Poljudske prevare: Evo na koga je Hajduk bacio milijune eura

Foto: Hina
ZAVRŠEN je ljetni prijelazni rok, a dolazak Zvonimira Kožulja iz Širokog Brijega u Hajduk za 200 tisuća eura, prvi je ulazni transfer Bijelih uz plaćenu odštetu nakon više od četiri godine. Tog lipnja 2012. na Poljud je iz Osijeka za 300 tisuća eura sletio Anton Maglica, a odštetni zahtjev pokrio je dioničar Jako Andabak, a posljednju ozbiljniju odštetu Bijeli su platili davne 2009. godine, kada su iz Rijeke doveli braću Sharbini za ukupno 2.8 milijuna eura.
Inače, pri svakom većem izlaznom transferu Hajduka posljednjih godina mediji su nas bombardirali listama najspektakularnijih zarada Bijelih u povijesti, međutim ništa manje zanimljiv nije popis najvećih ulaznih transfera splitskog kluba od hrvatske samostalnosti. Naravno, na vrhu je Anas Sharbini, za kojeg je rasipni Joško Svaguša platio čak dva milijuna eura.
Drugo mjesto pripada Senijadu Ibričiću, za kojeg su Splićani izdvojili Zagrebašima 1.8 milijuna eura, dok je treći Niko Kranjčar, čiju je odštetu navodno platio Franjo Pašalić, vlasnik marine Frapa u Rogoznici i kasniji Nikin menadžer. Interesantno, na četvrtom mjestu se nalazi jedan transfer s početka 90-tih, preciznije onaj Eduarda Abazija iz Dinamo Tirane za čak milijun eura. Ukoliko u obzir uzmemo inflaciju u posljednjih 25 godina, danas bi prelazak Abazija iznosio oko 1.7 milijuna eura.
Dobar dio Hajdukovih ulaznih transfera igračke su prevare
Na petom mjestu je Ahmad Sharbini koji je na Poljud stigao u paketu s Anasom Sharbinijem. Bilo je odmah u startu jasno kako se radi o velikoj podvali, ali jedan od uvjeta prelaska tadašnje velike zvijezde hrvatskog nogometa Anasa Sharbinija u Hajduk, bio je da ih Bijeli uzmu obojicu. Šesto mjesto dijele Mate Baturina koji je u ljeto 1998. stigao iz Zagreba za pola milijuna eura te Marijan Buljat i Dario Jertec koje je Zdravko Mamić 2008. uvalio Splićanima kao škart. Sedmo mjesto dijele dva Zadranina, jedan Šibenčanin i Ukrajinac.
Tomasova i Subašića Bijeli su iz Zadra doveli za po 400 tisuća eura, a za isti iznos u Hajduk je iz Šibenika prešao Ante Rukavina. Interesantno, 400 tisuća eura plaćena je jednogodišnja posudba iz kijevskog Dinama za Florina Cernat. Na osmom mjestu su vratar Vjekoslav Tomić koji je stigao iz Međimurja, napadači Stanko Bubalo i Anton Maglica koji je dovedeni iz Osijeka, veznjak Mario Brkljača koji je došao iz Zagreba, slavni Igor Musa koji je iz Rijeke doveden kao jedan od najboljih igrača HNL-a te Ivan Rodić iz Šibenika.
Za sve ove igrače na ime odštetnog zahtjeva Hajduk je isplatio 300 tisuća eura. Na koncu deveto mjesto ulaznih transfera u posljednjih 25 godina zauzima Crnogorac Ivan Vuković za kog je podgoričkoj Budućnosti isplaćeno 250 tisuća eura, dok TOP 10 zatvara Urugvajac Pablo Munhoz, koji je iz Defensora na Poljud prešao za 240 tisuća eura. Nažalost, većina ovih nogometaša, ali i mnogi drugi, za koje je posljednjih desetak godina plaćeno između 150 i 250 tisuća eura, iz Hajduka su otišli potpuno besplatno, a to je sljedeća stavka kojom ćemo se pozabaviti.
Bijeli tijekom posljednjeg desetljeća pet milijuna eura bacili u vjetar
Gledajući razdoblje od 2005. godine do danas, dakle u nešto više od deset godina Bijeli su platili odštetu za otprilike dvadeset i pet nogometaša, a na svega su nekoliko njih, redom onih skupljih prinova poput Ibričića, Kranjčara, Subašića i Rukavine, vratili uloženo ili nešto zaradili. Na svim drugima dolascima Hajduk je bespovratno izgubio uloženo, a kada se tijekom deset godina taj iznos zbroji, dolazi se do enormne cifre koji vrlo lijepo ocrtava jedan od razloga zašto je splitski klub već godinama u teškim financijskim i inim problemima.
Za Ahmada Sharbinija, Darija Jerteca, Marijana Buljata, Martina Tomasova, Vjekoslava Tomića, Antona Maglicu, Marija Brkljaču, Ivana Rodića, Pabla Munhoza, Masahika Inohu, Krešu Ljubičića, Mladena Pelaića, Josipa Barišića, Maria Sačera, Thiaguinha i Rafaela Paraibu Hajduk je ukupno platio više od pet milijuna eura, a na nijednom od ovih igrača, kada su napuštali Poljud, nije zaradio ništa ili gotovo ništa kao u primjeru Marija Brkljače koji je prešao u redove ruskog prvoligaša Sibira za smiješnih 50 tisuća eura.
Možda najsuludiji primjer razbacivanja novcem, ukoliko se izuzmu prevare Jamala Sharbinija (Ahmad 700 tisuća eura) i Zdravka Mamića (Buljat i Jertec za milijun eura), dolazak je rumunjskog veznjaka Florina Cernata. Čuveni Dijamant iz Galatija u Split je stigao iz kijevskog Dinama, a za jednogodišnju posudbu Hajduk je Ukrajincima platio nevjerojatnih 400 tisuća eura, novac za koji je primjerice doveden talent poput Ante Rukavine, koji se usput rečeno kasnije prodan u Grčku za gotovo tri milijuna eura.
Strašno je u kolikoj su mjeri menadžeri krojili kadrovsku politiku Hajduka
Da ponovimo, pet milijuna eura Hajduk je potrošio na igrače koje je vrlo brzo pustio da besplatno odu iz kluba. Zamislite što se sve moglo napraviti s ovim novcem da su čelnici Hajduka bili umješniji, da transfere nisu sklapali na temelju DVD snimaka i da ugovore nisu potpisivali janjetinom zamašćenim prstima po ćorsokacima Dalmacije. Tek jednom kada se sagleda ovaj čudovišni niz promašaja dobije se uvid u to koliko su zapravo raznorazni menadžeri krojili sportsku politiku kluba i u kojoj se bezobraznoj mjeri vrhuška Hajduka tijekom deset godina tim okoristila.
Za pet milijuna eura Splićani su mogli dovesti tri vrhunska nogometaša poput Senijada Ibričića ili Nike Kranjčara na kojima su kasnije zaradili trostruko više. Naravno, treba uzeti u obzir da u velikoj većini slučajeva nije ni bilo novca za neki veći transfer, ali kada sada pogledamo u natrag, jasno je da se jednaka količina novca potrošila na igrače koji nemaju nikakvu posebnu nogometnu kvalitetu, već su na Poljud dovedeni isključivo kako bi se moglo nekoga svečano predstaviti novinarima. Hajduk je jednostavno predugo živio na alibi poslovanju da danas ne bi osjećao posljedice.
A svi ovi nabrojani samo su oni za koje je Hajduk platio odštetu. Nemoguće je pritom uopće nabrojati sve one koji su došli preko ovih ili onih veza, kao manje ili više poznati igrači, jednom davno veliki talenti, a u to vrijeme igrači mjesecima bez kluba koji su na račun stare slave potpisivali goleme ugovore poput Milevskog, Miličevića, Sarića, Jamesa, Stojanović, Illuridzea, Bukve i mnogih drugih koji su bez prevelikog ustručavanja izmuzli i ono malo poljudskog novca što je ostalo. Jesu li se stvari dolaskom nove Uprave promijenili, vidjet ćemo vrlo brzo, kad shvatimo pripadaju li ovoj listi Marko Futacs, Hamza Barry ili Josip Kvesić.
Najveći ulazni transferi Hajduka svih vremena
1. Anas Sharbini Rijeka - Hajduk 2 milijuna eura
2. Senijad Ibričić Zagreb - Hajduk 1.8 milijuna eura
3. Niko Kranjčar Dinamo Z. - Hajduk 1.5 milijuna eura
4. Eduard Abazi Dinamo T. - Hajduk 1 milijun eura
5. Ahmad Sharbini Rijeka - Hajduk 800 tisuća eura
6. Mate Baturina Zagreb - Hajduk 500 tisuća eura
6. Dario Jertec Dinamo - Hajduk 500 tisuća eura
6. Marijan Buljat Dinamo - Hajduk 500 tisuća eura
7. Marin Tomasov Zadar - Hajduk 400 tisuća eura
7. Danijel Subašić Zadar - Hajduk 400 tisuća eura
7. Ante Rukavina Šibenik - Hajduk 400 tisuća eura
7. Florin Cernat Dinamo K.- Hajduk 400 tisuća eura
8. Vjekoslav Tomić Međimurje - Hajduk 300 tisuća eura
8. Anton Maglica Osijek - Hajduk 300 tisuća eura
8. Mario Brkljača Zagreb - Hajduk 300 tisuća eura
8. Igor Musa Rijeka - Hajduk 300 tisuća eura
8. Stanko Bubalo Osijek - Hajduk 300 tisuća eura
8. Ivan Rodić Šibenik - Hajduk 300 tisuća eura
9. Ivan Vuković Budućnost - Hajduk 250 tisuća eura
10. Pablo Munhoz Defensor - Hajduk 240 tisuća eura

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati