Misterija izumiranja tasmanijskog tigra
NA SVEUČILIŠTU Adelaide zoolog dr. Jeremy Austin pokrenuo je projekt s ciljem utvrđivanja je li tasmanijski tigar zaista izumro 30-tih godina prošlog stoljeća.
Tasmanijski tigar izumro je u Australiji još davno prije dolaska doseljenika iz Europe, no poput još nekih endemskih vrsta preživio je na otoku Tasmaniji. Iako se lov smatra najvažnijim faktorom potpunog izumiranja vrste, također treba uzeti u obzir da je uzrok mogla biti neka bolest, dovođenja pasa ili da im je općenito smetala prisutnost ljudi. Iako se smatra izumrlim, redovito se prijavljuju viđenja ove zanimljive životinje.
Dr. Austin iz australskog Centra za istraživanje drevne DNA (engl. ancient DNA) pokušava izolirati DNA iz životinjskog izmeta pronađenog u Tasmaniji krajem 50-tih i početkom 60-tih godina koji je sačuvan u Tasmanijskom muzeju i umjetničkoj galeriji, javlja Science Daily.
"Izmet je pronašao Eric Guiler, posljednji australski stručnjak za vrstu thylacine, za koji je smatrao da potječe od tasmanijskog tigra, a ne od psa, tasmanijskog vraga ili quolla (mačke koje nastanjuju Australiju i Papuu Novu Gvineju, lat. Dasyurus)," rekao je dr. Austin.
Tasmanijski tigar bio je rasprostranjen u Tasmaniji prilikom dolaska europskih doseljenika 1803. Sličio je velikom, izduženom psu, s teškim i krutim repom te velikom glavom i u vrijeme izumiranja 1936. bio najveća vrsta tobolčara mesojeda na svijetu. Posljednji tasmanijski tigar uginuo je 1936. u zoološkom vrtu Hobart.
"Pronalazak DNA thylacinea u izmetu iz 50-tih godina bio bi značajan", izjavio je dr. Austin. Posljednji tasmanijski tigar u divljini je primijećen 1918. godine, tako da postoji 20-godišnji razmak između posljednjeg primijećenog tasmanijskog tigra u divljini i onog u zatočeništvu. Mala je vjerojatnost da su još uvijek postojali 50-tih godina, no tu mogućnost u ovom trenutku ne možemo odbaciti."
Dr. Austin također vadi uzorke DNA iz kostiju tasmanijskog tigra i tasmanijskog vraga pronađenim na kopnu Australije. Znanstvenici vjeruju da je tigar živio na kopnu prije 2000 godina, a vrag prije 500 godina.
"DNA bi nam mogla otkriti da su tasmanijski vrag i tasmanijski tigar različite vrste, iako je to malo vjerojatno. Tek je prije 10,000 godina Bass Strait poplavio i odvojioTasmaniju od Australije. To nije dug period u terminima evolucije."
"Glavni razlog mišljenja da se radilo o različitim vrstama je činjenica da je tasmanijski tigar veći od svojih rođaka s australskog kopna. No, to opet nije čudno s obzirom na klimu, budući da je poznato da su životinje veće što je klima hladnija," zaključio je dr. Austin.
M.S.
Foto: National Archives of Australia

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati