U idućem razdoblju Hrvatska mora odgovoriti na važan izazov uspješnog produbljivanja integracije u Europu - između ostaloga i budućim uvođenjem eura - u razdoblju brzih tehnoloških promjena. Razboritim ulaganjem treba dostići zemlje koje su ostvarile veći napredak. Međutim, za to su potrebne reforme za koje je od presudne važnosti snažna podrška širih slojeva stanovništva", ističe se u izjavi Misije MMF-a, koja je od 3. prosinca bila u posjetu Hrvatskoj u okviru godišnjih konzultacija sa zemljama članicama, na temelju članka IV. Statuta MMF-a.
MMF-ove preporuke Hrvatskoj by Index.hr on Scribd
Reuters u vijesti o ovom upozorenju piše kako hrvatska vlada planira podići plaće svim zaposlenicima u javnom sektoru za više od 6%, s dodatnim povećanjem plaće za zaposlenike u školstvu, nakon štrajka za veće plaće i "dostojanstvo", kako su tvrdili organizatori, koji je trajao 36 dana.
>> Štrajkaju li učitelji za dostojanstvo ili veće plaće?
MMF: Više plaće moraju biti podržane višom produktivnošću
MMF se osvrnuo i na egzodus stanovnika iz Hrvatske, potaknut primarno korupcijom, klijentelizmom, niskim plaćama i visokim porezima.
"Mladi ljudi, najvitalniji resurs zemlje, i nadalje su zabrinuti zbog svojih dugoročnih izgleda. To je potaknulo iseljavanje i pražnjenje unutrašnjosti zemlje. U kratkoročnom razdoblju očigledan je simptom nedostatak radne snage u djelatnostima kao što su građevinarstvo i turizam, no ozbiljniji su problemi tzv. 'odljev mozgova' i izazovi za održivost mirovinskog i zdravstvenog sustava. Dakle očito ima prostora za ostvarenje još boljih rezultata", kažu iz MMF-a.
"Više plaće moraju biti podržane višom produktivnošću koja stvara ekonomski rast", rekli su iz MMF-a i snažno pozvali na suzdržavanje pri odgovoru na bilo kakve buduće zahtjeve za povećanjem plaća.
"Inače ćete, samo da biste zadržali sadašnji životni standard, s prihodima koji su na 63% prosjeka Europske unije, morati stalno povećavati dug", dodali su iz MMF-a.
Hrvatska, piše također Reuters, posljednjih godina ima manju stopu ekonomskog rasta (2.5-3%) od ekonomski usporedivih članica EU-a, a mnogi analitičari predviđaju da će taj rast usporiti ako se ne ulože napori da javni sektor postane efikasniji.
MMF: Ulažite u infrastrukturu
"Nakon dugotrajne i teške recesije, hrvatsko gospodarstvo u posljednjih je pet godina ojačalo i oporavilo se. To se djelomično može pripisati 'sreći', odnosno povoljnim globalnim uvjetima koji su pridonijeli procvatu turizma. No, takvo je stanje u velikoj mjeri rezultat dobrih politika: dobrog upravljanja proračunom i vještih politika središnje banke", ocjenjuje se u izjavi koja je objavljena na internetskim stranicama MMF-a.
MMF je usto pozvao Hrvatsku da više uloži u fizičku infrastrukturu kao što su željeznica, odlagališta krutog otpada i pročišćivanje otpadnih voda, ali i u nadogradnju tehnološke infrastrukture.
Članovi Misije MMF-a u kratkoročnom razdoblju, ako se globalni uvjeti doista pogoršaju, savjetuju hrvatskim vlastima da dozvole da postojeći sustavi poreza i transfera odigraju uloge "automatskih stabilizatora". Daljnje smanjenje poreza ili povećanje potrošnje, kažu, treba razmotriti samo u slučaju dugoročnog neuobičajeno snažnog pogoršanja globalnih uvjeta.
Kao tri koraka za trajno povećanje životnog standarda ističu održavanje makroekonomske i financijske stabilnosti, povećanje dinamičkog potencijala države reformama te mudro ulaganje resursa radi povećanja produktivnosti. "Što se tiče prvog koraka, ostvaren je velik napredak kojega treba pažljivo očuvati. Međutim, ako se u drugom koraku ne ostvari znatan napredak, bit će teško stvoriti odgovarajuću klimu i potrebne resurse za treći korak", poručuju iz MMF-a.