Hrvatska šokirana preranim odlaskom velikog maestra Šuteja
Tekst: I.Kri.
Foto: Vjekoslav Skledar, Damjan Tadić (Cropix)
U ZAGREBU je danas, nakon duge i teške bolesti, umro proslavljeni hrvatski dirigent Vjekoslav Šutej.
Maestro Šutej je u bolnici Rebro umro u 14,20 sati. Dirigentu je prošlog ljeta dijagnosticirana leukemija, a liječio se u klinici u Seattleu koja je najbolja svjetska klinika za istraživanje i liječenje raka. U SAD-u mu je potom obavljena transplantacija koštane srži te se nakon sedam mjeseci vratio u Hrvatsku.
Šuteju je put u Seattle preporučio njegov prijatelj i česti poslovi suradnik Jose Carreras koji je prija 20-ak godina prebolio leukemiju. Na liječenju u Americi je Šutej bio 10 mjeseci. Tijekom cijele bolesti uz njega su bili 32-godišnja supruga Ivana, te šestogodišnja kći Ema i trogodišnji sin Nikša.
Šutejevo zdravstveno stanje se ovog ljeta ponovno pogoršalo
Kada se činilo da se počeo oporavljati dirigirao je "Operom pod zvijezdama" u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski, njegovo se stanje tijekom ovog ljeta pogoršalo te je hospitaliziran u zagrebačkoj bolnici Merkur.
Liječnici su mu još jedanput u bolnici Merkur obavili transplantaciju koštane srži, no tijelo slavnog dirigenta ju nije prihvatilo. Nekoliko dana nakon druge transplantacije Vjekoslav Šutej je rekao je kako vjerojatno neće dočekati sljedeću transplantaciju i dodao kako ima visoku temperaturu te se osjeća jako loše. Njegova supruga Ivana kazala je nakon druge transplantacije razmišljaju i o trećoj koju Šutej nije dočekao. Liječnici objašnjavaju kako je Šutej umro zbog komplikacija transplantacije koštane srži. Nova koštana srž je na Šuteja reagirala kao na stranu osobu, a takvu negativnu reakciju tijela je teško kasnije zaustaviti.
U mladosti više volio loptu od klavira
Vjekoslav Šutej je dobitnik priznanja Ordena grada Beča i Nagrade grada Zagreba, a počasni je član Real Academia de Belles Artes. Može se podičiti i da je postao počasnim građaninom Seville. Maestro Šutej je rođen 1951. godine u Rijeci. Šutej je od početka svog život bio predodređen za glazbenika. Majka Alemka Štefanini Šutej bila je operna pjevačica, a otac Josip ugledni tenor koji je pjevao u zagrebačkoj, riječkoj i osječkoj operi. Umjetničku obiteljsku crtu naslijedila je i njegova sestra, dramska glumica Ana Marija Fabris, a dirigent je u životu i birao umjetničke duše pa mu je prva supruga bila balerina.
No, nije od početka života sve išlo u umjetničkom smjeru. Naime, malenom se Vjekoslavu Šuteju više sviđalo igrati nogomet na Trnju nego ići u glazbenu školu ili na probe u riječko i zagrebačko kazalište gdje ga je redovito vodio otac. U svojim najmlađim danima Šutej je svirao klavir od kojeg mu je lopta ipak bila draža. Na Glazbenoj akademiji u Zagrebu je studirao u klasi Igora Gjadrova, a poslijediplomski studij je završio u Rimu kod Franca Ferrarea. Tri godine nakon studija u Rimu Šutej je bez posla proveo na burzi rada. Kao 17-godišnjak je sa ocem u starom fići sa posuđenom kravatom putovao u bečku Operu. Svoju dirigentsku karijeru je započeo u zagrebačkoj Komediji, a zanimljivo je kako je operne partiture studirao i tijekom služenja vojnog roka u Karlovcu.
Tijekom svoje bogate domaće karijere bio je šef dirigent Zagrebačke filharmonije, umjetnički ravnatelj glazbenog programa Dubrovačkih ljetnih igara te redoviti profesor dirigiranja na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Od 1984. do 1989. godine radio je kao umjetnički ravnatelj i glavni dirigent Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu.
Strastveni zaljubljenik u more
Međunarodnu karijeru je počeo 1989. godine kao umjetnički direktor Hollybush festivala u New Jerseyju te je tu dužnost obavljao do 1994. godine. Paralelno sa tim poslom, od 1990. do 1993. godine bio je i glazbeni direktor kazališta La Fenice u Veneciji. Vrlo plodno razdoblje od 1990. do 1996. godine okrunio je i kao član španjolske Kraljevske akademije lijepih umjetnosti, a u Sevilli je osnovao i Kraljevski simfonijski orkestar gdje je bio glavni dirigent od 1990. do 1996. godine. U Španjolskoj je Šutej bio i akademik.
U SAD-u je od 1992. do 1997. godine bio umjetnički direktor Houston Grand Opere. Kao gostujući dirigent je nastupao po cijelom svijetu te ravna premijernim izvedbama u mnogim koncertnim kućama. Od 1994. godine Šuteja su redovito pozivali u Bečku državnu operu gdje je dirigirao 134 puta. Održavao je i popularne koncerte sa najvećim opernim zvijezdama našeg vremena kao što su Jose Carreras, Montserrat Caballe te Placido Domingo.
Uz glazbu Šutejeva strast bila su i krstarenja Jadranom u kojima je bio sam svoj skiper. Drugu suprugu Ivanu je Šutej upoznao 1998. godine na Svjetskoj izložbi koja je bila posvećena oceanima, moru i vodi. I nju je izabrao po umjetničkoj liniji koja ga je pratila od početka života. Ivana je bila članica Akademskog zbora Ivan Goran Kovačić.
"Izgubili smo velikog umjetnika"
Brzojav sućuti obitelji Šutej među prvima je poslao ministar kulture Božo Biškupić. On je u ime Ministarstva kulture izrazio duboku sućut zbog gubitka velikog hrvatskog umjetnika, dirigenta i pedagoga.
"Karijera Vjekoslava Šuteja, iznimnog umjetnika, čije je umjetničko djelovanje bilo vezano uz svjetske i hrvatske operne i koncertne pozornice, obilježeno je brojnim uspjesima, a svemu su posebnost davali njegova scenska osobnost, energija i stvaralačka kreativnost. Publika i kritika prepoznali su odavno te vrijednosti, zahvaljujući kojima je ostvario niz izvedbi za pamćenje zbog kojeg zauzima posebno mjesto u hrvatskoj kulturi. Svi ćemo pamtiti dirigentska ostvarenja umjetnika velikog stila i uistinu bujne imaginacije.
Opraštamo se od šefa dirigenta Zagrebačke filharmonije, glazbenika kojega je s aklamacijama pozdravljala publika na izvedbama u bečkoj Državnoj operi, venecijanskom Teatru Fenice, veronskoj Areni, dubrovačkim Ljetnim igrama, Teatru Real u Madridu, Berlinskoj operi, moskovskom Crvenom trgu, Tokiju, San Franciscu, Seattleu, Sevilli. U ovom teškom trenutku s članovima obitelji zasigurno suosjećaju i njegovi prijatelji José Carreras, Montserrat Caballé, Plácido Domingo, Ramón Vargas, Diana Ross, kao i mnogobrojni hrvatski umjetnici i kolege sa zagrebačke Muzičke akademije te njegova vjerna publika", stoji u brzojavu sućuti ministra kulture te se dodaje kako smo preranim odlaskom Vjekoslava Šuteja ostali bez jednog od istaknutih glazbenika našeg vremena, dok će nam njegove interpretacije ostati u trajnoj uspomeni.
"Njegovo stvaralaštvo zauvijek će osvjetljavati put generacijama mladih hrvatskih glazbenih umjetnika koja će nastaviti njegovo djelo"
Svoj brzojav sućuti obitelji preminulog dirigenta poslala je i premijerka Jadranka Kosor koja je smrću velikog Vjekoslava Šuteja duboko potresena.
"Maestro Šutej je svojim pristupom umjetnicima, neposrednošću i ulaganjem stvaralačke energije osvajao vjernu publiku diljem cijelog svijeta. Bio je jedan od najpoznatijih hrvatskih dirigenata koji je na najbolji način promovirao svoju domovinu. Nastupao je na najistaknutijim opernim i koncertnim pozornicama od Europe, Sjeverne i Južne Amerike do Azije. Nesebično je prenosio svoje bogato iskustvo mladim generacijama dirigenata kao profesor na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji. Njegovo stvaralaštvo zauvijek će osvjetljavati put generacijama mladih hrvatskih glazbenih umjetnika koja će nastaviti njegovo djelo", stoji u brzojavu sućuti koji je u svoje ime i u ime Vlade poslala premijerka Jadranka Kosor.
"Izgubio je bitku s bolešću, ali i ostavio neizbrisiv trag u hrvatskoj glazbenoj kulturi"
I predsjednik Stjepan Mesić je danas poslao brzojav sućuti obitelji preminulog maestra Vjekoslava Šuteja. "Svojim prepoznatljivim dirigentskim stilom, profesionalnošću i superiornom muzikalnošću pridobio je priznanja glazbenih kritičara i ono što ga je posebno radovalo naklonost publike širom svijeta. Maestro Šutej bio je neumoran u angažmanu s Zagrebačkom filharmonijom, Dubrovačkim ljetnim igrama i Danima Matice Hrvatske u Mostaru. Svojim brojnim nastupima u inozemstvu neprestano je promovirao hrvatsku glazbu izgrađujući nacionalni glazbeni identitet, u uvjerenju da je umjetnost najbolja hrvatska podsjetnica u inozemstvu. Svaki njegov nastup izazivao je emocije i pozitivnu energiju koju mu je publika vratila odazivom na koncert kojima su se prikupljala sredstva za maestrovo liječenje. Maestro Šutej izgubio je bitku s bolešću, ali i ostavio neizbrisiv trag u hrvatskoj glazbenoj kulturi", stoji u poruci sućuti predsjednika Mesića.
"Nažalost, optimizam mu nije pomogao da pobijedi bolest"
Šutejevi kolege su šokirani viješću i ne mogu vjerovati da je umro veliki dirigent. Ravnatelj Koncertne dvorane Vatroslav Lisinski Dražen Siriščević izjavio je kako jednostavno ne može vjerovati da je Šutejeva smrt istina. "On će uvijek biti sa mnom", kratko je zaključio Siriščević, piše Jutarnji list. Operni pjevač Tomislav Mužek na vijest o Šutejevoj smrti tvrdi kako je hrvatska i glazbena scena izgubila velikog opernog dirigenta "Šutej je bio čovjek koji je s velikim optimizmom znao motivirati sve umjetnike s kojima je radio. Nažalost, taj mu optimizam nije pomogao da pobijedi bolest", rekao je Tomislav Mužek.
Dirigent Ivica Prlender je rekao postoje ispražnjena mjesta koja nikada neće biti popunjena u srcima prijatelja. Predsjednički kandidat Milan Bandić je o Vjekoslavu Šuteju izjavio kako je bio borac koji se nije predavao, ali je ovu zadnju bitku nažalost izgubio. Šutejev kolega dirigent i akademik Pavle Dešpalj je kazao kako mu je užasno krivo što je izgubio kolegu te sada ne može ništa reći.
Maestrov dobar prijatelj i veliki tenor svjetskog glasa Jose Carreras izjavio je kako je šokiran i tužan te će koncert 19. prosinca u Areni posvetiti Šuteju. Dirigent Ivan Repušić istaknuo je kako je Šutej bio sjajan dirigent i osoba koja niti u jednom trenutku nije posumnjala u ono što radi. "Puno mi je pomogao u životu i kao profesor i kao moj vjenčani kum, a njegov odlazak veliki je gubitak u svjetskim razmjerima. Njegovo ime i sve ono što sam s njim u životu prošao, zauvijek će ostati u mom srcu", rekao je Ivan Repušić, piše Jutarnji list.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati