Ivica Kostelić bi, da je bio diktator, pobio neposlušne podanike
NAJBOLJI hrvatski skijaš i osvajač srebrne medalje na ovogodišnjim Zimskim olimpijskim igrama Ivica Kostelić, pomno proučava građu koja je u posljednjih 60-ak godina napisana o vojnim uspjesima njemačke nacističke vojske tijekom II Svjetskog rata.
Kako piše zagrebački tjednik Globus, Kostelić namjerava napisati knjigu o nacističkim vojnim uspjesima iz perioda od 1939. do 1942. godine, u kojem su Hitlerove snage pokorile Poljsku, Dansku, Norvešku, zemlje Beneluxa, Francusku, dio Balkana, Grčku i dio sjeverne Afrike, te vojne operacije za osvajanje Rusije, napade na Veliku Britaniju kao i stvaranje vojne prevlasti na Atlantiku.
Iako još nije pouzdano utvrđeno kakva će biti intonacija Kostelićeve knjige, postoji bojazan da će stariji izdanak sportske obitelji Kostelić nacističke vojne uspjehe opisati na način koji bi mogao ponovno izazvati buru reakcija. Naime, prije više od tri godine Ivica Kostelić je nakon slalomske pobjede u Kranjskoj gori izjavio kako tajna toj njegovoj pobjedi leži u činjenici da je na startu staze bio "spreman poput njemačkog vojnika 22. lipnja 1941. godine".
Time je Kostelić, sugerirajući na početak vojne operacije Barbarossa kojoj je cilj bio nacističko vojno zauzimanje Rusije, na sebe navukao ne malu količinu bijesa preživjelih žrtava II Svjetskog rata, kao i protivnika Hitlerovog projekta uspostave Trećeg Reicha.
Globus u svom članku donosi i dio neobjavljenog intervjua koji je Kostelić dao časopisu Extra, a koji je u svibnju 2002. godine zatajen. Ivica je u tom intervjuu između ostalog rekao i slijedeće:
"Ideja nacional-socijalizma bila je teško izvediva, bila je malo preekstremna. Ali, isto tako, i komunizam je postojao gotovo sto godina, a to je po meni gore od ideje nacional-socijalizma. Komunizam je za mene gori od nacizma. Znate li koja je osnovna razlika između nacizma i komunizma? Sad pustimo na stranu holokaust, koji je stvarno bio vizija idiota, ili pak Staljina kojemu je bilo najnormalnije da se ujutro probudi i ubije pet svojih generala, ni zbog čega, sam tak. Osnovna je razlika što je u nacizmu postojala mogućnost napredovanja pojedinca, dok u komunizmu, čovječe, em nisi smio imati nikakvu religiju, em si morao davati toliko državi, morao si raditi za državu, sve je bilo puno ograničenja. Nacizma je još bio zdrav sustav za nekoga tko je bio ambiciozan. U komunizmu nisi smio biti ambiciozan, a oba su sustava bila totalitarna. Ipak, Hitler nije ubijao svoje generale svaki dan, dao je smaknuti samo one koji su se urotili da ga ubiju. To je velika razlika, i ja bih to isto napravio da sam bio neki diktator."
Nakon izjave u siječnju 2003. godine u Kranjskoj gori, Kostelić se našao pod žestokim udarom većeg dijela javnosti. Uslijedila je njegova isprika i javno odricanje cijele obitelji Kostelić od nacizma koji doživljava kao jedno od najvećih zala svjetske povijesti.
Nakon toga je Ivica rekao kako je izjavu o spremnosti poput nacističkog vojnika dao pod dojmom jednog filma kojeg je odgledao nekoliko dana ranije. Gobus doznaje kako je Ivica ipak nastavio s proučavanjem nacističkih vojnih akcija, te da i sam piše knjigu o istoj temi.
Tjednik iz pouzdanih izvora doznaje kako je napisao oko petinu budućeg materijala, no rukopis još nije izašao izvan Kostelićevog doma. Također, budući da još nitko nije vidio napisani materijal teško je iznositi bilo kakav sud o sadržaju rukopisa.
Obzirom da se radi o vrlo osjetljivoj temi, jasno je da postoji veliki interes javnosti o Kostelićevom djelu, koje će najvjerojatnije izaći u nakladi izdavačke kuće Stih, koju je 2002. godine osnovao Ante Kostelić. Eventualan datum javne objave Kostelićevog djela još nije poznat.
I.K.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati