Ključni Trumpovi saveznici održali tajne razgovore s Timošenko i Porošenkom

ČETIRI visoka člana Trumpova tima tajno su razgovarala s vodećim političkim suparnicima ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog. Prema riječima trojice ukrajinskih zastupnika i jednog američkog republikanskog vanjskopolitičkog analitičara, ključni Trumpovi suradnici sastali su se s Julijom Timošenko, bivšom premijerkom, kao i s visokim članovima stranke bivšeg predsjednika Petra Porošenka, javlja Politico.
U središtu razgovora bilo je pitanje može li Ukrajina brzo održati predsjedničke izbore. Prema ukrajinskom ustavu, izbori su odgođeni zbog izvanrednog stanja uvedenog nakon početka rata. Kritičari ideje o izborima upozoravaju da bi oni bili kaotični i koristili Rusiji s obzirom na to da se velik broj potencijalnih birača bori na frontu ili živi u inozemstvu kao izbjeglice.
Trumpovi saveznici uvjereni su da bi Zelenski izgubio izbore zbog umora od rata i rastućeg nezadovoljstva javnosti uslijed raširene korupcije. Njegov rejting u anketama već godinama opada iako se donekle oporavio nakon prošlotjednog sukoba u Ovalnom uredu, kad su ga Donald Trump i potpredsjednik JD Vance verbalno napali i izbacili iz prostorije.
Ipak, posljednje ankete pokazuju da Zelenski i dalje vodi u utrci za predsjednika. Oko 63 posto Ukrajinaca odobrava postupke Volodimira Zelenskog kao predsjednika, pokazalo je istraživanje koje je proveo projekt Identitet i granice: Slučaj Ukrajine (IBIF) u partnerstvu s Kijevskim međunarodnim institutom za sociologiju (KIIS).
Trump optužio Zelenskog da je diktator
Službeni stav američke administracije jest da Trump ne utječe na unutarnju politiku Ukrajine. Ovog je tjedna američki ministar trgovine Howard Lutnick odbacio tvrdnje da Trump "pokušava oblikovati ukrajinsku politiku" i dodao da američki predsjednik "samo želi partnera za mir".
Međutim, postupci Trumpa i njegovih dužnosnika govore suprotno. Trump je optužio Zelenskog da je "diktator bez izbora", dok je direktorica američke Nacionalne obavještajne službe Tulsi Gabbard lažno tvrdila da je Kijev "otkazao izbore".
Prema anketi britanske agencije Survation, provedenoj nakon sukoba u Bijeloj kući, Ukrajinci za predsjednika žele:
- Volodimir Zelenski - 44%
- Valerij Zalužnji - 24%
- Petro Porošenko - 10%
- Julija Timošenko - 5.7%.
Tajni kanali
Ključni dio razgovora, koji se odvijaju iza zatvorenih vrata, odnosi se na održavanje predsjedničkih izbora nakon što se postigne privremeni prekid vatre, ali prije nego što započnu ozbiljni pregovori o miru. Ideju prijevremenih izbora snažno zagovara i Kremlj, koji već godinama pokušava ukloniti Zelenskog.
Timošenko i Porošenko dosad su se javno protivili izborima prije završetka borbi, kao i gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko. No kako tvrdi visoki republikanski vanjskopolitički analitičar koji je govorio za Politico pod uvjetom anonimnosti, "Porošenkovi ljudi i Julija već pregovaraju s Trumpovim krugom pokušavajući se prikazati kao lideri s kojima bi bilo lakše surađivati i koji bi pristali na stvari koje Zelenski ne želi prihvatiti".
Na upit o njezinim navodnim razgovorima s američkom administracijom i Trumpovim timom, glasnogovornica Julije Timošenko Natalija Lisova odbila je komentirati rekavši samo: "Zahvaljujemo na interesu, ali zasad nećemo komentirati."
Politico se također obratio Porošenkovoj stranci Europska solidarnost kako bi ih pitao o mogućim razgovorima s Trumpovim dužnosnicima o izborima. Iz stranke su odgovorili: "Naš stav nije forsirati izbore, već osigurati slobodne i poštene izbore nakon rata. No logično je da svi kontakti uključuju predstavljanje vizije predsjednika Porošenka i Europske solidarnosti o načinima završetka rata pravednim, sveobuhvatnim i trajnim mirom, kao i o granicama mogućih kompromisa u pregovorima."
Politico se obratio i četvorici članova Trumpova tima koji su navodno uključeni u razgovore, ali nije dobio odgovor.
Trumpov pritisak na Zelenskog
Trumpovi dužnosnici već danima šalju poruke kako bi Zelenski trebao odstupiti ako se u potpunosti ne uskladi s američkim planom za brzo okončanje rata – čak i ako to znači velike ustupke Rusiji.
Od petka, kad je došlo do burnog sukoba u Bijeloj kući, pritisak na Zelenskog samo je rastao. Njegovi domaći politički protivnici sve više suzdržano, ali jasno ističu da su odnosi Ukrajine i Washingtona ključni i da ih treba obnoviti. Mnogi to u Kijevu tumače kao prikrivenu kritiku Zelenskog, koji je sada rekao da žali zbog prošlotjednog žestokog obračuna i da je spreman surađivati s Trumpom na postizanju mira.
"Vidimo da se određene političke frakcije počinju kretati", rekao je Ruslan Bortnik, direktor Ukrajinskog instituta za politiku. "Pokušavaju uspostaviti neformalne kontakte s Republikanskom strankom i Trumpovim timom te pokazati svoju spremnost na suradnju s Washingtonom", rekao je za Politico i dodao: "To signaliziraju i javno iako oprezno biraju riječi. No svojim ponašanjem pokazuju da su spremni igrati po Trumpovim pravilima."
Prema njegovim riječima, ukrajinska politička elita osjeća se "potpuno dezorijentirano i šokirano" jer su svjesni da bez potpore Sjedinjenih Država Ukrajina ne može opstati u ratu.
Više ukrajinskih političara ovih je dana javno istaknulo da je obnavljanje odnosa s Trumpom ključni prioritet zemlje. Među njima su predsjednik ukrajinskog parlamenta Ruslan Stefančuk, član Zelenskovog tima, te bivši predsjednik parlamenta Dmitro Razumkov, koji sada djeluje kao nezavisni zastupnik. Razumkov je pozvao na hitnu parlamentarnu sjednicu kako bi se formirala posebna radna skupina za nadzor odnosa s SAD-om.
Trumpova odluka da ovog tjedna pauzira vojnu pomoć Ukrajini dodatno je uznemirila Kijev i potaknula ukrajinske političare da pojačaju kontakte s Trumpovim timom.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati