CNN-ov komentator: Uhićenje Mladića nije dovoljno da bi se popravili odnosi u bivšoj Jugoslaviji
Foto: AFP
ZA komentatora CNN-a Jamesa Ker-Lindsaya, znanstvenog suradnika na katedri za Politiku jugoistočne Europe pri londonskom Sveučilištu ekonomije i političkih znanosti, te jednog od autora knjige Novi pogledi na Jugoslaviju: Ključni problemi i kontroverze, uhićenje Ratka Mladića nedvojbeno predstavlja važan povijesni trenutak za balkanske zemlje.
U tekstu za CNN piše kako su "Bošnjaci u BiH s olakšanjem dočekali vijest da će čovjek koji se smatra odgovornim za jedan od najvećih zločina rata u Jugoslaviji konačno izaći pred lice pravde. S druge strane, Bošnjački Srbi su tu istu vijest primili sa žaljenjem, jer Mladića još uvijek smatraju spasiteljem njihovog naroda. No bez obzira na taj jaz, malo je vjerojatno da će to dovesti do velikih problema, a kamoli novih borbi. Ljudi naprosto prošlost žele ostaviti iza sebe.", piše Ker-Lindsay.
Dalje navodi kako smatra da će njegovo uhićenje i Srbiji donijeti spokoj, iako je svjestan kako velik dio stanovništva Mladića vidi kao heroja, a njegovo uhićenje kao vladinu izdaju. Komentator CNN-a se priklanja mišljenju kako većina stanovništva Mladića ipak doživljava kao atavizam mračne prošlosti Srbije i prepreku državi da postane članica EU u budućnosti. S obzirom na uklanjanje te prepreke, očekuje se da će do kraja godine Srbija dobiti status zemlje kandidatkinje za članstvo u EU.
Hoće li Mladićevo uhićenje proces pomirenja dignuti na višu razinu?
Kao glavnu temu vezanu uz Mladićevo izručenje u Haag, Ker-Lindsay vidi pitanje da li će uhićenje Mladića otvoriti put za daljnje pomirenje u regiji. " Postoje dobri razlozi za nadu da će to dosita doprinijeti novom duhu kooperacije koji se polako budi među zemljama bivše Jugoslavije. Već smo vidjeli kako su predsjednici Josipović i Tadić napravili konkretne korake u popravljanju odnosa Hrvatske i Srbije", stoji dalje u tekstu.
Ker-Lindsay nadalje hvali rezoluciju srbijanskog parlamenta u kojoj se osuđuje masakr u Srebrenici u kojem je stradalo osam tisuća Bošnjaka, za koji je direktno odgovoran upravo Mladić, uz napomenu kako bi to moglo ubrzati proces pomirenja na relaciji Beograd-Sarajevo.
Pogrešno bi bilo pretpostaviti da je s ovim sve riješeno
Komentator CNN-a tvrdi kako, uz sve pozitivne korake koji su već napravljeni, još puno toga mora biti učinjeno kako bi se veze među zemljama u regiji popravile u potpunosti. Tako napominje kako Srbi osjećaju da su nepravedno optuženi za sve loše što se dogodilo u ratu, te da traže da i druge strane preuzmu dio odgovornosti za strahote koje su se dogodile.
"Nedavna presuda Anti Gotovini od strane Haškog tribunala ponovno je oživila uspomene na zločine počinjene protiv Srba tijekom devedesetih", navodi kao primjer Ker-Lindsay.
Situaciju u BiH smatra najkompliciranijom i najosjetljivijom, kazavši kako uhićenje Mladića neće imati velik utjecaj na aktualne probleme, gdje vlada nakon jesenskih izbora još nije formirana, ali i one dugoročne koji se očituju u mizernoj količini povjerenja koja postoji između tri konstitutivna naroda u BiH.
Naposljetku spominje i nužnost uhićenja srpskog vođe Gorana Hadžića, velik broj slučajeva koji su na sudovima diljem bivše Jugoslavije stavljeni na čekanje, kao i navodne sumnje o umiješanosti kosovskog premijera Hashima Thacija u zločinima koje je počinila Kosovska oslobodilačka vojska.
Na kraju Ker-Lindsay sumira da je Mladićevo hvatanje važan korak naprijed za regiju, ali da još nije vrijeme da se u potpunosti zatvori poglavlje rata u Jugoslaviji.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati