Ministarstvo je lagalo, Hrvatska je u Saudijsku Arabiju izvezla oružje vrijedno 73 mil. eura
Screenshot: YouTube
HRVATSKI zavod za statistiku je potvrdio podatke koji pokazuju kako je 2016. bila rekordna godina za izvoz oružja u Saudijsku Arabiju, usprkos suprotnim tvrdnjama ministarstva gospodarstva, javlja Balkan Insight.
DZS je u srijedu potvrdio kako je Hrvatska izvezla streljivo vrijedno 73 milijuna eura i bacače raketa i granata vrijedne 5 milijuna eura u Saudijsku Arabiju 2016. godine. Brojke potvrđuju ono što je otkriveno u istrazi Balkanske istraživačke regionalne mreže, BIRN, i Mreže za istraživanje organiziranog kriminala i korupcije, OCCRP.
U 2016. oboren rekord izvoza oružja u Saudijsku Arabiju
Podsjetimo, novinari BIRN-a i OCCRP-a otkrili su u utorak kako je 2016. godina bila rekordna godina za hrvatski izvoz oružja u Saudijsku Arabiju usprkos sve većoj zabrinutosti kako ova zaljevska država rutinski preusmjerava opremu sirijskim pobunjenicima.
Prema hrvatskim podacima dostavljenim UN-u, od 88 milijuna $ prodaje Saudijskoj Arabiji, 82 milijuna $ je streljivo, porijeklom sa zaliha opreme Hrvatske iz 1980-tih i 1990-tih, što je neočekivana kupovina Saudijske Arabije koja ima skupo opremljene sigurnosne snage. Stručnjaci za oružje vjeruju kako je vjerojatno konačno odredište sirijska frakcija koju podržava zaljevsko kraljevstvo.
Brojke u eurima koje je objavio Zavod u srijedu su malo drugačije nego one koje su objavili BIRN i OCCRP zbog kursa koji su koristili. Video snimci i fotografije koje dolaze iz Sirije i koje su analizirali BIRN i OCCRP, također potvrđuju nastavljeno prisustvo streljivo i oružja hrvatske proizvodnje u ovoj zemlji, javlja Balkan Insight.
I Zajednički stav EU i Sporazum o trgovini oružjem, koji je potpisala i Hrvatska, nalažu od države da poduzme korake kako bi se izbjeglo preusmjeravanje oružja, posebno u ratna područja.
Portugalska poslanica EP-a iz redova Socijalista Ana Gomez je odgovorila na istraživanje BIRN-a i OCCRP-a tvrdnjom kako Hrvatska krši zajednički stav EU o izvozu oružja i Sporazum o trgovini oružjem UN-a.
Rob Perkins, istraživač za ATT Monitor, organizacija koja analizira utjecaj Sporazuma o trgovini oružja, je odgovorio na nalaze putem Twittera, napisavši „Hrvatska kao članica Sporazuma o trgovini oružjem mora osigurati da se oružje ne preusmjerava.“
Hrvatska tvrdi kako je ispunila sve svoje međunarodne obaveze.