ANKETA Treba li Crkva sudjelovati u novom Zakonu o pobačaju?

Foto: 123rf, Marko Prpić/ Pixsell
JOŠ se broje prosvjednici sa subotnjeg prosvjeda protiv Istanbulske konvencije, a već je na vidiku druga tema koja će društvo opet podijeliti u barem dva tabora. No za razliku od besmislene paranoje koja se širi oko Istanbulske konvencije, ovdje je riječ o kudikamo ozbiljnijem pitanju. Riječ je o novom Zakonu o pobačaju koji bi trebao stići sljedeće godine. U međuvremenu se on treba uskladiti s Ustavom i proći javnu raspravu. No kada će verzija zakona biti poznata javnosti, još se ne zna.
>> Ministar zdravstva Kujundžić: Crkva će biti uključena u pripremu Zakona o pobačaju
"Okupljamo stručnjake koji će reći svoje mišljenje o tom pitanju. S jedne strane treba čuvati život od začeća, to je moj stav, a s druge strane okupiti sva mišljenja i smisao je da bude što manje pobačaja", kazao je jučer gostujući na N1 televiziji ministar zdravstva Milan Kujundžić.
O zakonu se, kako smo rekli, ne zna puno. No zna se da će biti restriktivniji, odnosno da će "biti poduzete mjere da se broj pobačaja smanji". Koje su to mjere, ministar nije otkrio.
No otkrio je nešto drugo. A to je da će u pripremu zakona biti uključena i Crkva. ''Da se zaštiti majka i da se ponude modeli zaštite da se ne odluči na pobačaj. Svi će biti uključeni u pripremu Zakona o pobačaju, i Katolička crkva", rekao je Kujundžić.
Na koji će način, zašto, u kojoj i kolikoj mjeri biti uključena Crkva, ministar ne otkriva.
Koji je stav Crkve kad je pobačaj u pitanju, to je jasno. Crkva je za jasnu i nedvosmislenu zabranu pobačaja. Tako je Josip Bozanić u veljači 2015. godine pravo na pobačaj nazvao narodnim samoubojstvom. Zapravo, on je tada samo podsjetio na Stepinčevo jasno stajalište o, kako je kazao, potrebi zaštite nerođene djece i njegove uvjerenosti da je "abortus zločin koji je u našoj domovini zauzeo toliki mah da pomalo dobiva karakter narodnoga samoubojstva". Stepinčeve su to riječi iz siječnja 1940. godine koje je prije dvije godine ponovio Bozanić.
Jasno, nije Bozanić jedini crkveni djelatnik koji je govorio protiv abortusa, rade to stotine njih, ali zagrebački nadbiskup svakako je najrelevantniji. Ne treba zaboraviti niti Inicijativu 40 dana za život, stasalu i odraslu u krilu Katoličke crkve, koja već godinama provodi molitvena bdjenja ispred bolnica te se tako bori protiv abortusa.
Hrvatska - sekularna država
No zbog čega se uopće Crkvu treba uključivati u donošenje zakona? Prema Ustavu Hrvatska je sekularna država. Članak 40. Ustava RH kaže da se jamči sloboda savjesti i vjeroispovijesti i slobodno javno očitovanje vjere ili drugog uvjerenja. Dakle, u zemlji koja se hvali postotkom katolika većim od 80 posto svi oni koji prakticiraju svoju vjeru ne moraju iskoristiti pravo na pobačaj.
Sljedeći pak članak kaže da su vjerske zajednice odvojene od države.
"Sve vjerske zajednice jednake su pred zakonom i odvojene od države", kaže prvi dio članka 41. Ustava RH pa se postavlja pitanje zbog čega bi se uopće jedna vjerska zajednica, koja je ujedno i najveća, ali to zapravo ne bi trebalo biti bitno, trebala uključivati u izradu jednog zakona.
*Index koristi third party aplikacije za realizaciju anketa, kako bi smanjili mogućnost manipulacije anketom od strane korisnika, ali i potpuno odagnali mogućnost Indexovih manipulacija rezultatima. Svejedno, online ankete ne mogu se smatrati znanstveno utemeljenima, niti vjerodostojno predstavljaju većinu hrvatske populacije. Index, naime, relativno rijetko posjećuju potpuni idioti, koji pak u ukupnoj hrvatskoj populaciji imaju značajan udio.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati