Julian Assange pritvoren u najvećem zatvoru u Engleskoj
Foto: Wikipedia, Interpol
JULIAN ASSANGE uhićen je danas u Londonu temeljem švedskog naloga za privođenje. U pratnji svojih dvoje odvjetnika, Marka Stephensa i Jennifer Robinson, došao je na sastanak u londonsku policiju oko 9.30 sati po lokalnom vremenu kako bi provjerio za što ga se tereti.
> Pročitajte tekst koji je Julian Assange netom prije uhićenja napisao za The Australian
Odmah je uhićen te nešto prije 13 sati po lokalnom vremenu sproveden na sud u Westminsteru gdje će se odlučivati postoje li osnove za njegovo izručenje. Kako javlja Associated Press, Julian Assange je na sudu jasno dao do znanja kako će se boriti protiv izručenja u Švedsku. Nakon saslušanja odlučeno je da će Assange ostati u pritvoru najmanje do 14. prosinca, kada će se odlučivati o njegovom izručenju Švedskoj. Puštanje uz jamčevinu mu je odbijeno. The Associated Press piše da osnivača WikiLeaksa čeka duga i naporna pravna bitka. Assange je pred sucem još jednom osporio optužbe.
Assange je pritvoren u zatvoru Wandsworth u Londonu kojeg satirično uredništvo Guardiana opisuje kao "divan primjer viktorijanske zatvorske arhitekture". Wandsworth je najveći zatvor u Engleskoj, u kojem trenutno boravi 1600 zatvorenika.
Zatvor u kojem drže Juliana Assangea (Foto: Wikipedia)
Sudac: Ovaj slučaj nema veze s WikiLeaksom
Osnivača WikiLeaksa dvije Šveđanske optužuju za silovanje, prisilu i seksualno zlostavljanje. Sudac je Assangeu pročitao optužbe protiv njega, rekao je za Sky News Joshua Rozenberg, koji je bio prisutan u sudnici. U jednom se slučaju Assange tereti da je imao seksualni odnos sa ženom dok je spavala, a u drugom ga se slučaju tereti za prisilu. Tužitelj, kao predstavnik švedskih vlasti, zatražio je da se Assange zadrži u pritvoru zbog toga što se nije predao odmah nakon što je za njim raspisana tjeralica, ali i zbog toga što smatra da bi osnivač WikiLeaksa trebao ostati pritvoren zbog vlastite sigurnosti.
"Ovaj slučaj ne tiče se WikiLeaksa", rekao je sudac Howard Riddle. Assangeovi branitelji, međutim, smatraju da je sučeva odluka nepravedna. "Nalazimo se u vrlo egzotičnoj poziciji s obzirom da ne vidimo nikakve dokaze protiv našeg klijenta", rekao je novinarima pred sudnicom Assangeov odvjetnik Mark Stephens i dodao: "Assange je mogao već danas biti pušten. Ove optužbe su vrlo tanke".
Glasnogovornica WikiLeaksa kazala je kako je uhićenje Assangea napad na slobodu medija koje neće zaustaviti curenje novih tajnih dokumenata, javlja BBC. "WikiLeaks normalno radi, i planiramo sve dokumente pustiti kako smo odredili", kazala je Kristinn Hrafnson. WikiLeaks je danas još jednom pozvao sve one koji ih podržavaju da ih "održe snažnima" svojim donacijama. Doduše, veliko pitanje je - kako donirati? PayPal je "odsjekao" WikiLeaks, zatvoren im je račun u Švicarskoj, a ni Mastercard i Visa više ne odobravaju uplate na njihove račune, iako se zviždačka stranica ne tereti ni za kakvo kazneno djelo.
Zgrada suda u Westminsteru bila je opkoljena je novinarima i fotografima. Assange je ušao na stražnji ulaz u pratnji dvojice svojih odvjetnika koji će istražiti optužbe protiv njega. Grupa ljudi koja se naziva "Pravda za Assangea" odmah je najavila prosvjede pred zgradom suda u Westminsteru koji je započeo u 13.30 sati po lokalnom vremenu. Dok su Assangea odvodili iz sudnice, prosvjednici su za automobilom u kojem su ga prevozili vikali: "Juliane, volimo te".
Kako se navodi u Guardianu, Assangeov braniteljski tim tražio je da ga se ne izruči Švedskoj na osnovi počinjenih propusta da mu se osiguraju svi detalji naloga za uhićenje, te na osnovi zaštite ljudskih prava uključujući pretpostavku da bi osnivač WikiLeaksa mogao biti nepravedno lišen slobode u Švedskoj i izložen nepravednom suđenju.
Švedska tužiteljica Marianne Ny oštro je osporila tvrdnje Assangeovih odvjetnika, ali nije željela ulaziti u detaljnije komentiranje slučaja. Američki ministar obrane Robert Gates odmah je pozdravio uhićenje osnivača WikiLeaksa. Da je Assange u zatvoru, Gates je saznao za vrijeme razgovora s novinarima u Afganistanu i odmah razvukao osmjeh od uha do uha: "Ovo mi je prvi glas, ali meni to zvuči kao jako dobra vijest".
Assange je pripremio video-snimku
The Guardian javlja da bi tijekom dana trebala u javnost biti puštena video-izjava od Assangea pripremljena prije njegovog odlaska na policiju.
Odvjetnik Stephens još je u ponedjeljak navečer najavio kako bi osnivač WikiLeaksa mogao dogovoriti sastanak s Britancima povodom ispitivanja oko optužbi za silovanje, prisilu i seksualno zlostavljanje dviju Šveđanki u kolovozu ove godine. Assange se, dodao je, pokušavao sastati i sa švedskom tužiteljicom na različite načine kako bi otkrio detalje o optužbama koje mu se stavljaju na teret. Osnivač WikiLeaksa, naime, želi vidjeti za što ga se sve optužuje te dokazati svoju nevinost. Odbacio je sve optužbe za silovanje.
"Riječ je o političkom procesu"
"Policija zna gdje je, švedska tužiteljica zna gdje je, te mu mogu pozvoniti na vrata u bilo kojem trenutku. Assange ni za što nije optužen. Samo je tražen zbog ispitivanja. Zašto se onda ne bi dogovorilo ispitivanje, umjesto šoua od suđenja", zapitao se ranije odvjetnik. Nekoliko sati kasnije odjeknula je vijest kako je 39-godišnji osnivač WikiLeaksa uhićen u Londonu.
Odvjetnik Mark Stephens kazao je za britanski Independent kako će se Assange boriti da ga se ne izruči Švedskoj zbog optužbi za silovanje Šveđanki. Stephens je jučer za BBC isticao kako je riječ o političkom procesu koji bi u konačnici rezultirao Assangeovim izručenjem američkim vlastima koje bi se rado dočepale osnivača WikiLeaksa. Gradski sud u Westminsteru gdje će se uskoro naći Assange uglavnom se bavi predmetima koji povlače pitanje ekstradicije. U nekim slučajevima, kao što je onaj s hakerom Garyjem McKinnonom, takvi predmeti zbog svoje osjetljivosti mogu trajati godinama.
Osramotio SAD
Assange je Amerikancima priuštio veliku sramotu objavljivanjem tek jednog malog dijela od više od 250.000 diplomatskih depeša čije bismo "curenje" mogli pratiti još dugo vremena. Na Assangea se svalila lavina teških riječi koja ide do tih granica da se zaziva kazna smrću. Tako je republikanka i bivša kandidatkinja za potpredsjednicu Sarah Palin opisala Assangea kao antiamerikanca čije su ruke ukaljane krvlju te pozvala da ga se tretira kao talibanskog vođu, dok je drugi republikanac, Mike Huckabee, otišao još dalje, zaključivši "da je sve osim egzekucije preblaga kazna" za ono što je Assange učinio.
Istodobno, švedski su tužitelji raspisali nalog za njegovo uhićenje, a Interpol je raspisao crvenu tjeralicu za Assangeom oko optužbi za silovanje, prisilu i seksualno zlostavljanje koje su odjednom ponovno postale aktualne.
Odbacili optužbe pa ih ponovno otvorili
Assange poriče da je počinio ono za što ga se sumnjiči, a njegov je odvjetnik istaknuo da ga više brinu politički motivi koji se nalaze iza ovoga. Bizarno je, dodaje odvjetnik, da je glavni švedski tužitelj odustao od podizanja optužnice protiv Assangea još u rujnu uz objašnjenje da za to nema dokaza. "Nekoliko tjedana kasnije - nakon intervencije švedskih političara - novi tužitelj, ne u Stockholmu gdje su bili Julian i ove dvije žene, već u Gothenburgu, otvorio je novi predmet koji je rezultirao tjeralicama. Ne, to uopće ne izgleda kao politička namještaljka", kazao je odvjetnik.
Assange se osigurao u slučaju uhićenja
Assange je, podsjetimo i na to, prije nekoliko dana zaprijetio kako će u slučaju njegova uhićenja ili gašenja WikiLeaksa ići s novom objavom međunarodnih dokumenata koje znakovito naziva "otrovnom pilulom". Radi se o međunarodnim necenzuriranim dokumentima koji se od srpnja nalaze na internetu u tzv. Osiguranju, odnosno zaštićeni 256-znamenkastom lozinkom koja je praktički neprobojna. Osiguranje su već preuzeli deseci tisuća pristaša WikiLeaksa od SAD-a do Australije.
Među ostalim, radi se o dokumentima o British Petroleumu i zloglasnom zatvoru Guantanamo. No, The Guardian iz svojih pouzdanih izvora doznaje kako realizacija te prijetnje još uvijek nije u planu.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati