EU uzvraća udarac Musku i Trumpu, planira zamijeniti Starlink u Ukrajini

FRANCUSKI satelitski operater Eutelsat potvrdio je da vodi napredne pregovore s Europskom unijom o povećanju dostupnosti satelitskog interneta u Ukrajini, što bi potencijalno zamijenilo Starlink Elona Muska.
Ova inicijativa pokrenuta je nakon smanjenja američkog financiranja Starlinka i političkog pritiska administracije aktualnog američkog predsjednika Donalda Trumpa na Ukrajinu, što je izazvalo zabrinutost među ukrajinskim vojnim zapovjednicima oko budućnosti ključnih komunikacijskih usluga.
Eutelsat razmatra postavljanje oko 40.000 komunikacijskih terminala
Direktorica Eutelsata Eva Berneke rekla je za Bloomberg da tvrtka razmatra postavljanje oko 40.000 komunikacijskih terminala, otprilike onoliko koliko ih Ukrajina trenutačno koristi preko Starlinka. Eutelsatova mreža trenutačno uključuje 630 satelita u niskoj Zemljinoj orbiti i još 35 u geostacionarnoj orbiti, a prema Reutersu, korisnicima u Europi omogućuje širokopojasni internet brzine do 150 megabita u sekundi.
Vrijednost dionica Eutelsata više se nego utrostručila u posljednjih nekoliko dana, čime je tržišna kapitalizacija porasla za više od milijardu eura. Investitori ovim reagiraju na strateški zaokret prema europskoj autonomiji u satelitskim komunikacijama. Ovakav razvoj događa se u trenutku kad su odnosi između ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog i Trumpa postali napeti, zbog čega je budućnost Starlinka u Ukrajini dovedena u pitanje.
Starlink, kojim upravlja SpaceX Elona Muska, od ruske invazije 2022. ključan je za ukrajinsku vojsku jer omogućuje komunikaciju u stvarnom vremenu i upravljanje bojištem putem tisuća terminala. No u Ukrajini raste zabrinutost zbog mogućeg prekida usluge, posebno nakon što je SpaceX proširio suradnju s američkim Pentagonom na sigurniju verziju Starlinka nazvanu Starshield. Dodatne sumnje potaknule su i političke napetosti između SAD-a i Ukrajine oko strateških sirovina, piše Washington Post.
Eutelsat je jedini globalni konkurent Starlinku
Eutelsat je nakon spajanja s britanskim OneWebom 2023. godine postao jedini globalni konkurent Starlinku s vlastitom mrežom satelita u niskoj orbiti. Ipak, OneWebovi terminali skuplji su od Starlinkovih – cijena im doseže i 10.000 dolara – te su slabije dostupni, navodi Reuters. Unatoč tome, Eutelsat već podržava vladine i institucijske komunikacije u Ukrajini i vidi priliku za širenje, osobito uz podršku Francuske i Velike Britanije, koje zajedno drže gotovo 25 posto vlasničkog udjela u tvrtki.
Europska komisija i čelnici Francuske i Velike Britanije istaknuli su važnost jačanja obrambenih kapaciteta Europe, uključujući razvoj satelitskih sustava kao što su IRIS² i GOVSATCOM. Riječ je o projektima koji bi dugoročno mogli biti alternativa postojećim uslugama, no za potpunu operativnost trebat će im još nekoliko godina.
Kako je došlo do toga da Ukrajina traži alternative Starlinku?
Ruska invazija na Ukrajinu teško je oštetila tamošnju fiksnu i mobilnu mrežu, zbog čega su satelitske komunikacije postale ključne za vojsku i civile. Starlink je odigrao presudnu ulogu u održavanju komunikacija, posebno u vojnom zapovijedanju i upravljanju dronovima. No zbog političkih preokreta u SAD-u i smanjenja vojne pomoći pod Trumpovom administracijom Kijev aktivno traži alternative.
Eutelsat, uz podršku Europske unije, vidi priliku za jačanje europske strateške autonomije na tom području, dok tržište satelitskih usluga postaje sve važnije u nadmetanju između američkih i europskih tvrtki. Riječ je o promjenama koje imaju važnu ulogu u širem geopolitičkom kontekstu rata u Ukrajini i globalne utrke u svemiru.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati