VIDEO Nobelovka Malala u rodnom kraju prvi put od napada talibana: "Islam me naučio važnosti mira"
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Screenshot: YouTube
MLADA dobitnica Nobelove nagrade za mir Malala Yousafzai stigla je u subotu u znakovit i emocijama nabijen posjet dolini Swatu u kojoj je rođena, pet godina nakon talibanskog napada u kojem je zamalo izgubila život i nakon kojega je postala svjetski simbol prava djevojčica na školovanje.
Dvadesetogodišnja djevojka je u pratnji roditelja i dvojice braće u subotu stigla vojnim helikopterom iz Islamabada u grad Mingoru, na sjeverozapadu Pakistana. Dočekali su je prijatelji i članovi šire obitelji, a zatim se uputila u školu za dječake Guli Bagh, petnaestak kilometara od Mingore.
Malala se činila sretna, izvijestio je novinar AFP-a s mjesta događaja. Sastala se s učenicima te škole prije povratka u Islamabad kamo je doputovala u četvrtak i gdje ju je primio premijer Shahid Khaqan Abbasi.
"Iznimno sam sretna. Moj san se ispunio"
"Otišla sam iz Swata zatvorenih očiju, a sad se vraćam otvorenih očiju. Iznimno sam sretna. Moj san se ispunio", rekla je za AFP tijekom posjeta školi za dječake Guli Bagh.
"Mir se vratio u Swat zahvaljujući golemoj žrtvi moje braće i sestara", dodala je tijekom posjeta koji je potrajao nešto više od dva sata.
Pakistanski talibani su 2007. zauzeli dolinu Swat, nekad mirno turističko područje u podnožju Himalaje, i ondje počeli provoditi nasilje, odrubljivati glave i napadati škole za djevojčice.
Pojačane mjere sigurnosti
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Malala nije bila u Pakistanu od 2012. Njezin četverodnevni posjet nije bio najavljen i događa se uz snažne mjere sigurnosti.
U Mingori su Malala i njezina obitelj živjeli do napada 9. listopada 2012. u kojemu je bila teško ranjena.
Talibani su tada upali u autobus kojim se 15-godišnja Malala iz škole vraćala kući. Napadač je upitao "Tko je od vas Malala?" i ispalio joj metak u glavu, a u napadu je pogođena i u rame.
Primljena je u tamošnju vojnu bolnicu, a zatim je hitno prevezena u Birmingham, u Velikoj Britaniji, gdje se nakon nekoliko dana vratila svijesti.
Danas ondje studira ekonomiju, filozofiju i političke znanosti na sveučilištu u Oxfordu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
"Sramota islama i Pakistana, američka špijunka"
Zbog neumorne borbe protiv ekstremizma i za pravo žena na izobrazbu 2014. je dobila Nobelovu nagradu za mir zajedno s Indijcem Kailashom Satyarhtijem.
Premda je na Zapadu slave, u domovini je neki smatraju "stranom špijunkom" plaćenom da nanosi štetu Pakistanu.
Uz radikalne islamističke krugove koji se protive emancipaciji žena, Malalu kritizira i dio pakistanske srednje klase koji joj predbacuje da kvari ugled zemlje.
U petak su je na Twitteru nazvali "sramotom islama i Pakistana" i "američkom špijunkom".
Tekst se nastavlja ispod oglasa
"Islam me naučio važnosti mira i obrazovanja"
Malala je pak nakon dolaska rekla da joj se čini kao da "sanja" i obećala je da će se nakon završetka studija vratiti u Pakistan. "Planiram se vratiti u Pakistan kad završim studij jer ovo je moja zemlja i imam na nju pravo kao i bilo koji drugi Pakistanac", izjavila je u petak.
Malala je u razgovoru za Reuters u Islamabadu rekla da "nikada nije bila sretnija". Odgovorila je kritičarima koji je napadaju da se njena borba za obrazovanje djevojčica ne protivi islamskim vrijednostima u Pakistanu.
"Ponosna sam na svoju državu. Islam me naučio važnosti mira, islam me naučio važnosti obrazovanja. Prva riječ Kurana je 'čitaj', a uči nas da žene trebaju biti obrazovane i uključene u posao i ekonomiju. Moja poruka je obrazovanje i mislim da se to ne protivi ni islamu ni Pakistanu."
Dodala je da joj je nedostajalo "baš sve u vezi s Pakistanom, od prekrasnih rijeka i planina, obitelji i prijatelja, pa čak do hrpe smeća oko njene kuće i svađa sa susjedima".
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati