Izvlačenje novca kroz predstečajne nagodbe: Dug Sportine napumpan do 420 milijuna kuna
Foto: Sportina
HRVATSKA podružnica Sportina Grupe kontroverznog balkanskog tajkuna Bahtijara Bajrovića zbog nagomilanih je dugova 28. veljače ove godine zatražila predstečajnu nagodbu. Tad su prijavili oko 150 milijuna kuna duga (147.847.426 kuna). Postupak je pokrenut 16. travnja ove godine, a do objave Nacrta predstečajne nagodbe, 18. srpnja ove godine, dug Sportine je gotovo utrostručen - narastao je do vrtoglavih 420 milijuna kuna (419.954.203,81 kuna).
> Predstečajna nagodba Sportine: Hoće li dug biti oprošten i balkanskom tajkunu koji novac skriva u poreznim oazama?
"10. srpnja 2014. godine izvršen je prijeboj potraživanja vjerovnika prema dužniku u iznosu od 9.876.052,58 kuna te ukupni iznos utvrđenih tražbina nakon prijeboja iznosi 410.078.151,23 kune", navodi se u dokumentaciji.
Sportina je 3. rujna ove godine uputila novi Zahtjev za produljenjem roka za provođenje postupka predstečajne nagodbe, za dodatnih 60 dana, budući da su i dalje u tijeku pregovori s ključnim vjerovnicima oko prihvatljivih mjera financijskog restrukturiranja.
Sportina sama sebi dužna više nego svima ostalima
Iz izmijenjenog plana restrukturiranja vidljivo je kako je Sportina na dan pokretanja postupka predstečajne nagodbe, 16. travnja, tijelima javne uprave i tvrtkama u većinskom državnom vlasništvu dugovala gotovo 2 milijuna kuna, od čega Ministarstvu financija 1,6 milijuna kuna. Država bi trebala Sportini otpisati zatezne kamate, a glavnica bi trebala biti vraćena kroz pet godina, uz 12 mjeseci počeka i kamatnu stopu od 4,5 posto godišnje.
Dug Sportinine podružnice u Hrvatskoj prema dobavljačima istovremeno je iznosio 30,6 milijuna kuna, a prema bankama oko 100 milijuna kuna.
Zanimljivo je i kako je Sportina prijavila oko 250 milijuna kuna duga prema samom vlasniku grupacije Bajroviću te ostalim tvrtkama povezanima sa Sportinom.
Tako je Bajroviću njegova tvrtka Sportina dužna gotovo 32 milijuna kuna, njegovom ciparskom fondu Sibelius Sonic Limited oko 14,5 milijuna kuna, a povezanim tvrtkama Bajcon više od 6 milijuna kuna, Novi Kondor više od 45 milijuna kuna, Sportini Bled više od 107 milijuna kuna te Sportini Let više od 42 milijuna kuna.
U problemima u cijeloj regiji, ali mu jedino Hrvatska otpisuje dio dugova
U problemima nije samo hrvatska podružnica Sportina Grupe, već cijela grupacija. Dok u Hrvatskoj Sportina duguje bankama oko 100 milijuna kuna, cijela grupacija dužna im je vrtoglavih 100 milijuna eura! Budući da banke nisu prihvatile Bajrovićeve zahtjeve za reprogramiranjem dugova, Sportina je 15. srpnja ove godine završila u postupku preventivnog restrukturiranja. U Hrvatskoj Bajrović kroz sustav predstečajnih nagodbi koristi mogućnost da mu se dio dugova otpiše.
O propasti Sportine, koja posluje u svim zemljama regije, piše se još od prošle godine. Financijski problemi u koje je Sportina Grupa zapala povezani su s Bajrovićevim biznisom s nekretninama diljem Balkana, koji baš i nije "cvao" tijekom kriznih godina već je doveo do uništenja cijele grupacije. Naime, na popisu Bajrovićevih tvrtki nalazi se i Condor Real, tvrtka za poslovanje nekretninama koja je kupila brojne hotele, vile i poslovne zgrade, a čija su kreditna zaduženja naposljetku opteretila Sportina Grupu.
I slovenski Condor Real završio je pod okriljem Sportine. Početkom veljače ove godine Bajrović je tvrtku "u dugovima do grla" za jedan euro prodao svojoj Sportini Bled. Zajedno sa Condor Realom, Sportina je preuzela i oko 32 milijuna eura bankarskih kredita. Odmah nakon kupnje Sportina je morala s osam milijuna eura dokapitalizirati Condor Real, jer bi u suprotnom tvrtka završila u stečaju. Tvrtka je nakon dokapitalizacije i spajanja s tvrtkom Sportina Turizem preimenovana u Novi Condor. Procjenjuje se da nekretnine u vlasništvu Condor Reala vrijede ukupno 45,9 milijuna eura.
Banke tražile vraćanje novca iz poreznih oaza Lihtenštajna i Cipra
Slovenski list Finance u listopadu prošle godine objavio je kako banke Bajroviću reprogramiranje dugova, između ostalog, uvjetuju i vraćanjem novca kojeg je pospremio u porezne oaze u Lihtenštajnu i Cipru. Bajrović je tako od početka ove godine udruživao svoje povezane tvrtke te selio kompletni biznis u Sloveniju. Bajrović je sa 18 banaka uspio postići dogovor o moratoriju na otplatu glavnice do kraja svibnja, ali konačni dogovor o reprogramiranju nisu uspjeli postići.
Znate li za slučaj propale predstečajne nagodbe ili imate informacije o kriminalu u predstečajnim nagodbama javite nam na desk@index.hr. Garantiramo anonimnost.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati