Moćni socijalni radnici utjecali na novi Zakon o udomiteljstvu kako bi se materijalno okoristili?
NOVI Zakon o udomiteljstvu koji je Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi uputilo u Hrvatski sabor u mnogočemu je razočarao udomitelje i udruge udomitelja, ali ih i naveo da progovore o brojnim nepravilnostima vezanima za socijalne radnike i centre za socijalnu skrb.
Jedan od novih prijedloga je smanjenje broja štićenika s pet na tri po jednoj udomiteljskoj obitelji. Savez udomitelja na to je burno reagirao. Izmjenom zakona 2003. godine broj štićenika je s deset smanjen na pet, iako su udomitelji ranije osigurali sobe i svu potrebnu opremu za veći broj štićenika, što je iziskivalo veće financijske troškove, te su tako bili na gubitku. Sada se taj broj želi smanjiti zbog, kako kažu udomitelji, osobnih interesa nekih socijalnih radnika koji u Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi predano lobiraju kako bi se materijalno okoristili.
Naime, udomitelji kažu kako u Hrvatskoj postoje socijalni radnici koji sami posjeduju ili upravljaju raznim domovima za starije, nemoćne itd., ali i dalje u lokalnim centrima za socijalnu skrb odlučuju tko ima pravo biti udomitelj, za koliko će se štićenika brinuti, te isto tako, imaju pravo odluke o oduzimanju štićenika udomitelju. Takvim socijalnim radnicima u interesu je da kod udomitelja bude smješteno što manje štićenika, a što više u njihovim domovima, iako je opće poznato je da je izvaninstitucionalna skrb u udomiteljskim obiteljima kvalitetnija nego u ustanovama zato što se provodi 24 sata.
Kao primjer je naveden Domagoj Kronstein, vlasnik doma za starije i nemoćne "Zlatne godine" u Svetom Ivanu Žabnom kod Vrbovca. Bivša udomiteljica kojoj je navodno upravo Kronstein oduzeo pravo na udomiteljstvo, Mihaela Culifaj, odlučila je ispričati svoju priču.
Kada je kao udomiteljica četvero štićenika, psihičkih bolesnika, podnijela zahtjev za udomljavanje petoga, dozvola za udomiteljstvo, koja se treba obnavljati svake dvije godine, jednostavno joj nije obnovljena.
"Kronstein je rekao da moj smještaj i uvjeti nisu odgovarajući, u zapisnik je napisao da npr. nema grijanja i još štošta što ne odgovara istini. Prvo je rekao da će mi ostaviti dvoje štićenika. Kako to da je smještaj bez grijanja odgovarajući za dvije osobe, ali ne i za pet? Uzela sam odvjetnika i uložila žalbu, dodavši i fotografije prostora predviđenog za štićenike." - ispričala je.
5. ožujka ove godine Kronstein joj je, kako je rekla, ukinuo pravo na udomiteljstvo te je ostala bez ijednog štićenika, iako je prije dvije godine, otkad je udomiteljica, potpuno renovirala i prilagodila njima namijenjen prostor, te i Indexu poslala fotografije istoga kako bi pokazala da je njena kuća više nego primjerena za udomiteljstvo. Na pitanje ima li saznanja da je Domagoj Kronstein jedan od socijalnih radnika koji lobiraju u Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi, rekla je da ne zna ništa o tome.
Domagoj Kronstein odgovorio je na optužbe objasnivši da u njegov dom ne mogu biti smješteni štićenici oduzeti udomiteljima jer je dom "Zlatne godine" privatan, a boravak i njegu plaćaju sami korisnici, odnosno njihove obitelji, dok se udomitelji skrbe za osobe o kojima nema tko brinuti i čije uzdržavanje plaća država.
"U slučaju Mihaele Culifaj, treba reći da je nas pet stručnjaka radilo na tom slučaju. Ona je upozorena da treba popraviti stambene uvjete i pozvana je u Centar na razgovor, ali tada još nitko nije govorio o oduzimanju udomiteljstva. Bila je nekritična, nije prihvaćala naše sugestije i zato je došlo do oduzimanja štićenika. Kada smo još dvoje kolega i ja došli kako bismo procijenili uvjete za smještanje još jednog štićenika, ostali su ležali u zimskim jaknama s kapama na glavama. Udomitelji su zaboravili upaliti grijanje, a cijela atmosfera je bila vrlo otužna." - rekao je.
"Ona je uložila žalbu, ima na to pravo i Ministarstvo će na temelju nje procijeniti situaciju." - rekao je dodavši da mu teško pada što, unatoč trudu i dostupnosti svim udomiteljima za koje je nadležan 24 sata dnevno, biva tako optuživan.
"Moram napomenuti da kada smo kolege i ja došli, stanje u kući nije bilo onakvo kakvo je na fotografijama. Takvo je bilo prije dvije godine, a i nakon oduzimanja štićenika kada je uredila kuću i uslikala je." - rekao je.
Na pitanje u vezi lobiranja u Ministarstvu, rekao je da je iz gore navedenih razloga (njegov dom ne prima štićenike preko Centra za socijalnu skrb, op.a.) očito da on od toga ne bi imao nikakve koristi.
"Udomiteljima smo savjetovali da krenu prema Ministarstvu i pokušaju popraviti ono s čime se ne slažu. Dosad nisu imali naknadu, sada će je, koliko god mizerna bila, ipak dobiti." - rekao je Kronstein.
Udruge udomitelja zajednički su izradile nacrt prijedloga Zakona o udomiteljima, koji je podržao i Demokratski centar. "Prema našim saznanjima, socijalni radnici poput Kronsteina utjecali su na novi zakon, jer taj zakon ne štiti štićenike, nego osobne interese osoba sličnih njemu." - rekao je glavni tajnik DC-a Vladimir Novotny.
Broj štićenika nije jedini uzrok neslaganja udomitelja i Ministarstva. Ministarstvo bi, prema novom zakonu, osnovalo "timove za udomiteljstvo" kojima bi zadatak bio utvrđivanje ispunjavanja propisanih uvjeta za obavljanje udomiteljstva, izrada ocjene o podobnosti neke obitelji da se bavi udomiteljstvom, davanje dozvole, provođenje edukacije udomitelja, kao i pružanje stručne podrške udomiteljima, provođenje supervizije udomitelja te stalno praćenje rada udomiteljske obitelji. Na edukaciju 41 stručnog suradnika već je potrošeno jako puno sredstava, čime su udomitelji nezadovoljni, jer smatraju da su te osobe, kao završeni psiholozi, pedagozi, socijalni radnici itd., već kompetentni za takav rad, te da su se ta sredstva trebala uložiti u edukaciju udomitelja.
Porazna je i informacija da će za zapošljavanje 41 novog stručnog suradnika biti izdvojeno 7.086.143 kuna, dok je za naknade udomiteljima, kojih je 2.675, namijenjeno 26.498.340 kuna. Za troje udomljene djece udomitelj će mjesečno dobiti naknadu od 960 kuna. Njegova "plaća" je, dakle, 1,3 kune na sat za posao u kojem mora biti angažiran punih 24 sata, mora biti medicinski radnik, psiholog, psihijatar, pravnik, te raspolagati s puno drugih vještina, ako želi u primarnom trenutku pružiti kvalitetnu skrb. Udruge udomitelja smatraju da bi se više sredstva trebalo izdvojiti za njihovu edukaciju i mnoge "usputne" troškove, poput prijevoza štićenika na sastanak s obitelji i slično.
Danas u 10,15 u Hrvatskom saboru će biti održana zajednička konferencija za novinare DC-a i udruga udomitelja. Nakon toga, u 11 sati, slijedi prezentacija novoga zakona s kojim se udomitelji ne slažu.
Vlasta Šolc
Foto:Mihaela Culifaj

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati