Abortus zabranjen u više država SAD-a. Novi veliki prosvjedi, kaos u Mississippiju
IZ MINUTE u minutu pratili smo najnovija događanja nakon odluke američkog Vrhovnog suda o pobačaju kojom je poništeno federalno pravo na abortus, uvedeno presudom starom 50 godina. To znači da će milijuni žena u SAD-u izgubiti pravo na legalni pobačaj.
Gotovo polovina saveznih država već je usvojila ili će donijeti zakone koji zabranjuju pobačaj, dok su druge donijele stroge mjere kojima se regulira postupak, a očekuju se daljnje restrikcije.
Suci Vrhovnog suda koji su donijeli odluku naveli su da je presuda u slučaju Roe protiv Wade, po kojoj su pobačaji postali legalni u cijelom SAD-u do trenutka kada fetus može preživjeti izvan maternice (između 24. i 28. tjedna trudnoće), pogrešna jer američki ustav ne spominje pravo na pobačaj.
Na ulice su izašle tisuće prosvjednika.
U tijeku je veliki prosvjed ispred Vrhovnog suda. Pogledajte fotografije.
Deset osoba uhićeno je u Eugeneu, u Oregonu, tijekom demonstracija nazvanih "Noć bijesa" kao odgovor na odluku Vrhovnog suda SAD-a, navodi se u priopćenju policijske uprave Eugene.
Uhićeni su bili u dobi od 18 do 29 godina, navodi se u priopćenju. Za nasilno ponašanje optuženo je devet osoba, od kojih je jedna optužena i za pružanje otpora uhićenju. Još jedan demonstrant optužen je za uznemiravanje, priopćila je policija.
Policija je priopćila da su se demonstranti počeli okupljati nešto prije 21:30. po lokalnom vremenu ispred medicinske zgrade u centru grada. Policija je priopćila da su prosvjednici nosili crnu odjeću, maske i kapuljače, a čini se da su imali i ruksake.
DIREKTOR redakcije Vatikanskih komunikacija rekao je da se pro-life aktivisti ne trebaju protiviti samo pobačaju. Smatra da trebaju biti i protiv oružja, siromaštva te da trebaju biti zabrinuti zbog povećanja stope smrtnosti žena zbog majčinstva.
>> Opširnije
Prosvjednici se drugi dan zaredom okupljaju ispred Vrhovnog suda nakon odluke da se poništi presuda Roe protiv Wadea.
Republikanska zastupnica Oklahome u Senatu Julie Daniels potvrdila je za BBC da je izvođenje pobačaja u toj zemlji sad zabranjeno i svatko tko ga izvodi mogao bi dobiti do pet godina zatvora.
"Naš državni tužitelj potvrdio je da je Roe srušen i da je aktiviran zakon prema kojem je pobačaj ubojstvo. Zato svatko tko izvodi pobačaj od danas može biti kazneno gonjen, a kazna je dvije do pet godina zatvora", rekla je Daniels.
Američki predsjednik Joe Biden nastavit će tražiti rješenja nakon što je Vrhovni sud poništio presudu kojom se jamčilo pravo na pobačaj u SAD-u, rekla je njegova glasnogovornica, dok Bijela kuća razmatra moguće izvršne uredbe.
"Ništa ne bi moglo popuniti prazninu nastalu ovom odlukom", rekla je glasnogovornica Karine Jean-Pierre novinarima u zrakoplovu Air Force One kojim je američki predsjednik putovao u Njemačku na summit sedam najbogatijih zemalja.
"Jedini način da se ta praznina popuni je da Kongres djeluje", dodala je.
Jean-Pierre je rekla da očekuje da će biti pravnih izazova za ograničenja na državnoj razini za žene koje putuju kako bi izvršile pobačaj.
Također je rekla da Biden ne podržava prijedloge za proširenje Vrhovnog suda unatoč tome što se ne slaže s najnovijim presudama o pobačaju i oružju.
MILIJUNI Amerikanki možda neće moći na legalan pobačaj zbog odluke Vrhovnog suda koji je poništio presudu Roe protiv Wadea. Žena zbog koje je ta presuda donesena zove se Norma McCovery.
>> Opširnije
Vlasnica jedine klinike za abortus u državi Mississippi obećala je na konferenciji za novinare u petak poslijepodne da će ostati otvoreni i nastaviti pružati usluge za žene sljedećih 10 dana.
“Nastavljamo pružati usluge, a žene poput mene, a ima ih mnogo u ovoj zemlji, radit će istu stvar. I kažem vam danas da ne odustajemo", rekla je Diane Derzis, vlasnica Jackson Women's Health Organizationa. Prema zakonima Mississippija, zabrana pobačaja pokrenuta odlukom Vrhovnog suda stupit će na snagu 10 dana nakon što glavni državni odvjetnik Mississippija Lynn Fitch potvrdi odluku. Fitch nije najavio planove za certifikaciju.
Aktivisti protiv pobačaja počeli su se pojavljivati u klinici. "Bili su jako glasni, pozvana je policija", rekla je vlasnica klinike.
Pješaka koji je prelazio cestu na obilježenom pješačkom prijelazu za vrijeme prosvjeda u Cedar Rapidsu u Iowi, udario je kamion
U videu se vidi kako kamion pokušava proći i pogurati skupinu prosvjednika pri čemu udara jednu osobu, piše CNN.
Policija je rekla da je došlo do verbalnog obračuna između prosvjednika i vozača kamiona. Pješak je navodno prošao s lakšim ozljedama.
Među prvim državama koje su zabranile gotovo sve abortuse bila je Utah gdje je, nakon presude, zabrana pobačaja stupila na snagu u petak navečer.
Zabrana većine pobačaja u Ohiju pri prvom detektiranom otkucaju srca fetusa također je stupila na snagu.
Alabama je zabranila izvođenje pobačaja u bilo kojoj situaciji, uključujući silovanja i incest. Jedina iznimka je zbog zdravlja majke.
Jedina klinika za pobačaje u Zapadnoj Virginiji u petak je prestala obavljati pobačaje. U nekim državama, uključujući Arizonu i Teksas, klinike za abortuse privremeno su prestale obavljati pobačaje.
RIJEČKIM korzom je prošlo dvjestotinjak sudionika Hoda za život, obitelj i Hrvatsku, manifestacija je održana pod geslom "Život je zakon!", a organizatori su u obraćanju okupljenima pozdravili odluku Vrhovnog suda SAD-a o ukidanju prava na pobačaj na razini cijele države.
>> Opširnije
Linda Kocher, volonterka u klinici u New Orleansu, je kazala da će bogatašice i dalje imati pristup pobačaju, dok će "siromašne žene" završiti u skrovitim uličicama na ilegalnim pobačajima.
S druge strane, Tere Harding, aktivistica protiv pobačaja, smatra da se "mora zaštititi svaki život".
"To znači da priznajemo ljudskost nerođenih", rekla je Harding za BBC.
Prema procjeni udruge Planned Parenthood, zbog odluke Vrhovnog suda bi 36 milijuna Amerikanki reproduktivne dobi moglo izgubiti pravo na pobačaj u svojim državama.
Iako pitanje pobačaja u SAD-u uvijek izaziva užarene rasprave, najnovije istraživanje pokazuje da 61 posto odraslih smatra da bi pobačaj trebao biti legalan uvijek ili u većini slučajeva, dok 37 posto smatra suprotno.
Među prvima javila se i američka teniska legenda Billie Jean King koja je prije nekoliko godina u svojoj biografiji otkrila da je pobacila i opisala probleme s kojima se suočavala u vrijeme prije Roeove odluke protiv Wadea. Prema njezinim riječima, posljednja odluka Vrhovnog suda o promjeni postojećeg presedana neće zaustaviti pobačaje.
Reagirale su i predstavnice američke ženske košarkaške lige WNBA, ali i njihov muški kolega i prva zvijezda NBA LeBron James.
"Jesmo li uopće još uvijek demokracija kada oružje ima više prava od žena u ovoj zemlji?" napisalo je vodstvo WNBA, koje je saželo brojne komentare igračica i timova u ovoj profesionalnoj američkoj ligi nakon odluke Vrhovnog suda da poništi presudu Roe protiv Wadea iz 1973. godine.
"Odluka Vrhovnog suda primjer je odluke grane vlasti koja nema kontakt s ovom zemljom i koja je zaboravila važnost ljudskog dostojanstva", napisalo je vodstvo lige.
LeBron James je na svom Twitteru napisao da je odluka Vrhovnog suda "apsolutno želja za moći i kontrolom".
Odluka Vrhovnog suda također je osudila Megan Rapinoe, prvo ime borbe američkih nogometašica za jednaku plaću, koja kaže da je odluka prvenstveno odraz želje za okrutnošću.
SDP-OVKA Mirela Ahmetović reagirala je na presudu američkog Vrhovnog suda o pobačaju te izjavu ultrakatolika Vice Batarela koji slavi američko ukidanje federalnog prava na pobačaj.
>> Opširnije
Prosvjednici su zbog odluke američkog Vrhovnog suda izašli na ulice gradova diljem zemlje.
>> Opširnije
U drugom najvećem gradu američke savezne države Iowe, Cedar Rapidsu, vozač se zabio u mirne prosvjednike za pravo na pobačaj, javljaju tamošnji mediji.
>> Opširnije
Radikalni katolik Vice Batarelo na Facebooku slavi odluku kojom je američki Vrhovni sud ukinuo federalno pravo na pobačaj.
>> Opširnije
Klinike za pobačaj počele su se zatvarati nakon odluke.
U klinici za pobačaje u Little Rocku u Arkansasu, državi koja ima propise kojima se određuje trenutna zabrana u slučaju ovakve presude Vrhovnog suda, vrata za pacijente su se zatvorila čim je odluka objavljena na internetu.
Osoblje je telefoniralo da kaže ženama da su njihovi termini otkazani.
"Bez obzira na to koliko se pripremamo za loše vijesti, kada konačno stignu, jako pogađaju. To da moramo nazvati ove pacijente i reći im da je presuda Roe vs. Wade poništena srceparajuće", rekla je medicinska sestra Ashli Hunt za BBC.
Prosvjednici su izašli na ulicu u gradovima diljem SAD-a.
U Phoenixu u Arizoni policija je ispalila suzavac nakon što su prosvjednici udarali u vrata i prozore.
U Los Angelesu prosvjednici su nakratko blokirali promet na autocesti.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati