FOTO Pogledajte smeće po ulicama Zagreba
VIŠE od tjedan dana u Zagrebu se ne odvozi glomazni otpad, a reciklažna dvorišta sve su punija.
Na pitanje kada će profunkcionirati odvoz otpada u Zagrebu, gradonačelnik Tomislav Tomašević je prošlog petka građane zamolio za strpljenje, istaknuvši da bi do kraja ovog tjedna trebao biti završen najam drobilice, što je privremeno rješenje do trenutka dostave drobilica Čistoći.
Odvoz obustavljen zbog količinske iskorištenosti postojećih ugovora
Odvoz glomaznog otpada u Zagrebu je trenutno obustavljen jer je postojeći ugovor s oporabiteljima otpada - tvrtkama Ce-za-r i Reoma grupa - količinski iskorišten, rekao je Tomašević.
"Iako okvirni sporazum vrijedi do siječnja sljedeće godine, količina otpada koja je ugovorena za oporabu je konzumirana. I to ranije nego što je bilo procijenjeno da će biti konzumirana, zbog velike količine glomaznog otpada, prvenstveno zbog obnove nakon potresa", objasnio je Tomašević.
Dodao je da je novi natječaj za sljedeće dvije godine prošla gradska uprava raspisala još u prosincu prošle godine, ponude su bile otvorene u siječnju, no do kraja mandata ni stara uprava Zagrebačkog holdinga ni v.d. gradonačelnice nije donijela odluku - ni o prihvaćanju ni o odbijanju pristiglih ponuda.
U isto vrijeme, upozorio je Tomašević, u dijelu natječaja za zbrinjavanje glomaznog otpada pristigle su dvije ponude. Jedna Reoma grupe od 89 milijuna kuna za dvogodišnji period, odnosno cijena po toni glomaznog otpada bila je 1800 kuna, dok je ponuda tvrtki Ce-za-r i Eko-flor iznosila 2500 kuna po toni, odnosno 125 milijuna kuna za dvogodišnji period.
Poručio je da je Grad Zagreb od polovice lipnja radio na rješavanju problema. Do sada su pripremili plato za razdvajanje glomaznog otpada i upogonili ga. Samim time što su od 1. srpnja radnici Čistoće razdvajali korisni otpad iz glomaznog otpada uštedjelo se milijun kuna mjesečno.
Dodao je i da su radnici Čistoće isprobali drobilicu, da vide kako bi sve funkcioniralo.
"Čistoća je godinama tražila kupnju drobilice kako bi posao mogla sama raditi"
Gradonačelnik je upozorio i da je cijena od 1800 kuna "najskuplja u Hrvatskoj", a da, primjerice, Samobor, koji također surađuje s privatnim tvrtkama, ima cijenu od oko 700 kuna po toni, a Rijeka 1100 kuna po toni glomaznog otpada.
S druge strane, kazao je da je Čistoća godinama tražila nabavku vlastite drobilice.
"Ne znam doista kako je moguće da nikome nije palo na pamet kupiti drobilicu. Mislim, očito je palo na pamet jer postoje dopisi Čistoće u kojima se upravo traži da se to napravi, međutim iz godine u godinu to se ne bi našlo u planu javne nabave", istaknuo je Tomašević.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati