Karlovački Vodovod odustao od novih radova, ljudi strahovali od nove štete na kućama

KARLOVAČKA tvrtka Vodovod i kanalizacija najavila je danas promjene projekta i odustajanje od radova na vodnokomunalnoj infrastrukturi u Draškovićevoj i Ulici Matice hrvatske, očitujući se na tvrdnje predstavnika građanskih inicijativa Zvijezde, Gaze i Dubovca,.
Predstavnici inicijativa građana u četvrtak su uoči sjednice Gradskog vijeća Karlovca izrazili nezadovoljstvo time što je za sanaciju objekata oštećenih u jezgri tijekom provedbe projekta poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture aglomeracije Karlovac - Duga Resa" određeno samo 300.000 eura.
Zatražili su da se izričito kaže hoće li se taj projekt provoditi i u Draškovićevoj ulici koja pripada četvrti Gaza i ulici.
Iz Vodovoda i kanalizacije su to u petak i učinili, navodeći kako je sudski vještak ustvrdio da bi radovi u toj ulici mogli dovesti do oštećenja objekata zbog njihova lošeg stanja.
Arhitektica i suvlasnica oštećene kuće u Kukuljevićevoj ulici je navela da je u četvrtak vještak kojega je angažirala tvrtka Vodovod i kanalizacija u deset minuta pregledao taj objekt i ustvrdio da ga treba rušiti.
No, iz te tvrtke su rekli da to nije njihov vještak i da je riječ o stručnjaku kojega je angažirao izvođač radova tvrtka GIP Pionir iz Zagreba. Naveli su i da je Grad Karlovac najavio angažman neovisnog vještaka radi dobivanja objektivne i stručne procjene stanja.
Predstavnica inicijative građana Dubovca je kritizirala je objašnjenja kojima se pojave zamućenja vode pripisuju neispravnim kućnim instalacijama.
"Nemamo dovoljno novca za zamjenu svih cijevi"
No, iz Vodovoda i kanalizacije su rekli da to može biti uzrok i da uzroci mogu biti i dotrajali dijelovi sustava, učestali infrastrukturni radovi, korištenje hidrantske mreže, prespajanje glavnih cjevovoda i neovlašteno korištenje hidranata.
"Sve ove aktivnosti uzrokuju promjenu smjera toka vode i podizanje taloga iz cijevi, što se manifestira kao zamućenje ili obojenje vode na izlazima u kućanstvima", rečeno je iz tvrtke Vodovod i kanalizacija.
Dodali su da bi za obnovu cjelokupnog sustava trebalo zamijeniti 13 kilometara cijevi godišnje i da bi to stajalo godišnje 3,3 milijuna eura, a s tim novcem ne raspolažu.
"Unatoč tome, Vodovod i kanalizacija ostaje usmjeren na sustavnu zamjenu dotrajalih dionica u skladu s realnim financijskim mogućnostima", poručili su.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati