Etiopski premijer i formalno objavio rat somalijskim islamistima
ETIOPSKI premijer Meles Zenawi je u današnjem televizijskom i službeno objavio kako se njegova zemlja nalazi u ratu protiv Unije islamskih sudova (UIC) u Somaliji.
Melesova objava dolazi nedugo nakon priznanja etiopskog ministra informacija Berhana Hailua kako etiopske snage uistinu sudjeluju u somalijskom građanskom ratu kojeg tzv. prijelazna vlada sa sjedištem u Baidoi vodi protiv islamista koji su prethodnih mjeseci osvojili velike dijelove Somalije. Hailuovo priznanje je, pak, došlo nakon vijesti o napadu etiopskih zračnih snaga na položaje UIC-a, kao i gradove pod njihovom kontrolom.
"Etiopske obrambene snage su bile prisiljene ući u rat kako bi zaštitile naš suverenitet i otupili opetovane napade terorista Islamskih sudova", rekao je premijer u obraćanju naciji i dodao kako će "one napustiti Somaliju čim misija bude završena".
Etiopija također optužuje Eritreju, državu s kojom je ne tako davno vodila krvavi dvogodišnji rat, da pomaže somalskim islamistima, odnosno da se 2000 njenih vojnika bori rame uz rame s UIC-om.
Procjene su donedavno govorile kako Etiopija u Somaliji ima oko 8000 "vojnih savjetnika", ali se posljednjih dana, otkako su sukobi eskalirali na širokoj fronti, spominje brojka od najmanje 20.000 vojnika.
Najžešće borbe se vode na prilazima Baidoi, koju su islamisti donedavno pokušali zauzeti. Prema posljednjim još nepotvrđenim vijestima, snage prijelazne vlade i njeni etiopski saveznici su danas napredovali grada i zauzeli grad Idale, 60 km južno od Baidoe. Istovremeno se najavljuje kako su vladine snage pred ponovnim zauzimanjem strateški važnog grada Buurhakabe.
U borbama, koje bez prestanka traju nekoliko dana, obje strane tvrde da su neprijateljima nanijele gubitke koji se broje u stotinama mrtvih i ranjenih.Neovisni izvori, pak, spominju brojke od nekoliko desetina mrtvih, ali i veliki broj civilnih izbjeglica.
U međuvremenu se u područjima pod upravom UIC-a vrši užurbano novačenje mladića kako bi se poslali na frontu i pod parolom "džihada" suprotstavili "etiopskom agresoru".
U lučkom gradu Kismayo su tako obitelji ispratili 1000 mladih ljudi. Jedan od od njih je novinarima rekao kako su mu članovi obitelji rekli da nosi "žensku odjeću" zato što nije htio pridružiti svojim drugovima i boriti protiv Etiopljana kao "pravi muškarac".
Stručnjaci smatraju da će rat protiv Etiopije pomoći islamistima da na svoju stranu stave mnoge, donedavno međusobno zakrvljene Somalijce. Razlog tome je etiopska pokrajina Ogaden, nastanjena Somalijcima, koju je Somalija bezuspješno pokušala preoteti u krvavom ratu 1977-1978. godine.
S druge strane malo tko vjeruje da će sukob Etiopije i islamista imati jasnog pobjednika. Dok islamisti nemaju snage da istjeraju Etiopljane sa somalijskog teritorija, Etiopija, usprkos svoje tehničke nadmoći, nema snage da Somaliju stavi pod okupaciju, pa se predviđa dugotrajan, krvavi i iscrpljujući sukob koji će možda trajati godinama.
D.A.
Foto: AFP

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati