Župani nezadovoljni kartom regionalnih potpora: Nerazvijeniji dobivaju manje od razvijenih
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: Hrvatska zajednica županija
U ČETVRTAK, 15. svibnja 2014. godine, na 29. sjednici Izvršnog odbora Hrvatske zajednice županija, hrvatski župani upozorili su kako je nova karta regionalnih potpora pokazala potpunu promašenost podjele Hrvatske na dvije statističke regije i apsolutno unazadila i Kontinentalni i Jadranski dio Hrvatske.
Župani su raspravljali o problematici karte regionalnih potpora, novom sustavu turističkih zajednica, Nacrtu Odluke o utvrđivanju mreže socijalnih usluga te o pripremi županijskih projekata za strukturne i investicijske fondove, a u tematskom dijelu sjednice sudjelovali su i zamjenik ministra regionalnog razvoja i fondova EU Jakša Puljiz, pomoćnik ministra turizma Davor Ižaković te predstavnici Ministarstva socijalne politike i mladih.
Prema najnovijoj Odluci Vlade RH od 22. 04. 2014. godine, Kontinentalna Hrvatska uvrštena je u razred koji ima najmanji postotak državne pomoći odnosno 25 %, dok je Jadranska Hrvatska s postotkom potpore 35%. Kako je Odluka o ovakvoj podjeli regionalnih potpora na snazi do 2020. i kao takva ne može se mijenjati, župani smatraju da je nužno mijenjati statističke regije.
Zbog ovakve podjele cijeloj državi smanjene su potpore
Zbog nove karte regionalnih potpora cijeloj državi su smanjene regionalne potpore, a rezultat takve podijele je da nerazvijeniji dio Hrvatske dobiva manje potpore u odnosu na razvijenije. Primjerice, gradovi poput Pule, Dubrovnika i Splita dobit će više pomoći od manjih gradova kao što su Vukovar, Hrvatska Kostajnica ili Zlatar. Ovakvom podjelom, smatraju svi hrvatski župani, Vlada RH maksimalno je pogodovala Gradu Zagrebu, koji se ni do sada nije pokazao kao jedinica lokalne samouprave koja je prednjačila u pripremi projekata za fondove EU, dok će ostatak Hrvatske imati velike štete u svom gospodarskom razvoju i privlačenju novih investicija.
Uz novu kartu regionalnih potpora, župani su iskazali i zabrinutost o ukidanju područja od posebne državne skrbi koji kreće od 01. 01. 2015. godine, s obzirom da ne postoji niti jedan pisani dokument niti tranzicijski model u proračunu RH koji će pomoći općinama i gradovima koje su do sada primale potporu.
"Apeliramo na Ministarstvo da kartu regionalnih potpora promijeni te da ako postoje nekakvi drugi modaliteti pomoći nerazvijenim područjima, da se ti modaliteti stave u zakonske okvire, a ne u okvire nekakvih zaključaka i preporuka donesenih samo unutar Vlade RH“ , kazao je predsjednik Hrvatske zajednice županija i virovitičko-podravski župan Tomislav Tolušić.
Banke i investitori koncentrirat će se na razvijenija područja
Tekst se nastavlja ispod oglasa
"Banke i investitori birat će manje razvijen prostor Splita, Dubrovnika, Zadra ili Rijeke, a zaobilazit će naša sela, općine, gradove i županije koje su ulagale značajna financijska sredstva stvarajući gospodarske zone. Naše zone će ostati prazne, a naša školovana djeca će napuštati ove prostore. Poruka hrvatske Vlade danas Slavoncima i Baranjcima je da neće ulagati sljedećih deset godina u vaš prostor - snađite se!“, upozorio je zamjenik župana Osječko-baranjske županije Željko Kraljičak.
"Karta je podloga za određenu vrstu potpora te ju ne smijemo vezati za potpore iz EU fondova koje se u vrlo ograničenom dijelu vežu za kartu. To je podloga za poticanje gospodarstva te su u pitanju državne potpore jer je predviđeno da se određuju prema BDP-u. Zato smo zaključili da je najbolja podjela na dvije regije pa da onda usmjeravamo sredstva posebnim odlukama, a Vlada ima dovoljno instrumenata da poštuje poticanje ujednačenog razvoja“, rekao je na sjednici županija zamjenik ministra regionalnog razvoja i fondova EU Jakša Puljiz.
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati