Ako padne tečaj, slijedi anarhija i kolaps
Tekst: J.D.
Foto: Index, Damjan Tadić (Cropix)
NASTUP guvernera Hrvatske narodne banke u Saboru uzburkao je javnost, a neke od njegovih izjava do srži su potresle mnoge koji su ga slušali. No, dan prije svog govora u Saboru, Željko Rohatinski se osvrnuo na glavni dio svog radnog djelokruga i upozorio da uz ovakvu politiku uskoro više neće imati smisla braniti tečaj. Takva situacija dovela bi do "anarhije u gospodarstvu i šire", smatra ekonomist Ljubo Jurčić.
I sam Rohatinski je, osvrćući se na izjavu koju je o tečaju dao u intervjuu Poslovnom dnevniku, rekao kako nije mislio na to da će od obrane tečaja odustati danas ili sutra, nego da je govorio o hipotetskoj budućnosti u kojoj se bez zaustavljanja rasta troškove neće isplatiti braniti tečaj.
Rohatinski je u pravu
"Ta analiza guvernera je točna", smatra Jurčić. "Ako bismo nastavili ovako tečaj bi jednostavno pukao sam od sebe, jer nema ostalih elemenata politike koji bi mu osigurali opstanak", rekao je za Index.
U takvoj situaciji nastala bi "anarhija u gospodarstvu i šire". "Ljudi imaju devizne klauzule, a sve naše bilance su u devizama. Budući da smo više dužni nego što imamo, da radimo u kunama a zadužujemo se u eurima, francima i dolarima, devalvacija bi daleko više povećala dugove nego imovinu, što bi se odrazilo na bilance kućanstava, poduzeća i banaka. Naravno, govorimo o jednostranom odustajanju od obrane tečaja", rekao je Jurčić, koji izjavu Rohatinskog više vidi kao upozorenje.
Nema čarobnog rješenja
Nema čarobnog rješenja, smatra SDP-ov ekonomist. Nizak tečaj nas jest doveo u ovu situaciju, ali izlaz iz nje ne kreće od tečaja.
"Mi smo u 90-ima odredili nizak tečaj i fiksirali ga. Time smo dobili nekonkurentnu proizvodnju, što je odredilo fiskalnu politiku. Iz proračuna su se novci uzimali za regionalnu politiku, pri čemu je industrija potpuno uništena. Sve to odredilo je monetarnu politiku, čiji je jedan element obrana tečaja. Iako je izvor za to bila inicijalna loša politika tečaja, ne znači da se to ne može popraviti", smatra Jurčić.
Trebalo bi krenuti od industrijske politike, vjeruje Jurčić. Treba vidjeti koji su neiskorišteni kapaciteti, i koje tehnologije. Slijedi regionalna politika, koja bi odredila u kojoj se regiji kapaciteti nalaze. Da bi se to isfinanciralo potrebno je prilagoditi fiskalnu politiku, a njome bi onda trebalo konsolidirati monetarnu, uvjeren je Jurčić, koji ističe kako je eventualno odustajanje od obrane tečaja samo krajnji korak u sklopu cijele gospodarske reforme koja je neophodna.
Za četiri do pet godina bez promjene u gospodarstvu dužnička, tečajna, pa bankarska kriza
"Ja sam prvi koji će se zalagati za to da tečaj bude izvor konkurentnosti. Niski tečaj trpimo 15 godina, a on je stvorio ovakvu strukturu gospodarstva. Ako se ide sa promjenom tečaja, mora se promijeniti i ostale politike, a ako se povuče radikalni potez sa tečajem, situacija ne bi bila dobra", rekao je.
Ipak, promjene su ključne, slaže se Jurčić s ocjenom Rohatinskog. "Ako bismo nastavili ovako, tečaj bi pukao sam po sebi, jer bi slijedio crni scenarij dužničke krize, koji bi slijedile tečajna, pa bankarska kriza. Govorimo o scenariju koji će se sigurno dogoditi za četiri do pet godina ako se stvari ne promijene", zaključio je.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati