Kako je kokain od droge postao društvenim paradoksom?
BRZINA kojom kokain izaziva ovisnost zapanjujuća je, kao i sam njezin učinak. Droga bogatih i slavnih dostupna je kao nikad prije, a krug njezinih potrošača širi je iz dana u dan. Što se moralo dogoditi da kokain postane nezaobilazna supstanca noćnih (i dnevnih) provoda na koju više nitko ne obraća pozornost kao na nešto loše ili neobično?
Uživanje kokaina opravdavaju mnogi, što pokazuju i nedavni showbiz događaji. No, nije Kate Moss ni prva ni zadnja osoba koja je imala hrabrosti priznati cijelom svijetu da je većinu svojih poslovnih obveza odradila na kokainu, a najzanimljivije od svega je što joj je posao "na bijelom" išao odlično.
U njezinu obranu stali su mnogi, počevši od Robbija Williamsa do Karla Lagerfelda. Javna tajna više se i ne može nazivati tajnom, a veliki dio javnosti uživa u tome. Onaj drugi, manji dio, provodi je u djelo.
Riječ party, kad ju izgovore slavne osobe, postala je svojevrstan sinonim za kokain, a uzimanje kokaina na jet-set zabavama je općepoznata činjenica.
Novinarka Anna Blundy svojevremeno je napisala: "Slavne osobe u svojim intervjuima često navode kako je osoba x uvijek spremna na ludi provod. Pri tom bez iznimke misle kako je ta osoba uvijek na kokainu."
Izjave ovakvog tipa mnogima ne predstavljaju iznenađenje, štoviše, kokain se od Los Angelesa pa sve do Londona smatra društvenim lubrikantom. Radi se prvenstveno o stimulansu koji konzumente čini budnima i daje im osjećaj goleme sigurnosti i samouvjerenosti. Osim što otklanja sve strahove, nemoguće čini vrlo mogućim i dohvatljivim, a učinak traje ovisno o kvaliteti.
Poslovi usko vezani uz modu, odnose s javnošću, medije i pop industriju u pravilu podrazumijevaju dostupnost i raspoloženost tijekom cijelog dana i noći. Rad do sitnih noćnih sati integralni je dio njihovog života, a kokain im takav stresan posao čini lakšim i jednostavnijim.
Robbie Williams prošlog je tjedna priznao kako je uživao kokain s istim onim novinarima koji zbog kokaina sada likuju nad nevoljom Kate Moss. Zbog poistovjećivanja s glamurom, uživanje kokaina ne nailazi na osudu modernog društva, a slično je bilo i u 19. stoljeću kada se, doduše u tragovima, nalazio u mnogoborojnim lijekovima i preparatima.
Dok se oko legalizacije kanabisa, istinski lake droge, debate vode godinama, heroin i crack smatraju se nedopustivima u bilo kojem segmentu. Ovisnost o heroini i cracku (ma koliko god da ovisnici to poriču) stvara se prilikom prvog konzumiranja. Uostalom, poricanje je prvi znak ovisnosti. Oni "upućeniji" nisu se izvukli jer ih je zgražao pogled na "magistralu" po rukama, već su to učinili kad su shvatili da poriču.
Kokain je, pak, priča za sebe. Mediji ga u jednom trenu blate, u drugom opravdavaju, a u trećem maksimalno koriste. Kokain je mnoge zvijezde učinio zvijezdama, a mnogi drugi, na žalost, nastoje slijediti njihov primjer. Mnogo je onih što kopiraju, a da toga nisu niti svjesni.
Kokain se polako, ali sigurno uvukao u pore mnogo šireg društva od onog kojem pripada Kate Moss.
Vrtoglavi pad cijene kokaina vjetar je u leđa konzumentima širom svijeta. Nalazimo li se mi to u društvu koje će za nekoliko godina konzumetima biti ne samo vjetar u leđa, već i svojevrsni putokaz?
Bilo kako bilo, kokain je danas društveni paradoks, i to paradoks istog onog društva koje nam je među prvima "pod nos" gurnulo dovoljno razloga za zabrinutost.
![](/Content/img/loader_40px.gif)
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati