PALICOM NA MAJKU I DJEVOJČICU Ovo je trenutak u kojem je umro nogomet kakav smo živjeli

Foto: Reuters/Pixsell
U TRENUTKU kad nabrijani, maskirani huligan diže metalnu štaku prema majci s djevojčicom koja ima "krive" boje na kapi i majici, više nije bitno tko je započeo tučnjavu, tko s kime igra i za što se, zapravo, igra.
Užasne scene iz Lyona, zbog kojih je sinoć utakmica četvrtfinala Europske lige između Lyona i Bešiktaša kasnila 45 minuta, obišle su cijeli svijet i dodatno uznemirile Europu.
U utorak je bombom napadnut autobus s nogometašima Borussije iz Dortmunda, a Marc Bartra je zbog ozljeda završio na operaciji. U srijedu su Leicesterovi navijači napravili dar-mar na ulicama Madrida uoči četvrtfinala Lige prvaka protiv Atletica i izvikivali političke parole o Gibraltaru. Sinoć su Turci cijeli dan divljali u Lyonu i na kraju napravili kaos na stadionu.
Bruxelles je jučer, uoči utakmice Anderlechta i Manchester Uniteda, doslovno okupirala belgijska vojska. Dok je gradskim ulicama prolazio autobus s igračima Manchestera, policija je tjerala sve druge automobile, a ispred stadiona Mourinhovu momčad čekao je tunel od sigurnosne ograde.
Kontrole na stadionima bile su rigorozne, nitko nije smio ući s ruksakom, pa ipak, na stadione u Bruxellesu, a osobito u Lyonu, prošvercane su baklje. Tko zna što će sljedeće biti uneseno.
Bombaški napad u Dortmundu, iako počinitelj još nije uhvaćen, povezuje se s ISIL-om, a sinoćnji neredi u Lyonu također, navodno, imaju politički predznak.
Ekstremno lijevi navijači Bešiktaša kojih je u Lyon stiglo više od 20.000 iz brojnih europskih zemalja, neredima su navodno željeli protestirati protiv nedjeljnog referenduma u Turskoj kojim Recep Tayyip Erdogan želi i formalno preuzeti apsolutnu vlast u toj zemlji.
Bešiktaševi navijači "Çarsi" 2008. godine raspustili su se, a pet godina kasnije su se vratili i bili jedni od kolovođa velikih prosvjeda u Turskoj koji su trajali mjesecima. Neredima u Lyonu željeli su, navodno, napakostiti Erdoganu, iako potvrda o političkoj pozadini nereda zasad nema.
Ali kao i uvijek, najviše će izgubiti nogometni zaljubljenici. Odlazak na utakmicu, osobito u nekim zapadnoeuropskim zemljama, danas više nije onakav užitak kao prije nekoliko godina. Rigorozne mjere osiguranja i osjećaj nesigurnosti nisu samo dio nogometnog, već i svakodnevnog života.
A i u takvim rigoroznim kontrolama dogodi se to da je elektroničkom pogreškom na stadion u Lyonu ušlo 20.000 Bešiktaševih navijača. Nevjerojatan je bio i potez Lyonova predsjednika Jean-Michela Aulasa koji je, nakon što je shvatio da će stadion biti pun Turaka, doslovno mobilizirao svoje navijače da se "suprotstave brojnim protivničkim navijačima". Nije, naravno, problem u bojama koje navijači nose, nego u psihozi straha koja je preuzela i nogomet.
Bilo je, očito, pitanje vremena kad će se naelektrizirana politička atmosfera u Europi trajno preseliti na stadione. Ne želimo ni pomisliti što bi se sljedeće moglo dogoditi.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati