Antun Gudelj nakon izručenja stigao u osječki zatvor
VEČERAS je pod jakim policijskim osiguranjem u osječki zatvor prevezen Antun Gudelj, australski državljanin osumnjičen za trostruko ubojstvo počinjeno 1991. godine kod Osijeka.
Gudelj je danas izručen Hrvatskoj te je iz Frankfurta nešto poslije 17 sati stigao u zagrebačku zračnu luku. Podsjetimo, ministarstvo pravosuđa prije nekoliko je dana dobilo obavijest od australskih vlasti kojom se odobrava Gudeljevo izručenje. On sam je na to pristao još u siječnju.
"Očekujem da će se konačno otkriti prava istina"
"Puno mi toga pada na pamet, puno je toga što želim reći u ovim trenucima", započela je razgovor s nama gospođa Jadranka Reihl-Kir. "Osjećam se strašno uzbuđeno, strašno uznemireno. Ovo je uistinu stresna situacija, no pod stresom živim i posljednjih 16 godina. Današnje izručenje me intenzivno vratilo u '91. godinu. Oni koji me dobro poznaju reći će da nikad nisam ni prestala živjeti u njoj", ispričala je gospođa Reihl-Kir u razgovoru za Index, dodajući kako je u današnje izručenje "puno toga uloženo".
Tijekom proteklih godina ona se naime intenzivno zalagala za to da se otkrije prava istina i zadovolji pravda. Kako nam je sama kazala, svih ovih godina je prikupila jako puno svjedoka i puno iskaza, a u prikupljanje nekih iskaza se naposljetku uključila i policija.
"Što sada očekujem? Očekujem treće suđenje. Očekujem kao i svih ovih godina da se sazna istina. Očekujem prihvaćanje svih svjedoka koje ponudimo, a s obzirom na loša iskustva sa Županijskim sudom u Osijeku, očekujem i da će predmet biti prebačen na neki drugi sud", rekla je gospođa Reihl-Kir, navodeći kako pretpostavlja da bi taj drugi sud mogao biti Županijski sud u Zagrebu.
"Naime, na Županijskom sudu u Osijeku još uvijek radi sutkinja Ružica Šamota, koja je bila zadužena za prvo i drugo suđenje, a upravo je od nje krenula inicijativa da se na ubojicu mog supruga primjeni Zakon o općem oprostu. Također, tamo je još uvijek i Miroslav Jukić, koji je bio tužitelj u slučaju i koji je bio neobjektivan, pristran te je odbio sve svjedoke koje smo predložili, pa čak i Mirka Tubića, jedinog preživjelog u automobilu u kojem je moj suprug poginuo", prisjetila se Jadranka Reihl-Kir prethodnih suđenja.
"Čak je tom prilikom Jukić izjavio: `Tubić će doći svjedočiti u Osijek, kada ja budem mogao u Tenje`, a Tenje su tada još uvijek bile pod okupacijom. Očekujem i da se to kazneno djelo prekvalificira u ratni zločin, jer je moj suprug tamo išao kao mirotvorac, a bio je ratni načelnik osječke policije, pa to nije bilo teško ubojstvo, kako su oni to kvalificirali, nego ratni zločin", rekla je gospođa Reihl-Kir.
Masakr počinjen 1. srpnja 1991. godine
Prije samo dva tjedna navršilo se 16 godina od kad je Antun Gudelj na kontrolnoj točki na ulazu u Tenje, nedaleko Osijeka, 1. srpnja 1991. počinio stravičan zločin. Tog kobnog dana je na bijeli Stojadin, koji se iz pravca Tenja polako kretao prema Osijeku, sa udaljenosti od svega desetak metara, ispalio pun okvir iz automatske puške.
U automobilu su se nalazili načelnik osječke policijske uprave Josip Reihl-Kir, potpredsjednik tadašnjeg Izvršnog vijeća skupštine Općine Osijek Goran Zobundžija, odbornik Općinske skupštine Milan Knežević te predsjednik Mjesne zajednice Tenja Mirko Tubić. Tubić, iako teško ranjen, jedini je preživio.
I sama supruga ubijenog Reihl-Kira danas je spomenula kako su se tada na punktu nalazilo još desetak policajaca no oni nisu reagirali. "Nisu ga u tome spriječili, nego su mu čak dopustili da nakon ubojstva pobjegne", rekla je u razgovoru za Index.
Godine bježanja pred licem pravde
Gudelj je 1994. godine, zbog trostrukog ubojstva te pokušaja ubojstva, u odsutnosti osuđen na 20 godina zatvora. Njemačka policija ga je uhitila 1996. godine te ga izručila Hrvatskoj. Vrhovni sud je tada ukinuo prvostupanjsku presudu i predmet je vraćen osječkom Županijskom sudu. U svibnju 1997. godine je Vrhovni sud obustavio kazneni postupak i na Gudelja je primijenjen Zakon o općem oprostu. Tada se Gudelj preselio u Australiju, čiji je državljanin.
Četiri godine kasnije Ustavni sud je usvojio tužbu Jadranke Reihl-Kir, supruge ubijenog načelnika osječke policijske uprave, i ukinuo odluku Vrhovnoga suda o Gudeljevom pomilovanju, te slučaj vratio na početak.
Nakon pet godina skrivanja, Gudelja je u rujnu prošle godine uhitila australska federalna policija, nakon što je Hrvatska zatražila njegovo izručenje. Do današnjeg izručenja se nalazio u zatvoru u Wentworthvillu, predgrađu Sydneyja.
Treće suđenje Gudelju bi trebalo, kako se očekuje, započeti najesen.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati