"Imovina premijera Ive Sanadera nije istražena zbog Deše Mlikotin Tomić"
"SVE FRUSTRACIJE lome se preko Horvatinčića, a nitko ne spominje da je Vlada jednim potezom pera smanjila za jednu petinu površinu Parka prirode Medvednica", kazao je novinar Hrvoje Appelt u epizodi Latinice "Ne može se istražiti" o čijem se emitiranju danima razgovaralo na HRT-u, a tema koje su bile neistražene afere. Appelt smatra da je Vlada time napravila uslugu svim onim bespravnim graditeljima koji su "masakrirali" Zagreb, kojim vlada "pravosudni fenomen" SDP-ov Milan Bandić.
Iako je bio prijavljivan 250 puta, Bandić je ne samo na slobodi, nego na izbore za gradonačelnički mandat gleda kao na formalnost, napomenuto je u emisiji.
Niti jedan HDZ-ov dužnosnik nije završio ni u pritvoru, a kamoli u zatvoru, napominje novinar, unatoč aferi Brodosplit po obimu novca, smatra on, najvećoj aferi koja se povezuje s vlasti. Čak ni Drago Maček, prvoosumnjičeni u nestajanju šest milijuna kuna iz Brodosplita, nije proveo noć u pritvoru, a o tijeku suđenja ne zna se ništa. Novinar navodi kako su mu u Državnom odvjetništvu u slučaju Miomira Žužula i afere s utajom poreza na iznajmljivanje kuće u Zagrebu, u neslužbenom razgovoru rekli "možda nije imao namjeru utajiti porez".
"Imovina premijera Ive Sanadera nije istražena zbog Deše Mlikotin Tomić", kazao je Appelt, napominjući optužbe protiv nje u akciji Index gdje je navodno davala ocjene studentima bez da ih je vidjela.
Agrokoru dopalo "zamijenjeno zemljište"
Jelić je ispričao kako je Grad Zagreb zamijenio atraktivno zemljište na Heinzelovoj ulici za parcele u Sesvetskom Kraljevcu. Cijenu zemljišta odredio je vještak Mirko Kožulj (otac plivača Gordana Kožulja, op.a.) - 230 eura po kvadratu, a ono kasnije završava u rukama Agrokora. Godinu dana kasnije, nedaleko od tog placa prodani su kvadrati Zagrepčanke IGH-u, po cijeni od 950 eura. Alenka Košiša Čičin Šain iz HNS-a kazala je da u zadnjih 50 godine nije toliko zelenih površina prenamijenjeno u građevinska kao u zadnje tri godine.
Makarska - namješteni natječaji
O privatizacijskim prijevarama, kada se stambeni objekti stavljaju u osnovni kapital poduzeća koje se privatizira, a zatim se prodaju u bescjenje privatnicima koji stanare tih objekata izbacuju na ulice, te o malverzacijama sa zemljištima u Makarskoj govorila je predsjednica Centra za razvoj demokracije iz Splita Semina Lončar.
"Mladi ljudi od 28 godina dobivaju koncesije za javne plaže, odnosno njihove firme sa 20 tisuća kuna osnovnog kapitala. Raspisuju se natječaji kojima upravlja HDZ, a u tijeku natječaja uvjeti se mijenjaju nekoliko puta bez da to znaju oni koji su se prijavili. Ne zna se ni kada je javno otvaranje ponuda. Kasnije se doznaje da iza tih fiktivnih firmi koje se smatraju sposobnim za investicije od 8,5 milijuna eura, stoji HDZ i da je napravljen štetan ugovor za grad", navela je Lončar.
Carina i šverc
"Mladen Barišić, šef Carinske uprave je ujedno i član predsjedništva HDZ-a, to je nespojivo prema pravilima Svjetske carinske organizacije. On bi trebao ponuditi ostavku, ali to se ne događa, nema odgovornosti", kazao je šef sindikata carinika Željko Popović, govoreći o Robert Matijević, voditelj nekadašnje Službe za suzbijanje krijumčarenja pri Carinskoj upravi koju je Barišić, jedan od najbližih prijatelja premijera Ive Sanadera, ukinuo.
"Ovdje stradavaju novinari i carinici. Matijević je trebao biti heroj", kazao je Popović za tri godine suspendiranog a zatim i degradiranog Matijevića.
Matijević je naime, progovorio o pola milijarde gubitaka nanesenih državi (nenaplaćenih trošarina i PDV-a) zbog organiziranog šverca nafte koji nije sankcioniran. Niti jedan suvisao odgovor nije došao niti od Ministarstva gospodarstva niti od Ministarstva financija kako je nastala razlika u nafti prodanoj na hrvatskom tržištu i nafti koja je oporezovana, istaknuo je Appelt. Jedini uhvaćeni švercer nafte, Alen Barki osuđen je na Općinskom sudu u Zaprešiću s deset mjeseci zatvora uvjetno na tri godine, "jer je obiteljski čovjek".
Premlaćivanje Bože Prke
Emisija je podsjetila i da se tvrtka AGM u vlasništvu osuđenog otmičara Hvoja Petrača te Blaža Petrovića oslobođenog osumnjičenika "zločinačke organizacije", "nagodila" s Privrednom bankom dvije godine nakon premlaćivanja Bože Prke, predsjednika Uprave te banke.
Zanimljivo je, istaknuli su, da je Privredna banka ionako dobila spor protiv AGM-a, a da je nagodbom (za kojom, dakle, nije bilo potrebe, op.a.) nakon premlaćivanja, za koje krivci nikada nisu pronađeni, Petračevoj i Petrovićevoj tvrtki sjelo 10 milijuna eura od spomenute banke.
Zaključak je da vlast uz pomoć pompoznih antikorupcijskih akcija (koje se redovno događaju mjesec i pol dana uoči dolaska Izvješća o napretku RH Europske komisije, napomenula je bivša ministrica Vesna Škare Ožbolt) pokušava ostaviti dojam da živimo u uređenoj zemlji u kojoj se reagira na svaku nezakonitost, a da stvarnost, pokazuje drukčije.
A.B.
Foto: denislatin.com, Agrokor, HRT

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati