Medački džep: Hrvati obilježavaju junačku akciju, a srpski mediji zločinačku
"S DUŽNIM poštovanjem prisjećamo se poginulih hrvatskih branitelja, ali i mnogobrojnih civilnih žrtava, koje je srpski agresor danonoćno granatirao iz okupiranog područja. Jutra 9. rujna 1993. pripadnici 9. gardijske brigade Hrvatske vojske i Specijalne policije MUP-a veličanstvenom su akcijom odbacili neprijatelja i oslobodili šire područje grada i donijeli mirnije dane Gospiću", naglasio je gospićki gradonačelnik Milan Kolić.
U Gospiću je danas organizirana i konferencija za novinare na temu "Istina i laži o legitimnoj obrambenoj oslobodilačkoj akciji Medački džep".
Naime, o vojno-redarstvenoj akciji Republike Hrvatske "Medački džep" postoje različite ocjene u krugovima međunarodne zajednice. Generale Mirka Norca i Rahima Ademija tereti za ratni zločin po zapovjednoj i individualnoj odgovornosti.
Predsjednik Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata Željko Sačić istaknuo je na konferenciji za novinare kako svi "sudionici te akcije mogu reći da je u vojnom smislu ona bila profesionalno provedena, uz poštivanje međunarodnih pravnih propisa".
"Istina je da je akcija imala - u vojnom smislu kao obrambena i oslobodilačka - punu legitimnost i legalitet, a s druge strane možemo reći da su velike laži koje su prisutne u svjetskim medijima i pred sudištem Haškog suda da je bilo koja strana vojska u okviru UNPROFOR-a vodila borbu sa snagama Specijalne policije MUP-a i Hrvatske vojske (HV) toga dana. To je potpuna laž", rekao je Sačić.
"Kao živi sudionici tih događaja potvrđujemo da je to izmišljotina. Kanadska vojska nikakve sukobe nije imala sa Specijalnom policijom MUP-a i HV-om, a vojnici iz Francuske u sastavu UNPROFOR-a naletjeli su na minu koju su postavili neprijateljski (srpski) vojnici, suprotstavljeni našoj strani", naglasio je predsjednik Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata Željko Sačić.
Srpski mediji o istoj obljetnici pišu iz sasvim drugačije perspektive. Agencija Beta pod naslovom "Godišnjica zločina u Medačkom džepu" iznosi brojke od 88 poginulih ili nestalih Srba, od kojih 42 civila.
Dokumentarno-informativni centar "Veritas" Save Štrbca navodno raspolaže podacima da je 9. rujna 1993. hrvatska vojska napala sela oko Gospića koja su tada već 18 mjeseci bila pod zaštitom UN-a.
Prema Štrbcu, nakon završetka akcije hrvatska je strana srpskoj predala 52 leša, a naknadno je pronađeno njih još 29, od kojih su mnoga bila izmasakrirana. Na popisu nestalih i neidentificiranih još ih je 12.
Savo Štrbac, nekadašnji je tajnik Vlade RS Krajine koji danas u Haagu žestoko lobira za srpske optuženike i godinama svojom propagandom Hrvatsku pokušava pretvoriti u agresora, a Srbiju u žrtvu.
Beta i Radio-televizija Srbija spominju i optužnicu Haškog suda protiv Mirka Norca, Rahima Ademija i pokojnog Janka Bobetka.
Bobetko je smrt dočekao u zagrebačkoj bolnici 29. travnja 2003. Rahim Ademi dobrovoljno se predao Haškom sudu, a sada na slobodi čeka suđenje. Mirko Norac služi kaznu kojom je u ožujku 2003. osuđen na 12 godina zatvora zbog ratnog zločina nad srpskim civilima u Gospiću 1991.
Hina/Index.hr

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati