Optuženik iz Lore prijavio 59 sudaca, državnih odvjetnika i vojnih policajaca
Foto: FAH
DRŽAVNO odvjetništvo RH jučer je zaprimilo kaznenu prijavu koju im je iz splitskog zatvora poslao optuženik iz Lore Emilio Bungur, lani uhvaćen nakon više od 10 godina bijega. Bungur se raspisao i sastavio prijavu protiv 59 sudaca, državnih odvjetnika i vojnih policajca, svih koji su imali doticaj s njegovim predmetima Lorom 1 i Lorom 2 koje se bave ratnim zločinima protiv civila i ratnih zarobljenika.
Lozina ga oslobodio, a Bungur prijavio čak i njega
Na spisku prijavljenih našao se čak i sudac Slavko Lozina koji je na prvom suđenju u slučaju Lora 1 donio oslobađajuću presudu. Bungur smatra da mu je protuzakonito sudio. Nije iznenađenje da se u prijavi našla i Spomenka Tonković, splitska sutkinja koja je 2006. godine osudila vojne policajce iz Lore na zatvorske kazne u rasponu od šest do osam godina. Presudu u sudnici nisu dočekala čak četvorica od osmorice okrivljenika, među njima i Bungur.
Prijavljeni i suci Ustavnog i Vrhovnog suda, dva glavna državna odvjetnika...
Na početku prijave Bungur se razračunao s bivšim kolegama iz Vojne policije koji su 2001. godine podnijeli kaznenu prijavu, tužiteljem Mladenom Bajićem, koji je 2002. digao optužnicu i potom zasjeo u fotelju glavnog državnog odvjetnika, a na listi je i njegov nasljednik Dinko Cvitan. Prijavljeni su splitski suci koji su produljivali pritvor, obustavljali izvršenje kazne te donosili druge odluke u postupku, a tim slijedom na Bungurovom spisku našli su se i suci Vrhovnog i Ustavnog suda. Nikoga nije poštedio, pa tako ni suca Vladimira Živaljića, koji Bunguru sudi u ponovljenom postupku za Loru 1 te novom za Loru 2.
Supruga i sin verbalno napali suca Živaljića
Sudac Živaljić bio je meta verbalnog napada obitelji Bungur. Tijekom posljednje rasprave najprije ga je napala supruga Jagoda, a potom i sin Bartul, kojeg je policija privela na Prekršajni sud jer je Živaljiću rekao da je kriminalac.
Bungur je već ranije podnosio ovakve prijave koje su bile odbačene. Sada su prijavljeni i oni koji su ih odbacili.
Za svjedoke Tuđman i Laušić
Državnom odvjetništvu predloženo je saslušanje svjedoka koji bi mogli potvrditi da su u Lori bili zatvoreni špijuni, teroristi i sudionici u oružanoj pobuni protiv RH. Bungur smatra da bi o tome mogli nešto kazati obavještajac Miroslav Tuđman i bivši šef Vojne policije Mate Laušić.
Ne zna se kako bi to trebalo pomoći Bunguru, ali dosta kvalitetne informacije po tom pitanju mu može dati i "osumnjičenik" Mladen Bajić koji je sredinom 1992. godine poveo postupak protiv Srba iz kaštelanskog zaleđa. Dvojica nisu preživjela Loru, a postupak je obustavio Vrhovni sud. Bajić se do zadnjeg trena borio da dokaže osnovanost navoda optužbe, odnosno da su privedeni spremali pobunu i pripajanje SAO Kaštela SAO Krajini, a o čemu je Index već pisao. Postupak je bio krajnje kontroverzan jer Bajić, osim iskaza osobe koja ga je naknadno demantirala, nije imao nikakve dokaze za svoje tvrdnje.
Za smrt dvojice civila osuđeni su Bungur i društvo. Država je žrtvama Lore 1 isplatila oko četiri milijuna kuna. Sada taj novac traže od osuđenika iz Lore.