Pfizer komentirao podmićivanje: "To je razočaravajuće, u Hrvatskoj su vršena nepropisna plaćanja"
Foto: AFP; Screenshot: Pfizer.com
IZ PFIZERA su Indexu odgovorili da su neki zaposlenici u "kompaniji kćeri" u Hrvatskoj izvršili nepropisna plaćanja.
Danas je objavljeno da je Pfizer pristao platiti 600 milijuna i 200 tisuća dolara zbog podmićivanja. Iz američkog farmaceutskog diva su Indexu odgovorili da smatraju da su aktivnosti koje su dovele do toga sporazuma bile razočaravajuće.
"Aktivnosti koje su rezultirale predmetnim sporazumom su razočaravajuće, ali u isto vrijeme Pfizerova otvorenost, transparentnost i brzina kojom je dobrovoljno prijavio sve te nesretne događaje iz prošlosti predstavljaju našu istinsku poslovnu kulturu, kao i dokaz značaja kojeg dajemo poslovnom integritetu", napisali su u odgovoru iz Pfizera Indexu na pitanje da prokomentiraju ovaj slučaj.
"Nismo posredovali za Rajka Ostojića"
U njihovom službenom priopćenju stoji kako je istraga pokrenuta 2004. godine nakon što su u Hrvatskoj otkrivena "nelogična plaćanja" od strane sestrinske tvrtke. "Pfizer je otkrio da su neki zaposlenici u netom stečenoj kompaniji kćeri u Hrvatskoj izvršili nepropisna plaćanja", napisali su nam iz Pfizera te su dodali kako detalje o tim plaćanjima ne smiju otkriti.
Američka kompanija je potvrdila da surađuje s mnogim zdravstvenim institucijama u Hrvatskoj, "najviše na području edukacija i profesionalnog usavršavanja", no i da "niti jedan od državnih dužnosnika nije preko naše kompanije ostvario pravo na stipendiju". Demantiraju i da su posredovali za sadašnjeg ministra Rajka Ostojića koji se stručno usavršavao u SAD-u na Johns Hopkins Medicine International koji ulazi u Pfizerovo globalno zdravstveno partnerstvo.
Mito u Hrvatskoj navodno dobivali visokopozicionirani dužnosnici HZZO-a
Pfizer se tereti da je davao mito liječnicima i odgovornima u institucijama koji su bili zaduženi za registraciju lijekova u nekoliko zemalja, među njima je i Hrvatska. Na popisu zemalja u kojima je Pfizer dijelio mito nalaze se i Srbija, Crna Gora, Bugarska, Češka, Italija, Rusija, Kazahstan i Kina.
Mito u Hrvatskoj su navodno primali visokopozicionirani dužnosnici kako bi se određeni lijekovi stavili na listu Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. Bloomberg dodaje, pozivajući se na sudske dokumente, kako su hrvatski liječnici, koji su bili zaposleni u zdravstvenim institucijama, dobivali nagradu u vidu postotka od cijene naručenih lijekova! Nekad se to isplaćivalo u gotovini, a nekad su im se organizirala putovanja u vrijednosti koja im je trebala biti isplaćena.
Tko je bio "konzultant" Pfizera?
Wall Street Journal je doznao kako je jedan liječnik primao mjesečne uplate od strane Pfizera za uslugu koja je bila opisana kao "konzultantska usluga", a on je "pomagao vladi da odluči koja će se lijekovi registrirati za prodaju"
Pfizer, iako se nagodio s američkim vlastima, optužbe odbacuje. Cilj nagodbe je završetak istrage. Pfizer mora vratiti i procijenjenu dobit. Imena primatelja mita u istrazi se ne spominju.
Krenulo je sve iz Hrvatske 2004. godine!
Zanimljivo je kako u svom službenom priopćenju Pfizer navodi kako su oni sami još 2003. godine upozorili na moguće propuste kada su u Hrvatskoj otkrili "nelogična plaćanja".
O tim "nelogičnim plaćanjima" pisalo se još i tada odnosno o tome da postoji sumnja kako je novac išao visoko pozicioniranim dužnosnicima u Hrvatskoj te liječnicima. Usred afere glavni direktor Pfizera za Hrvatsku podnio je ostavku.
"Pfizer je u razdoblju od 1997. do 2001. godine plaćao liječnike koji su radili za institucije hrvatske Vlade", stajalo je optužnici protiv Pfizera. Prema informacijama američkih istražitelja riječ je o iznosima od oko 1200 dolara koji se plaćao preko računa u susjednoj Austriji.
Srpskom liječniku platili put na konferenciju u Čileu, Bugari dobivali nagradna ljetovanja u Grčkoj
Srpska podružnica Pfizera plasirala je proizvode u Srbiji i Crnoj Gori posredstvom predstavništva čiji je službenik, u zamjenu za povećanu kupovinu Pfizer proizvoda, platio jednom srpskom liječniku put na konferenciju u Čileu. Prema pisanju srpskih medija, rukovoditelji Pfizera Srbija saznali su za taj sporazum i otpustili službenika, ali dogovor nisu raskinuli jer im je liječnik zaprijetio da će slučaj obznaniti javnosti.
Bugarski liječnici koji su svojim pacijentima propisivali najviše Pfizerovih lijekova dobivali su od kompanije nagradna putovanja - ljetovanja u Grčkoj, za što su lokalni predstavnici Pfizera, prema pisanju Bloomberga, utrošili 28.000 američkih dolara.
USKOK od Amerikanaca zatražio dokumente o podmićivanju u Hrvatskoj
DORH je danas izdao priopćenje u kojem su naveli da je USKOK od nadležnih američkih pravosudnih tijela zatražio dostavu dokumentacije o "predmetu Pfizer i podmićivanju liječnika u Hrvatskoj".
"Zatražena je tužba protiv tvrtke Pfizer te sporazum o nagodbi koji je ta tvrtka sklopila s američkim nadležnim pravosudnim tijelima, kao i dokumentacija na temelju koje je američko tužiteljstvo podiglo tužbu, odnosno dokumentacija koja se odnosi na podmićivanje liječnika u Hrvatskoj", napisao je DORH u priopćenju.
Ministarstvo zdravlja za Index: DORH će kontaktirati američko pravosuđe
Iz Ministarstva zdravlja Rajka Ostojića stigao je uobičajen odgovor na naš upit, odnosno da se na "aferi radi".
"Državno odvjetništvo RH će kontaktirati američko pravosuđe te će u skladu s nalazima poduzeti odgovarajuće radnje u skladu sa zakonima Republike Hrvatske. U konkretnom slučaju radi se o događajima od 1997. do 2001. godine na što se odnosi izvješće o nagodbi tvrtke Pfizer s američkim pravosuđem", rekli su za Index iz kabineta ministra Ostojića.
Naime, kako su pojasnili Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje je svaku farmaceutsku tvrtku obvezao s Ugovorom o etičkom oglašavanju lijekova koji je uvjet da nositelj odobrenja može aplicirati sa svojim lijekom na listi lijekova HZZO-a.
"Svaka farmaceutska tvrtka mora kvartalno informirati o troškovima učinjenim za oglašavanje lijekova te im nije dopušteno izravno oglašavati lijekove osiguranim osobama i izravno im dijeliti lijekove, odnosno ne mogu oglašavati lijekove koji su predmet kliničkih istraživanja u tijeku. Nije im dopušteno za propisivanje lijeka nagrađivati u novcu i bilo kojim drugim oblicima nagrađivanja. Zaposlenici HZZO-a moraju biti obaviješteni o stručnim skupovima kako bi na njima mogli biti prisutni. Ograničen je broj promotivnih posjeta liječnika te troškovi vezani za promociju lijekova kao i isplate ustanovama i zaposlenicima moraju biti transparentni. Stručni skupovi moraju imati primarno stručni karakter i dozvoljeno je svega 20 posto vremena za društvene aktivnosti", kaže se u objašnjenju.
Ministar Ostojić posebno naglašava da su hrvatski liječnici vrlo odgovorni i savjesni u liječenju svojih pacijenata i nije dobro da se većina stigmatizira zbog nezakonitih radnji malog broja privilegiranih liječnika.
Ministar Ostojić ne želi o svojim vezama s Pfizerom
Valja naglasiti kako ministar Ostojić koji nam je detaljno obrazložio aferu Pfizer nije htio odgovoriti na pitanje je li Pfizer Croatia posredovao za njega kada je 2003. godine išao na stručno usavršavanje iz menadžmenta u SAD-u. Naime, Ostojić se usavršavao na Johns Hopkins Medicine Internationala koji ulazi u program Pfizerova globalnog zdravstvenog partnerstva.
Zamjenik ministra zdravlja Marijan Cesarik potvrdio je da su inicirali ispitivanje slučaja od strane Državnog odvjetništva. "Onda Državno odvjetništvo stupi u kontakt sa svojim američkim kolegama da ispitaju slučaju i da u skladu s onim što saznaju da se onda učine adekvatne radnje na području Republike Hrvatske", kaže Cesarik.
"Liječnici u Hrvatskoj ne bi smjeli biti taoci malog broja privilegiranih"
Kao što navodi i HZZO, Cesarik ističe da plasman farmaceutskih proizvoda regulira postojeći Ugovor o etičkom oglašavanju lijekova, koji se mora poštivati te odbija da afere poput ove daju stvarnu sliku o hrvatskim liječnicima od kojih većina savjesno radi svoj posao.
"I liječnici u Hrvatskoj ne bi smjeli biti taoci malog broja privilegiranih liječnika koji su imali mogućnost da u ovom periodu od 1997. do 2001. godine ostvare neku dobit, odnosno da sudjeluju u nečemu za što bi se vjerojatno moglo i reći da se radi o korupciji", poručuje Cesarik.
Hebrang o aferi Pfizer: Afera će zaplašiti bolesnike, a neće dovesti do otkrivanja onih koji to rade
Bivši ministar zdravstva Andrija Hebrang pozvao je na objavu imena navodno podmićenih hrvatskih liječnika u slučaju Pfizer. Pozdravlja otvaranje nove istrage o poslovanju američkog farmaceutskog diva u Hrvatskoj, ali podsjeća da ona iz 2004. nije završila optužnicom.
"Ovakvi uzaludni alarmi samo škode jer ulijevaju strah pacijentu, a ne služe iskorjenjivanju tog zla. I 2004. godine se pojavili nekoliko imena i istraga je pokazala da tu nema nikakvih relevantnih dokaza i stala je, bojim se da će tako biti i sada. Zato oni koji znaju, a položili su Hipokratovu zakletvu, neka ovaj puta idu do kraja. Inače, afera će zaplašiti bolesnike, a neće dovesti do otkrivanja onih koji to rade", kaže Hebrang.
Željko Reiner, koji je bio ministar u spornom vremenu, aferu Pfizer nije želio komentirati, tek na pitanje je li imao saznanja o podmićivanjima kaže. "Ne, naravno da nisam, jer da jesam, onda bih to prijavio", kratko nam je kazao Reiner.
HZZO: Ugovorima o etičkom oglašavanju stali smo na kraj korupciji
Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje je u priopćenju istaknuo kako pozdravlja raščišćavanje afere Pfizer koja je narušila ugled zdravstvenih djelatnika i zdravstvenog sustava u cjelini.
"Praksa odobravanja lijekova je trenutno na neusporedivo višem stupnju transparentnosti i znatno je strože regulirana kako se pojave iz prošlosti više ne bi ponovile. Naglašavamo da će HZZO surađivati u svim potrebnim istražnim radnjama vezano za ovaj slučaj koji se odnosi na period od 1997. do 2001. godine", istaknuto je u priopćenju.
HZZO napominje i kako otkako je s farmaceutskim tvrtkama, čiji se lijekovi uvrštavaju na liste lijekova, prije dvije godine potpisan Ugovor o etičkom oglašavanju lijekova, više nema mehanizma po kojem farmaceutske tvrtke mogu potkupljivati liječnike u ugovornim ordinacijama i ustanovama HZZO-a.
"Ugovorom se tvrtkama brani poticanje liječnika na propisivanje lijeka uz nagrađivanje u novcu ili drugim oblicima imovinsko-materijalne koristi, brane se promocije lijekova koje uključuju tvrdnje nedokazane znanstvenim istraživanjima. Ugovor ograničava reprezentacijski iznos koji svaki nositelj odobrenja može potrošiti na pojedinog doktora na 1000 kn godišnje, te broj promotivnih posjeta liječnicima. Sankcije za nepoštivanje ugovora mogu biti i brisanje lijekova određene kompanije s listi lijekova HZZO-a", kažu u HZZO-u. Dodaju i da sve tvrtke koje daju prijedloge za uvrštenje lijekova na liste lijekova HZZO-a, dužne su potpisati s HZZO-om Ugovor o etičkom oglašavanju.
"Gotovo svi ljudi koji odlučuju o zdravstvu su korumpirani"
Ne umanjujući aferu Pfizer, oftalmolog Nikica Gabrić strahuje da se ništa neće promijeniti, obzirom da se na aktualnu korupciju, tvrdi, zatvaraju oči.
"Postavlja se pitanje zašto sustav ne želi razriješiti te probleme koji postoje i danas. I danas se zna da su ljudi koji odlučuju u zdravstvu gotovo svi korumpirani od strane farmaceutske industrije, da državne bolnice plaćaju 30 do 40 posto skuplje lijekove nego što ih ja kao privatnik plaćam, da oni plaćaju skuplje leće, sve skuplje zato što se tolerira korupcija", ističe Gabrić.
![](/Content/img/loader_40px.gif)
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati