Musk se obrušio na Starmera, želi nove izbore u UK-u. Hoće li isto činiti i Trump?
IZVRŠNI direktor i suosnivač Tesle Elon Musk pozvao je na nove izbore u Ujedinjenom Kraljevstvu, što je najnoviji znak da bi nadolazeća administracija Donalda Trumpa mogla predstavljati problem za vladu Keira Starmera, piše Bloomberg.
Musk, bliski savjetnik Trumpa, koji će preuzeti dužnost 20. siječnja, napisao je niz objava na društvenoj mreži X, čiji je vlasnik, dovodeći u pitanje Starmerovu karijeru kao šefa javnog tužiteljstva Velike Britanije prije nego što je ušao u politiku. Musk je pozvao na oslobađanje desničara Tommyja Robinsona, čije je pravo ime Stephen Yaxley-Lennon, te izjavio da jedino stranka Reform UK Nigela Faragea može "spasiti" Britaniju.
Reagirajući na objavu o novoj anketi koja prikazuje pad podrške Starmerovoj laburističkoj vladi - koja je uvjerljivo pobijedila na općim izborima 4. srpnja - Musk je pozvao na nove izbore. Starmer, koji ima veliku parlamentarnu većinu, nije dužan raspisati izbore još četiri i pol godine.
Muskovi napadi na društvenim mrežama najnoviji su u nizu kritika na račun britanske vlade. S Trumpom, koji Musku daje ključnu domaću ulogu u svojoj nadolazećoj administraciji na čelu odjela za poboljšanje učinkovitosti vlade, Muskovi ponovljeni napadi na ključnog saveznika SAD-a prijete narušavanju takozvanog posebnog odnosa između Velike Britanije i SAD-a.
Nije samo Starmer na Muskovoj meti: često je kritizirao i lijevo orijentiranu njemačku vladu kancelara Olafa Scholza, podržavajući krajnje desničarski AfD uoči prijevremenih izbora zakazanih za veljaču. Jednom prilikom ga je nazvao "nesposobnom budalom".
"Odnos veći od pojedinaca"
Britanski premijer više je puta naglasio da je odnos između dvije zemlje veći od pojedinaca koji ih vode.
Trump je u rujnu ugostio Starmera na dvosatnom obroku u svojoj zgradi u New Yorku - prije nego što je osigurao svoj drugi predsjednički mandat - te izjavio novinarima prije susreta da misli da je Starmer "vrlo ugodan". Međutim, njegov pravni tim kasnije je u podnesku Federalnoj izbornoj komisiji optužio laburiste za "očito strano uplitanje" i ilegalne strane doprinose kampanji demokratske predsjedničke kandidatkinje Kamale Harris.
Muskova antagonistička retorika započela je tijekom ljeta kritikama na račun Starmerovog postupanja s valom nemira potaknutih antiimigrantskim sentimentom, nakon što je ubojstvo triju djevojaka pogrešno pripisano tražitelju azila. Musk se više puta sukobio s vladom oko slobode govora i ekonomskog rasta, istovremeno izražavajući podršku Farageu i Robinsonu.
Robinson je prošle godine zatvoren, nakon što je priznao nepoštovanje suda zbog širenja lažnih optužbi protiv sirijskog izbjeglice. Nekoliko Muskovih objava tijekom noći pozivalo je na njegovo oslobađanje, uključujući jednu istaknutu na vrhu njegovog profila i drugu u kojoj navodi da bi SAD trebao primijeniti "ekonomski i diplomatski pritisak kako bi riješio ovo pitanje".
Starmer i njegova vlada zasad ignoriraju Muskove napade i umanjuju prijetnju stranke Reform. Starmer ima veliku parlamentarnu većinu i trenutno nema izgleda da izgubi glasanje o nepovjerenju u Donjem domu, što bi bilo potrebno za prijevremene izbore. Sljedeći opći izbori u Velikoj Britaniji predviđeni su za 2029. godinu.
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati