Glavobolje Hrvata: Što kad kamate porastu, a kuna ni sama ne zna kud bi u odnosu na euro
U PONEDJELJAK je premijer Ivo Sanader održao lekciju bankama na temu kredita i toga kako bi "trebale izaći u susret građanima od kojih su donedavno odlično zarađivale". Iako je u svom govoru Sanader istaknuo kako je od banaka zatražio da ne dižu kamate na postojeće kredite, vidljivo je kako je premijerov apel potpuno nevažan.
Naime, građanima su i tog dana iz pojedinih banaka uredno pristizale obavijesti o povećanju kamatnih stopa na kredite. Budući da je većina Hrvata ionako "do grla" u dugovima, svaki porast rate kredita zadaje im nove glavobolje i navodi ih na pitanje: Što sada?
Rast kamatne stope kod pojedinih kredita ovisi o valuti u kojoj je kredit odobren, tako da su mnogi građani počeli razmišljati o prebacivanju sa švicarskih franaka na eure - i tu je nastao novi problem. Nestabilni tečaj kune u odnosu na euro, kojeg guverner Hrvatske narodne banke Željko Rohatinski uporno brani i pokušava stabilizirati, doveo je do toga da građanima više nitko ne garantira da opcija "prebacit ću se sa švicaraca na eure jer mi je tako manja kamata" neće ispasti gora opcija.
Naime, moglo bi se dogoditi da tečaj "pojede" razliku u kamatnoj stopi pa rata kredita u eurima ispadne još veća od one u švicarskim francima. Stoga, u ovoj situaciji, čak ni bankari građanima ne znaju što savjetovati - ostati na "švicarcima" ili se prebaciti na eure pa moliti Boga da se ne ostvari predviđanje o tome da će Hrvatska već za mjesec dana imati tečaj od osam kuna za euro.
Iz svih banaka koje je Index kontaktirao vezano uz kredite dobili smo gotovo identičan odgovor - pala je potražnja za kreditima jer građani sve opreznije ulaze u dugovanja, ali je istovremeno i porastao oprez banaka po pitanju kome će odobriti kredit, a kome ne.
U Zagrebačkoj banci kamate na kredite porasle do 0,75 posto
Zagrebačka banka je posljednji put uvjete pojedinih vrsta kreditiranja građanima koji su već postojeći korisnici kredita korigirala 1. veljače ove godine. Kamatne stope na stambene kredite građanima na postojeći portfelj kredita povećale su se do 0,45 posto za kredite u eurima te do 0,75 za kredite u kunama i švicarskim francima.
Kamatna stopa kod stambenih kredita uz valutnu klauzulu u eurima je promjenjiva i iznosi 6,50 posto za mlade (do 35. godina starosti) te 7,00 posto za ostale. Kod gotovinskih kredita kamatna stopa uz valutnu klauzulu u eurima je promjenjiva i iznosi 10,45 posto godišnje.
U banci ističu kako je do povećanja kamatnih stopa došlo uslijed kontinuiranog rasta referentnih stopa na novčanim tržištima, rasta marži na inozemnom tržištu te visokog regulatornog troška koji je posljedica mjera HNB-a kao i ograničenja rasta plasmana.
"Ako imate problema s otplatom kredita, posavjetujte se sa bankarom"
Kako doznajemo iz Zagrebačke banke, naplata kredita u toj banci je u zadnjih nekoliko godina stabilna. Razlog tome je, kako navode u banci, i činjenica da Zagrebačka banka u procjeni kreditnog rizika i odobravanju plasmana sagledava sve dostupne informacije o svojim klijentima, uključivo i zaduženja u drugim bankama te na temelju konsolidirane ocjene rizičnosti donosi odluku.
"U procjeni kreditnog rizika sposobnost otplate kredita ima dominantan utjecaj u donošenju konačne odluke. Sa strane potražnje primjećujemo oprez građana uslijed najave makroekonomskih pokazatelja u nadolazećem razdoblju. U slučaju da trenutno postoji problem s otplatom određenog kredita, Zagrebačka banka uvijek poziva klijenta da se pravovremeno obrati svom bankaru te da zajednički razmotrimo načine rješavanja duga. Banka svakako preferira sporazumne mjere naplate kako bi se izbjegla aktivacija prisilnih mjera naplate. Za sada, u svim takvim slučajevima, građanima i tvrtkama banka pristupa individualno te u skladu s time donosi odluku na koji način će se nastaviti daljnja otplata kredita", odgovorili su iz Zagrebačke banke na Indexov upit je li se zbog krize smanjila potražnja za kreditima i imaju li građani problema s njihovom otplatom.
RBA kamatne stope povećala u prosincu
Raiffeisenbank Austria (RBA) u ovoj godini nije podizala kamate na stambene kredite, ali ih je zato mijenjala u prosincu prošle godine, kada je kamata za kredite uz valutnu klauzulu u eurima povećana za 0,75 postotnih bodova.
Kamatna stopa za stambene kredite u RBA iznosi 7,50 posto godišnje. Kamatna stopa za kupnju motornih vozila se kreće od 10,25 do 10,55 posto. Za nenamjenske kredite je kamatna stopa 10,45 posto godišnje, dok je za potrošačke kredite kamatna stopa 10,95 posto godišnje.
"RBA u zadnjih godinu dana uočava smanjenje potražnje građana za stambenim kreditima. Prosječni udio nenaplaćenih potraživanja građana u RBA kreće se približno do tri posto ukupnog kreditnog portfelja, a najveću zastupljenost imaju prekoračenja po tekućem računu i nenamjenski krediti", ističu u RBA.
Kamate u PBZ-u netaknute posljednjih godinu dana
"PBZ u ovoj godini nije povećavao kamate na kredite (niti na stare, niti na nove). Zadnja promjena kamatnih stopa na postojeći portfelj je bila prije godinu dana. Što se tiče kamatnih stopa pozorno pratimo razvoj situacije i kretanja na tržištu", doznaje Index iz Privredne banke Zagreb.
Važeće kamatne stope na redovne stambene kredite u PBZ-u iznose: Krediti za mlade (do 40. godina starosti, uz valutnu klauzulu u eurima) od 5,90 do 6,10 posto; Krediti za redovne klijente (uz valutnu klauzulu u eurima) od 6,35 do 6,55 posto. Klijentima koji koriste paket "Inovacija" kamatna stopa ovisi o broju grupa proizvoda koje koriste, a umanjenje kamate može iznositi od minimalno 0,05 posto za tri grupe proizvoda, do maksimalno 0,20 posto za šest i više grupa proizvoda. Za gotovinske kredite (uz valutnu klauzulu u eurima), kamata je od 10,60 do 11,00 posto.
Postrožili kriterije izdavanja kredita
"PBZ kontinuirano radi na razvoju i modifikaciji palete proizvoda i usluga u skladu sa stanjem na tržištu, a poštujući pritom i makroekonomske pokazatelje. Kreditna politika je restriktivnija u smislu pojačane analize i procjene kreditne sposobnosti klijenata i to osobito u segmentu gotovinskih kredita koji su namijenjeni potrošnji", navode u PBZ-u.
"Također, i nadalje nastojimo poticati dugoročno stambeno kreditiranje što potvrđuje akcija PBZ stambenih kredita uz fiksnu kamatnu stopu. Akcija je produljena i sada traje do 31. ožujka 2009. godine. Vezano za usporedbu, primjerice, stambenih kredita, možemo reći da bilježimo oko 30 posto manji iznos novoodobrenih plasmana po stambenim kreditima u 2008. u odnosu na 2007. godinu, što tumačimo time da građani opreznije ulaze u kredit i dugoročno stambeno zaduživanje, a neki računaju i s padom cijena nekretnina na tržištu", kažu u PBZ-u te dodaju kako ta banka "za sada ne bilježi značajnije promjene u naplati kredita".
Kamate nisu rasle ni u Hypo Alpe-Adria banci
Hypo Alpe-Adria-Bank stambene kredite uz valutnu klauzulu u eurima nudi uz kamatu od 6,45 posto dok stambenih kredita uz klauzulu u švicarskim francima i u eurima nema u ponudi. Krediti za kupnju automobila nude se uz kamate od 7,10 posto, a nenamjenski krediti uz valutnu klauzulu u eurima nude se uz kamatu od 9,99 posto.
"Ove godine Hypo banka nije mijenjala kamatne stope za kredite. U zadnjih nekoliko mjeseci primijećeno je blago smanjenje interesa za financiranje građana, ali nije zabilježen porast broja građana koji imaju poteškoća s redovitom otplatom kredita", rečeno je Indexu u Hypo Alpe-Adria banci.
I.M.
Foto: Arhiva/RBA/Seebiz.eu

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati