Coca Cola u štrajku: Ne želimo raditi s onima s kojima smo ratovali!
VOZAČI i dostavljači koji bi uskoro trebali dobiti otkaze i pedesetak radnika iz proizvodnje Coca Cole sinoć su počeli štrajk u organizaciji Samostalnog sindikata tvrtke. Uz pomoć paleta boca blokirali su ulaz u skladište i izlaz te su zaustavili proizvodnju.
"Štrajka oko 250 radnika u proizvodnji i distribuciji, od ukupno 750 zaposlenih u punionicama u Zagrebu i Solinu te distributivnom centru u Požegi." - rekao je novinarima predsjednik sindikata Coca-Cole Marijan Sokačić.
"Tražimo povećanje plaća za 10 posto, jer nisu rasle već 10 godina, a 2000. godine pale su za 14 posto." - rekao je Sokačić.
Budući da nakon 15. mjeseci pregovaranja o izmjenama i dopunama kolektivnog ugovora, između Samostalnog sindikata Coca-Cole i poslodavca Coca-Cola Beverages Hrvatska d.d. nije došlo do kolektivnog radnog spora, sindikat se odlučio na štrajk.
U procesu mirenja koji je trajao od 24. siječnja do 2. veljače, između sindikata i tvrtke nije postignut sporazum o spornim pitanjima kolektivnog ugovora, otpremninama, najnižoj plaći i drugim materijalnim pravima.
Sindikat je kroz pregovaranje tvrdio kako plaća u CCBH nije rasla u zadnjih 10 godina, da je naprotiv, smanjena 2000. godine za 14%, a za to je vrijeme volumen prodaje i proizvodnje porastao nekoliko puta.
Sindikat upozorava da paralelno sa procesom kolektivnog pregovaranja, uprava CCBH namjerava otpustiti gotovo 20% radnika i to bez dogovora i suglasnosti socijalnih partnera.
U sindikatu su posebno zabrinuti za radnike proizvodnje u Zagrebu i Solinu, zbog glasina o zatvaranju punionica i seljenju proizvodnje u neke druge dijelove Hrvatske ili čak u inozemstvo, a prema riječima štrajkaša novi pogon bi se trebao otvoriti u Subotici.
Samostalni sindikat Coca-Cole traži da se radnicima osiguraju otpremnine barem na razini onih koje danas isplaćuju bolje tvrtke u Hrvatskoj, u iznosu od 250 do 300 tisuća kuna bruto.
Sindikat također traži povećanje otpremnina za 123 radnika s popisa za zbrinjavanje viška zaposlenih, od kojih su gotovo svi zaposleni u distribuciji.
"Tražimo otpremnine na razini boljih tvrtki u Hrvatskoj, poput TDR-a ili T-HT-a", kaže Sokačić, "u kojima je višak zaposlenih dobivao bruto iznose između 250.000 i 360.000 kuna".
"Sindikat odbija i ponudu poslodavca da radnici kao kompenzaciju uzmu dotrajale kamione tvrtke, uz obećanje da će nastaviti raditi s Coca-Colom kao privatnici. Tvrtka se želi riješiti starih kamiona, a ujedno se nada da će otpušteni radnici prihvatiti lošije uvjete za nastavak poslovanja s Coca-Colom", tvrdi Sokačić.
Uprava tvrdi da je štrajk nezakonit
Sindikat tvrtke CocaCola Beverages Hrvatska danas je započeo štrajk tražeći povećanje plaća i veće otpremnine za višak radnika, dok Uprava tvrdi da je štrajk nezakonit.
Uprava smatra da je štrajk nezakonit te će od nadležnih tijela zatražiti njegovu zabranu.
Štrajk je počeo i prije nego što je najavljen, a štrajkaši su zapriječili ulaz i onima koji žele raditi, ističe direktorica za odnose s javnošću Majda Tafra Vlahović.
Osim toga, u Coca-Colinoj zgradi u Sachsovoj ulici poslovne su prostore unajmile neke druge tvrtke, čijim se zaposlenicima također ne dopušta ulazak.
Tafra Vlahović kaže da je Uprava višku zaposlenih dala fer ponudu - 6.400 kuna neto po godini radnog staža te da nastave raditi za Coca-Colu kao privatnici, na kamionima koje bi dobili jeftino, a servisirala bi ih sama tvrtka.
Coca-Colini vozači primali su plaće i do 10.000 kuna neto, ističe Tafra Vlahović.
Tvrtka se planom restrukturiranja odlučila riješiti distribucije, na što ima pravo, a sindikat je to iskoristio za ucjenu.
Tražili su bruto otpremnine od čak 450.000 kuna, a kada je Uprava to odbila sindikat je iskoristio pregovore o kolektivnom ugovoru da bi dobio zakonsko opravdanje za štrajk, tvrdi Coca-Colina direktorica za odnose s javnošću.
Index.hr/Hina

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati