Putin poručio da će Rusija nastaviti pomagati Siriji, Obama pozvao kongresnike da poslušaju svoju savjest
Foto: Guliver Image/Getty Images
VLADIMIR PUTIN govorio je pred novinarima na završnoj konferenciji summita u Rusiji. Putin je kazao kako je navodna upotreba kemijskog oružja u Siriji provokacija pobunjenika koji su željeli privući međunarodnu javnost i potaknuti ih na djelovanje. Kazao je i kako su mišljenja i dalje podijeljena oko napada na predsjednika Bašar al-Asada. SAD-u su se pridružile Turska, Kanada, Francuska i Saudijska Arabija, a stav britanskog premijera Davida Camerona nisu poduprli građani njegove zemlje.
Rusija, Kina, Indija, Indonezija, Brazil, Južnoafrička Republika i Italija su među zemljama koje se protive vojnoj akciji.
Putin je također napomenuo da će "Rusija pomoći Siriji" ako dođe do napada, javlja RT.
"Hoćemo li pomoći Siriji? Hoćemo. Mi im već pomažemo, šaljemo im oružje, pomažemo im u ekonomskoj sferi i nadamo se da ćemo proširiti našu suradnju u humanitarnoj sferi koja uključuje slanje humanitarne pomoći onima koji su se našli u ovoj situaciji", odgovorio je Putin na pitanje jednog novinara.
"Ako se ne sankcionira upotreba kemijskog oružja povećava se daljnji rizik"
Vođe i predstavnici Australije, Kanade, Francuske, Italije, Japana, Južne Koreje, Saudijske Arabije, Španjolske, Turske, Ujedinjenog Kraljevstva i SAD-a izdali su zajedničko priopćenje koje se odnosi na krizu u Siriji.
"Međunarodne norme protiv korištenja kemijskog oružja su univerzalne i dugogodišnje. Upotreba kemijskog oružja ugrožava sigurnost ljudi diljem svijeta. Ako se ne sankcionira povećava se rizik daljnje upotrebe i širenja tog oružja.
Strogo osuđujemo stravičan napad kemijskim oružjem u predgrađu Damaska 21. kolovoza u kojem je živote izgubilo na stotine muškaraca, žena i djece. Dokazi jasno ukazuju da je za napad odgovorna sirijska vlada.
Tražimo snažan međunarodni odgovor za ovo teško kršenje svjetskih pravila koje će poslati jasnu poruku da se ovakva vrsta zločina ne smije ponoviti. Oni koji su počinili te zločine moraju odgovarati", stoji u zajedničkom izvješću koje je objavila Bijela kuća
Obama: Svaka zemlja koja koristi kemijsko oružje mora biti sankcionirana
Američki predsjednik Barack Obama tijekom summita G-20 u Saint Petersburgu u Rusiji nije precizirao hoće li Sjedinjene Američke Države (SAD) pokrenuti vojnu operaciju protiv sirijskog režima Bašara al-Asada u slučaju da Kongres SAD-a ne odobri vojnu operaciju, javlja reporter Agencije Anadolija (AA).
Ipak, istaknuo je da je cilj Sjedinjenih Američkih Država (SAD) da osiguraju da se u svijetu poštuju ljudska prava i međunarodne norme.
“Moj glavni cilj je da pomognem da se poštuju međunarodne norme kojima se zabranjuje upotreba kemijskog oružja u svijetu”, rekao je Obama.
Napomenuo je da je Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda (UN) "u stanju paralize" u vezi s odgovorom prema sirijskom režimu.
“Vijeće sigurnosti je paralizirano u vezi s reakcijom međunarodne zajednice prema Siriji”, istaknuo je američki predsjednik.
"Moguće je da ja ne uspijem uvjeriti većinu naroda da je napad ispravna stvar", kazao je Obama na konferenciji za novinare i dodao da bi kongresnici trebali slušati svoju savjest.
"Svaki član Kongresa morat će odlučiti je li to ispravna stvar za sigurnost SAD-a i cijelog svijeta. Na kraju krajeva, morate donijeti odluku za koju smatrate da je ispravna za SAD", objasnio je Obama i pozvao kongresnike da daju zeleno svjetlo za napad iako to znači da je to u suprotnosti s većinskim mišljenjem, javlja ABC News.
Na kraju, Obama je kazao da svaka zemlja koja koristi kemijsko oružje mora biti sankcionirana za svoje postupke.
Francuski predsjednik Francois Hollande kazao je kako će Francuska pričekati zaključak UN-ovih inspektora koji još uvijek istražuju napad koji se dogodio 21. kolovoza. Tek onda će odlučivati o daljnjim koracima.
"Pričekat ćemo izvještaj kao što ćemo pričekati i Kongres SAD-a", izjavio je na konferenciji Hollande.
Rusija će poslati novi brod
Prema najavama jedno visokog dužnosnika ruske mornarice Rusija će sljedeći tjedan poslati još jedan ratni brod na istočni Mediteran.
Brod koji je dio flote s Crnog mora trebao bi napustiti luku Sevastopolj između 12. i 14 rujna, kazao je visoki dužnosnik za RIA novosti. Kazao je i kako će još jedan raketni brod stići na Mediteran 17. rujna kako bi zamijenio razarač Admiral Pantelejev.
Sergej Ivanov iz Kremljina kazao je kako Rusija pojačava svoje snage u Mediteranskom moru zbog moguće evakuacije ruskih državljana iz Sirije.
SAD povukao diplomate iz Libanona
SAD je naredio većem dijelu svojih diplomata da se povuku iz Libanona, susjeda nasiljem zahvaćene Sirije. Povlači se manje važno diplomatsko osoblje. Potez je to koji su mediji shvatili kao korak bliže mogućem vojnom napadu. State Department je također poručio američkim građanima da ne putuju u tu zemlju zbog ugrožene sigurnosti.
Obama na summitu G20 lobira za međunarodnu potporu
Kako pišu strani mediji, američki predsjednik Barack Obama posljednji dan summita dvadeset najrazvijenijih zemalja svijeta koristi kako bi osigurao inozemnu potporu vojnom napadu na Siriju. Britanski izvori tvrde da ga bezrezervno podržavaju čelnici Francuske, Turske, Kanade i Velike Britanije. Međutim, ruski je glasnogovornik rekao da će američki napad "zabiti čavao u lijes međunarodnoga zakona".
Čelnik UN-a Ban Ki-moon također se usprotivio vojnoj akciji nazvavši takvu opciju nerazboritom. Rekao je da bi napad mogao dovesti do još većeg unutarnjeg nasilja te istaknuo da organizaciji treba još 3,3 milijarde dolara do kraja godine za suočavanje s izbjegličkom krizom uzrokovanom sirijskom građanskim ratom.
Predsjednik Svjetske banke Jim Jong Kim rekao je za BBC da je izbjeglička kriza dosegla katastrofalne razmjere te dodao da se sva pozornost treba usmjeriti na taj problem. "Liječnik sam. Vidio sam slike i medicinske podatke. To je zaista strašno", rekao je.
Pentagon proširuje popis meta u Siriji: U akciji bi trebale sudjelovati i nevidljive letjelice
Kako javlja New York Times, Obama je naredio Pentagonu da pripremi prošireni popis potencijalnih meta u Siriji. Naredba je stigla nakon što su američke obavještajne službe saznale da su se sirijske vojne trupe počele premještati.
Popis prvobitnih 50 meta dogovorenih s Francuskom sada će se proširiti, a u obzir je ušla i upotreba ratnog zrakoplovstva. U tom se kontekstu spominju bombarderi B-52 i nevidljive (stealth) letjelice B-2 koje prenose satelitski navođene bombe. Napad bi trebao biti usmjeren na vojne jedinice koje su izvele kemijski napad, zapovjedništvo koje je njime upravljalo te opremu koju Sirija koristi kako bi zaštitila kemijsko oružje: protuzračnu obranu, projektile i rakete. Napad na zalihe kemijskog oružja će se izbjegavati zbog moguće katastrofe, rekao je Načelnik Glavnog stožera Vojske SAD-a general Martin Dempsey.
U međuvremenu su se oglasili i sirijski pobunjenici koji su najavili da će provesti ofenzivu u čitavoj zemlji paralelno s američko-francuskim napadom na snage Bašara al-Asada. Pobunjenici su razočarani Obaminom neodlučnošću za napad te se nadaju da će SAD učiniti više od "ograničenog napada", javlja Los Angeles Times.
Carla del Ponte: Nema dokaza da je sirijska vojska izvela kemijski napad, svjedočanstva sugeriraju da su sarin bacili pobunjenici
Jučer se u medijima pojavila snimka pobunjenika koji nemilosrdno ubijaju sedmoricu sirijskih vojnika metkom u potiljak. New York Times je objavio snimku pogubljenja zarobljenih vojnika koje su likvidirali lokalni pobunjenici pod zapovjedništvom islamista Abdula Samada Ise.
Podsjećamo, članica UN-ove Nezavisne međunarodne istražne komisije u Siriji i bivša glavna haška tužiteljica Carla del Ponte krajem kolovoza je izjavila da svjedočenja žrtava "snažno sugeriraju" da su pobunjenici bili ti koji su koristili kemijsko oružje u smrtonosnom napadu 21. kolovoza.
Napad je izvršen plinom sarinom koji djeluje na živčani sustav. Del Ponte je na švicarskoj televiziji rekla da postoje "snažne, konkretne sumnje, ali ne i neporecivi dokazi" da su pobunjenici koji traže svrgavanje režima predsjednika Bašara al-Asada koristili sarin.
Rekla je da njezina komisija još nije našla nikakve dokaze koji bi upućivali na to da je sirijska vojka koristila kemijsko oružje, ali i dodala da je nužna daljnja istraga. Njezin istup očito nije promijenio stavove zapadnih velesila na čelu s SAD-om koje pošto-poto žele vojnu intervenciju u Siriji.
Nema pomaka: Rusija i SAD i dalje podijeljeni oko Sirije
Šefovi G20 i zadnjega su dana summita ostali podijeljenih mišljenja oko sukoba u Siriji.
Iako Sirija nije trebala biti na dnevnom redu summita, ruski predsjednik Vladimir Putin predložio je da se o njoj razgovara za večerom.
Kako javlja BBC, talijanski premijer Enrico Letta potvrdio je da na sinoćnjoj radnoj večeri u Sankt Peterburgu nije postignut dogovor. Na Tweeteru je napisao da je "G20 upravo završio s večerom na kojoj su potvrđena različita stajališta o Siriji".
"Vijeće sigurnosti više nije održiv put za pristup sirijskim ratnim zločinima"
Američka ambasadorica pri UN-u Samantha Power optužila je Rusiju da Vijeće sigurnosti drži kao taoca konstantnim blokiranjem donošenja rezolucija o Siriji. Dodala je da to tijelo UN-a više nije "održiv put" za pristup sirijskim ratnim zločinima.
Putinov glasnogovornik Dmitrij Peskov objasnio je ruske stavove prema Siriji novinarima. Pozvao je ruske partnere, uključujući SAD, da sudjeluju u "objektivnoj procjeni situacije", odbacujući ideju da Rusija blokira rad Vijeća sigurnosti kada je u pitanju Sirija.
"Nakon što UN-ovi istražitelji izađu s dokazima o navodnom kemijskom napadu, bit će moguće reći tko je izveo napad", istaknuo je te dodao da Rusija "ne može prihvatiti dokaze koji, prema njihovu mišljenju, uopće nisu dokazi te su daleko od uvjerljivih", prenosi RT.
Odnosi Rusije i SAD-a najlošiji od Hladnoga rata
Kako su jučer isticali brojni mediji, odnosi Rusije i SAD-a nisu bili lošiji od Hladnoga rata. Prema pisanju britanskog tabloida Daily Mail, situacija je do te mjere eskalirala da su organizatori summita G20 u zadnji čas morali mijenjati plan sjedenja jer je Putin želio biti što je više moguće udaljen od Obame. Dvojica državnika ipak su se pozdravili i rukovali pri susretu.
Obama je na večeru zakasnio gotovo sat vremena jer je, kako su rekli njegovi pomoćnici, nazivao članove američkoga Kongresa. Zbog unutarnjeg lobiranja o Siriji također je otkazao put u Kaliforniju najavljen za ponedjeljak, s obzirom na to da su nedavne ankete BBC-a i ABC Newsa pokazale da je čak jedna trećina zastupnika neodlučna o vojnoj intervenciji. Većina onih koji su odlučili izjasnili su se da će glasati protiv predsjednikova prijedloga.
Predsjednik američkog Zastupničkog doma John Boehner i čelnik demokratske većine u Senatu Harry Reid odbili su se sastati s delegacijom ruskih zastupnika koji su planirali posjet SAD-a te razgovor o Siriji. Boehnerov glasnogovornik Michael Steel izjavio je da je američki Zastupnički dom odbio prijedlog službenog sastanka.
Glasnogovornik demokratske većine u Senatu Adam Jentleson istaknuo je da ni oni nisu prihvatili poziv ruske delegacije za sastanak. S druge strane, glasnogovornik ruske ambasade u Washingtonu Maxim Abramov rekao je da je Rusija "duboko razočarana ovakvom odlukom američkih dužnosnika", javlja agencija Anadolija.
"Obama srlja prema ponižavajućem porazu"
Komentator The Telgrapha Nile Gardiner ističe da Obama srlja prema ponižavajućem porazu koji će nanijeti veliku štetu njegovom drugom predsjedničkom mandatu jer će, prema brojnim medijima, ako rezolucija o napadu na Siriju i prođe u Senatu, Obamin dokument pasti u Zastupničkom domu Kongresa.
Glasnogovornik sirijskoga parlamenta napisao je predsjedniku Zastupničkoga doma Kongresa pismo u kojemu poziva zastupnike da ne srljaju u "neodgovornu i nepromišljenu akciju."

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati