Kumrovec poručio: Josip Broz-dobar skroz!
ROĐENDAN Josipa Broza Tita okupio je danas pod parolom "Mladost je radost, radost je mladost" oko pet tisuća jugonostalgičara u njegovom rodnom Kumrovcu, pretvorivši ga u raj za proletere, ali i mjesto eksploatacije jednog od najprepoznatljivijih hrvatskih brandova.
"Bratstvo i jedinstvo su međuljudski odnos i civilizacijska potreba, a suživot je nužnost datih okolnosti", rekao je na otvorenju glavne svečanosti Tomislav Badovinac, predsjednik Saveza društava "Josip Broz Tito", koji je na glavnoj svečanosti poručio okupljenima da čuvaju bratstvo i jedinstvo kao zjenicu u oku, što je želja Tita kojemu se obilježava 115. rođendan.
Parola bratstva i jedinstva proizašla iz ljudskih i civilizacijskih pobuda, naglasio je Badovinac, te rekao kako te dvije riječi propagiraju ravnopravnost među narodima, i suprotstavljaju se zločinu, nacionalizmu i šovinizmu, te da nisu proizašle iz ideoloških i političkih zabluda, kako kritičari žele često interpretirati.
Zorko Vidiček, dožupan Krapinsko-zagorske županije, pozvao je sve da nastave obilježavati rođendan velikog sina tog kraja, Josipa Broza, i poručio da treba zaustaviti one koji žele revidirati povijesne činjenice kako bi se umanjio njegov značaj.
Govori su popraćeni pljeskom, ali s daleko više oduševljenja primljena je "slušaonica" omiljenih himni minulih vremena. Nekadašnja radnička, a danas umirovljenička klasa, iz svih bivših zemalja Jugoslavije razdragano je plesala i skakala uz ritmove "Internacionale" i "Druže Tito mi ti se kunemo", pa i Užičkog kola, koje se dalo čuti mimo glavne pozornice postavljene ispred Kumrovca 20, adrese rodne kuće bivšeg jugoslavenskog predsjednika. Hodočasnici su doputovali u čak petnaesta autobusa.
Kao da nije trideset stupnjeva u hladu, kao nitko od njih nema lošu mirovinu ili bolesne kukove, zapravo, kao da ih je Dan mladosti pomladio, i dao fizičku snagu kakvu su imali u Maršalovim vremenima. No, Dan mladosti jednako je glasno proslavila i omladina, obučena u pionirske odore ili majice s likom Druga Tita, ali i Che Guevare.
Pet tisuća ljudi preplavilo je ulice malenog Kumrovca, konzerviranog u vremenima u kakvima je odrastao ponos njihovog kraja, a Eko selo odmah do Titove kuće izgleda vjerojatno puno bolje nego što je izgledalo za vrijeme Titovog djetinjstva. Tu su se prodavale orehnjače, makovnjače, rakije od kupina, domaća vina, ali i Titove biste, značkice, sličice i knjige, i sve je izgledalo kao veseli seoski vašar, posvećen nostalgiji.
Jedan od zanimljivijih štandova cijenio je knjige o Titu na prilično neobičan način. Na cjeniku je pisalo: "Knjige o Titu; male 5, srednje 10, velike 15 kuna".
Parole su bile više jezične, pa je tako na natpisu sa središnjom riječi "Tito", s jedne strane pisalo "u našem srcu", a s druge talijanski prijevod "nel nostro cuore", dok je jedan mladić na ćirilici imao ispisanu parolu "Ustani Tito, sve smo ti oprostili".
Među brojnim natpisima koji su poručivali da je socijalizam još živ, i uz izvikivanja poput "Mi smo Titovi, Tito je naš", kao i "josip Broz, dobar skroz", natpis "Sudbina nam je da gradimo socijalizam pod neprekidnim pritiscima" stranke SRP, plijenio je pozornost na samom ulazu u Eko selo.
"Doduše, malo sam razočarana. Fali prva ekološka parola u povijesti SFRJ, ona 'Srpom i batom razbit ćemo atom'", rekla je novinarka Jasna Babić, koja je dodala da će se njezina "polustoljetna generacija", kao mnogi 70-godišnjaci danas u Kumrovcu, na ovaj način okupiti kad se iz Nizozemske napokon vrati Branimir Johnny Štulić.
A.B.
Foto: L.T.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati