"Ministarstva izgradnje i zaštite okoliša iznosi dezinformacije o urušavanju u Fraterščici"
NAKON što je glasnogovornica Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva (MZOPUG) Kata Gojević, za Index ustvrdila kako na Fraterščici jučer nije bilo dodatnog urušavanja, priopćenjem su reagirali Marijan i Tatjana Žlibar koji demantiraju te tvrdnje te prozivaju MZOPUG zbog širenja lažnih informacija o slučaju.
Na tvrdnju da na Fraterščici jučer nije bilo nikakvog urušavanja te da prozivani investitor Ivica Radman neće snositi nikakve posljedice, pa niti za prijašnja oštećenja, Žlibari odgovaraju kako MZOPU nije mjerodavno tijelo koje može odrediti tko će snositi posljedice oštećenja već će to biti određeno u sudskom postupku.
"Činjenično je stanje da su oštećenja nastala nakon početka radova i intenzivnih nasipavanja na gradilištu investitora Radmana što upućuje na vrlo vjerojatnu povezanost tih događaja, a o čemu će konačni sud donijeti sudski vještaci koji su jučer napravili osiguranje dokaza." - navode Žlibari.
Slažu se kako bi jedinu štetu u cijelom slučaju mogao pretrpjeti onaj tko je prijavio investitora Radmana, dodajući kako jedinu štetu trpu upravo oni. "Mi uistinu trpimo štetu, jer je naša 2 godine stara i vrlo kvalitetno građena kuća znatno oštećena. Štetu, nažalost trpe i drugi susjedi čije su kuće također oštećene." - kažu te dodaju:
"Na gradilištu gosp. Radmana na adresi Fraterščica 126 jučer se je srušio zid širine nešto više od jednog metra i visine preko dva metra, što je jučer tijekom dana ustanovilo više neovisnih stručnih osoba uključujući i Dinu Đerzića, građevinskog inspektora MZOPU-a koji je navedeno i slikao. Znači ne radi se o susjednom gradilištu pokraj onoga na kojemu gradi Radman kako se navodi u izjavi Kate Gojević, već o zidu na trećoj etaži gradilišta Ivice Radmana. Činjenično je stanje da je gradilište Ivice Radmana na parceli odmah do naše, znači susjednoj, te da su komadi cigle s visine veće od pet metara pali u naše dvorište u predio u kojem se svakodnevno krećemo. Srećom u tome trenutku nitko se nije nalazio u dvorištu i nije bilo ozlijeđenih, ali moglo je biti i drugačije. Zanima nas da li bi i u slučaju da je netko od nas ili djece iz susjedstva koja se dolaze igrati s našim sinom pri tom stradao, gđa. Gojević davala jednaku izjavu? Niti u jednom trenutku mi nismo tvrdili da je pad zida posljedica klizišta, ali je očito da je to gradilište, čak i kada je zatvoreno, opasno za živote i imovinu okolnih objekata."
Upozorenja i nepravilnosti prethodila su novim urušavanjima
Žlibari navode kako MZOPUG i glasnogovornica Gojević o cijelom slučaju od početka iznose dezinformacije te podsjećaju kako su pored brojnih oštećenja na njihovoj, oštećenja uočena na još najmanje tri druge kuće.
"Tome može posvjedočiti više stručnih ljudi, a o oštećenjima na našoj kući u policiji postoji pisana i fotodokumentacija (naša i svih medija koji su željeli vidjeti kako izgledaju zidovi naše kuće). Fotodokumentaciju posjeduje i MZOPU, jer su gosp. Horvat i gđa. Tomašević, građevinski inspektori MZOPU-a, 13. listopada prilikom detaljnog pregleda naše kuće spomenuta oštećenja fotografirali." - navode Žlibari u svome pismu te nastavljaju:
"Iskop građevinske jame započeo je 28. svibnja trajao je otprilike tri tjedna, a nakon toga građevinska jama veličine otprilike 11 metara širine, 18 metara dužine i do osam metara dubine stajala je više od mjesec dana potpuno nezaštićena bez ikakvih potpornih zidova ili bilo kojeg drugog oblika zaštite, dok na gradilištu nije ništa rađeno, a što je uzrokovalo niz urušavanja i zbog čega je gradilište 18. srpnja bilo zatvoreno od strane građevinske inspekcije. Napominjemo da je time odrezana nožica brijega, a brijeg nije ničime poduprt, a što po izjavama stručnjaka za klizišta predstavlja jedan od razloga za aktiviranje klizišta.
Nakon početka radova na gradilištu urušavanja su nastavljena pa je 23. kolovoza građevinska inspekcija dala pred nama usmeni nalog izvođaču da se hitno sanira stanje vezano za urušavanja, a što je izvođač samo djelomično napravio tek nakon desetak dana, što je uzrokovalo dodatna urušavanja građevinske jame.
Gradilište je od početka bilo samo djelomično ograđeno, a sada je i takva ograda većim dijelom urušena. Na to smo u više navrata upozoravali usmeno i pismeno građevinsku inspekciju. Građevinska inspekcija nikada na to nije reagirala, iako je to očito kršenje starog Zakona o gradnji kao i novog Zakona o prostornom uređenju i gradnji gdje je izričito navedeno da gradilište mora biti ograđeno. Pri tom smo stalno upozoravali kolika je to opasnost za djecu koja žive u okolnim kućama.
Na gradilištu su se nasipavale velike količine materijala bez ikakvog nadzora i bez stabilizacije istog. U Prostornom planu grada Zagreba stoji pak kako na padinama nije dopušteno odlaganje zemlje i drugog materijala, osim iznimno ako je u funkciji sanacije klizanja ili eventualno sprečavanja pojave klizanja, za što se moraju prethodno obaviti geotehnički istražni radovi i izraditi odgovarajući projekt. Do sada je na vrhu gradilišta iznad iskopa nasuto više stotina tona materijala, a nije izrađen odgovarajući geotehnički projekt niti su izvedena u tu svrhu posebna istraživanja."
95 % kuća nema uporabu dozvolu
Žlibari ističu kako u cijeloj priči nisu ničiji protivnici već traže da se meritorno utvrdi stvarno činjenično stanje te da se spriječi nastajanje daljnjih šteta na njihovoj i na kućama ostalih susjeda.
"Inspekcija niti na koji način nije mogla utvrditi da puknuće zidova, a ne jednog zida kako navodi glasnogovornica MZOPUG-a, nema veze s gradilištem jer nažalost od 3. listopada do danas 25. listopada nije poduzela nikakva ispitivanja vezana za aktiviranje klizišta i meritorno određivanje uzroka nastalog stanja. Stručnjaci za geologiju poput sveučilišnog profesora dr.sc.Vladimira Juraka, te doc.dr.Želimira Ortolana i mr.sc. Gorana Mazija smatraju da je došlo do aktiviranja klizišta te su štete na našoj i drugim kućama time uzrokovane. Indikativno je da nikakvih šteta na našoj i drugim kućama nije bilo do početka radova na gradilištu Ivice Radmana odnosno do nasipanja velikih količina materijala na vrhu uvjetno stabilne padine na tom gradilištu.
Nažalost sve dok Davor Jelavić, pročelnik Gradskog ureda za prostorno uređenje, zaštitu okoliša, izgradnju grada, graditeljstvo, komunalne poslove i promet, nije danas osobno došao u našu kuću, ništa osim pokušaja zataškavanja problema i prebacivanja krivnje na nas se nije počelo događati unatoč mišljenjima stručnjaka i zaključku Vijeća gradske četvrti Črnomerec na sjednici održanoj 18. listopada da se ovo područje doda na listu problematičnih klizišta. Nakon dolaska Davora Jelavića danas su stručnjaci iz Instituta za građevinarstvo došli pregledati teren te bi u subotu trebali biti postavljeni uređaji za evidentiranje pomicanja pomaka tla kako bi se utvrdilo što se i kako s njime događa.
Činjenica je da naša kuća još nema uporabnu dozvolu, kao što je nema niti 95% kuća i stambenih zgrada u Zagrebu. Još 13. listopada su tri građevinska inspektora (gđa. Tomašević, gosp. Horvat i gosp. Đerzić) intenzivno tri i pol sata pregledavali dokumentaciju za našu kuću (glavni projekt, geomehanički elaborat i statički račun) o čemu postoji zapisnik, a 15. listopada su te dokumente i kopirali, te su naš izvođač, projektant i nadzor dali izjave da je sve rađeno po svim pravilima struke o čemu također postoji zapisnik. Tada smo inspektorima pokazali svu dokumentaciju potrebnu za dobivanje uporabne dozvole (građevinski dnevnik, ateste, itd.), te objasnili da su nam na Općini Črnomerec rekli da uporabnu dozvolu ne možemo dobiti dok ne bude popločan prilazni kolni put i parkiralište, a za što smo čekali rekonstrukciju glavne ceste koja je trebala biti ove godine, ali je odgođena. O tome je ministrica Matulović-Dropulić, kao i građevinska inspekcija obaviještena i pisanim putem 14 listopada." - zaključuju Žlibari u pismu.
R.I.
Foto: H.P.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati