Šef srpskog instituta: Vučića muči hrvatski uspjeh, frustrira ga
USTRAJNI prosvjedi studenata u Srbiji natjerali su srpske vlasti da upotrijebe sav mogući propagandni materijal u pokušaju da zaustave prosvjede. Kao jedan od ključnih aktera u toj borbi pojavljuje se i Hrvatska, ali ovog puta nije zaobiđena ni srpska zajednica u toj zemlji, piše Deutsche Welle.
Nakon diplomatskog skandala koji je izazvala veleposlanica Srbije u Hrvatskoj Jelena Milić napustivši božićni prijem Srpskog narodnog vijeća (SNV) u Hrvatskoj, kampanja režima okrenula se i prema Miloradu Pupovcu, predsjedniku SNV-a. Zamjeraju mu se "aplauzi mladima i studentima", "antisrpski tekstovi u Pupovčevim novinama", pa se čak i tvrdi da su "Pupovac i SNV po mjeri Tuđmana".
"Teško onima koji slušaju Vučića"
Analitičari u Beogradu skreću pažnju na to da se odnos Milorada Pupovca i Aleksandra Vučića nikako ne može uspoređivati s odnosima koje ima, primjerice, s rukovodstvom Republike Srpske ili Crne Gore. Sam Milorad Pupovac u razgovoru za DW navodi da je s predsjednikom Srbije "imao kontakt prije godinu i pol dana".
Direktor Centra za regionalizam iz Novog Sada Aleksandar Popov primjećuje da "odnos vlasti u Srbiji i SNV-a nikad nije bio dobar jer je Pupovac jedini lider Srba u regiji koji nije pod utjecajem Beograda. Gesta veleposlanice Jelene Milić samo je primjer jednog takvog odnosa".
Aleksandar Vučić, dodaje Popov, "ne može od Pupovca napraviti Milorada Dodika. Pupovac nije politički kalkulant, on je učinio sve što je u moći jednog čovjeka da popravi položaj srpske zajednice, kako bi on bio poboljšan ili barem da se ne pogorša. Pogledajte kako su samo prošli Srbi na Kosovu koji su slušali Srpsku listu", kaže Popov za DW.
Novi poslušnik Beograda?
Predsjednik Srbije misli da se sa Srbima u Hrvatskoj može ponašati kao sa Srbima na Kosovu, u Crnoj Gori i Republici Srpskoj, ističe za DW Naim Leo Beširi, direktor beogradskog Instituta za europske poslove.
"Velika razlika je to što u Hrvatskoj ipak postoje neke institucije i Srbi u Hrvatskoj znaju kako mogu iskoristiti neke institucionalne mehanizme. Što Vučić misli o Hrvatskoj i o Srbima u Hrvatskoj vidljivo je i po postavljanju Jelene Milić za veleposlanicu Srbije u Hrvatskoj. Ona je na to mjesto došla nakon par godina 'botovanja' za SNS i bez ikakvog diplomatskog znanja i iskustva", ocjenjuje Beširi za DW.
Naim Leo Beširi smatra da "Vučić već dugo pokušava od Pupovca napraviti Dodika. Mislim da je ovdje riječ i o tome tko će biti nasljednik Pupovca u Hrvatskoj. U tom kontekstu se i može tumačiti sadašnja kampanja srpskih vlasti protiv lidera SNV-a i mislim da će se Vučić svakako truditi stvoriti tu neku novu osobu koja će biti poslušna srpskim vlastima u Beogradu".
Maskiranje unutarnjih problema Srbije
Milorad Pupovac za DW kaže da je sve što se dogodilo između vlasti u Srbiji i SNV-a povezano s dvije stvari: "Jedna je kako diplomacija Srbije radi u Zagrebu, a druga je povezana s unutarnjim prilikama u Srbiji, gdje postoji osjetljivost na svaku reakciju koja uslijedi tim povodom."
Pupovac podsjeća da je "Srbija zemlja prosvjeda već trideset godina i da to nije ništa neočekivano". "Srbija je visoko traumatizirano društvo", dodaje predsjednik SNV-a u Hrvatskoj u razgovoru za DW.
"Mislim da je hrvatska vlada napravila dobar potez time što nije reagirala na sve optužbe koje su stizale iz Srbije", napominje Aleksandar Popov i dodaje da je "osnovni problem što Vučić ne može utjecati na Pupovca. U Republici Srpskoj je dobro Miloradu Dodiku i njegovoj obitelji, a kako je braći Srbima, to je već drugo pitanje".
Kome je Beograd glavni grad?
Naim Leo Beširi smatra da je Pupovac "na diplomatski način skrenuo pažnju da u Srbiji nema slobode govora i parlamentarne diskusije, te je stoga i uslijedila takva reakcija na dodjeli jedne nagrade". "S druge strane, Pupovac je jedini lider Srba u regiji za kojeg je glavni grad Zagreb, a država mu je Hrvatska, a to je nešto na što Vučić ne može utjecati", ističe DW-ov sugovornik iz Instituta za europske poslove.
Milorad Pupovac za DW također naglašava "važnost Srbije kao demokratske i stabilne države". A kad je riječ o odnosima dviju zemalja, predsjednik Srpskog narodnog vijeća kaže da se "mora dalje raditi na smanjenju loših odnosa, loših poruka i loše atmosfere u odnosima dviju zemalja".
"Hrvatska frustrira Vučića"
To je, međutim, lakše reći nego napraviti. Predsjednik Srbije je studentske prosvjede iskoristio za tabloidne napade na Hrvatsku, te su tako zahtjevi studenata predstavljeni kao dio zavjere hrvatskih tajnih službi i domaćih izdajnika u Srbiji. Kad se tome dodaju stalne Vučićeve komparacije s Hrvatskom, od ekonomskih do vojnih, jasno je da svaka kriza u Srbiji podsjeća na jednu staru političku parolu: Kad je teško - optuži Hrvatsku.
Taj stalni pokušaj nadmetanja s Hrvatskom Naim Leo Beširi vidi u kontekstu Vučićeve frustracije jer je Hrvatska članstvom u NATO-u i EU daleko odmaknula od Srbije: "Ako bi Hrvatska sada stagnirala, a Srbija gospodarski napredovala 10 posto godišnje - što je praktički nemoguće - Srbija bi dostigla Hrvatsku za 20 godina. A Sloveniju za 60 godina. Vučić to zna i zato stalno izmišlja neprijatelje, stvara kakofoniju u zemlji kako bi ostao na vlasti", ocjenjuje Beširi.
"To je retorika na koju sada više ni Hrvatska ne reagira", naglašava Aleksandar Popov. "Srpska vlast ipak je odlučila da je to najzgodniji način da se nekoga etiketira. Tako se skreće pažnja s unutarnjih problema koje inače sami stvaraju. Čini mi se da bi u tom smislu Beograd možda više volio da je na predsjedničkim izborima u Hrvatskoj umjesto Milanovića pobijedio Primorac jer je - kad su u pitanju Srpska napredna stranka i HDZ - riječ o sestrinskim strankama koje se čak i međusobno podupiru u kriznim situacijama", zaključuje Popov za DW.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati