Crnogorski kriminalac kojeg traži i Belgija pušten na slobodu, neće u istražni zatvor

SUDAC istrage županijskog suda u Zagrebu nije odredio istražni zatvor Kemalu Rastoderu, Crnogorcu za kojim su belgijske vlasti raspisale tjeralicu.
On je jučer uhićen upravo na temelju te tjeralice te je tužiteljstvo zatražilo od suda da mu odredi istražni zatvor dok ekstradicija Belgiji ne bude realizirana. Međutim, sud je utvrdio da se protiv Rastodera u Hrvatskoj vode dva procesa, pa zbog toga izručenje u ovom trenutku nije moguće. Belgijsko pravosuđe morat će pričekati dok ta suđenja u Hrvatskoj ne završe.
Sud je ocijenio da nema potrebe slati Rastodera u istražni zatvor zbog ove ekstradicije jer se u Hrvatskoj već 15 mjeseci brani sa slobode, poštuje mjere opreza i uredno dolazi na suđenje.
Drugim riječima, jučerašnje uhićenje nije bilo potrebno jer je poznata činjenica da je izručenje nemoguće u drugu zemlju dok se postupci ne dovrše u Hrvatskoj. Zato je sud odbio zahtjev za određivanje istražnog zatvora Rastoderu.
Podsjetimo, zagrebačka policija uhitila ga je jučer na Radničkoj cesti. Za njim je raspisan europski uhidbeni nalog Belgije radi izdržavanja višegodišnje kazne zatvora zbog zlouporabe droga unutar zločinačke organizacije.
Protiv njega se vodi niz procesa i u drugim zemljama
Rastoder je već ranije bio u istražnom zatvoru u Hrvatskoj, ali zadnjih mjeseci se branio sa slobode. Trenutačno mu se sudi za krivotvorenje isprava, u čemu je navodno sudjelovao s prvooptuženim bivšim policajcem Željkom Cigulom.
Prema optužnici hrvatskog Uskoka, Cigula i njegov kolega iz Policijske postaje Macelj davali su zainteresiranima, uglavnom državljanima Srbije, Crne Gore i BiH, u zamjenu za mito podatke o raspisanim potragama MUP-a, Schengenskog informacijskog sustava (SIS) i Interpola te omogućavali nezakonit boravak u EU, pisao je N1.
Provjeravali su osobne podatke raznih osoba, a naknadno su s njihovim podacima izrađivane putovnice. Osim toga, optuženi policajci provjeravali su imaju li određene osobe zapreka za prelazak granice, odnosno traži li ih policija i jesu li za njima raspisane tjeralice.
Rastoder je do puštanja na slobodu smatran posebno opasnim, pa su ga na sud dovozili u specijalnom vozilu Gurka. Zbog sumnje na povezanost s narkolancima, prema sigurnosnoj procjeni, i sam je mogao biti žrtva napada.
Preživio atentat
Prema ranijem pisanju medija, Rastoder je u ljeto 2004. preživio atentat u Budvi kad je eksplodirala bomba podmetnuta pod njegov Mercedes. Tom prilikom je zadobio teške ozljede. Njegovo ime spominjalo se i u kontekstu s narkobosom Stjepanom Prnjatom, a nalazi se i na popisu crnogorske policije, kao i tamošnjih tajnih službi.
Povezuje ga se i sa skupinom koja je iz Južne Amerike organizirala transport veće količine opojne droge kokaina u luku Roterdam pa do belgijskog grada Arlona, gdje je u zajedničkoj akciji nadležnih državnih organa Srbije, Belgije, Nizozemske i Luksemburga nedavno zaplijenjeno ukupno 115 kilograma te droge.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati